Ekonomika

Desať členských štátov nalieha na EÚ, aby označovala jadrovú energiu za nízkouhlíkovú energiu

Bulharsko, Chorvátsko, Čečensko, Fínsko, Francúzsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko požiadali Európsku komisiu, aby zaradila jadrovú energiu do rámca zelenej klasifikácie EÚ a uznala ju za nízkouhlíkovú technológiu. To poskytne prístup k štátnej pomoci pre jadrové projekty.

Niekoľko európskych spoločností vydalo spoločné vyhlásenie ministrov z desiatich členských štátov EÚ, v ktorom tvrdia, že jadrová energia by mala byť do konca roka zaradená ako zelená alebo prechodná technológia do udržateľnej finančnej klasifikácie. Na čele skupiny je Francúzsko a Poľsko, ktoré zahŕňa štyri štáty juhovýchodnej Európy: Slovinsko, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko.

Zostávajúcimi členmi sú Česká republika, Fínsko, Maďarsko a Slovensko. Európska komisia vydala zelenú klasifikáciu v apríli s cieľom poskytnúť technický pohľad na klimatické vlastnosti technológie obnoviteľných zdrojov energie a súlad s klimatickými cieľmi EÚ. Nie je v ňom žiadna jadrová energia.

Podľa tlačovej správy skupina zaslala žiadosť aj Európskej komisii.

V jadrovej kríze EÚ vznikajú dva proti sebe stojace tábory

Nemecko, Rakúsko, Dánsko, Luxembursko a Španielsko dôrazne nesúhlasia s týmto dopytom. Vo svojej vlastnej spoločnej správe z júla tvrdili, že zahrnutie jadrovej energie do taxonómie „natrvalo poškodí jej integritu, spoľahlivosť a tým aj jej užitočnosť“.

Ak EÚ uzná snahu označiť jadrovú energiu za nízkouhlíkovú technológiu, takýmto projektom sa poskytne štátna pomoc. Môžu tiež prilákať banky a investičné fondy s klimatickými cieľmi.

Ministri z desiatich členských štátov EÚ tvrdia, že obnoviteľná energia nemôže poskytnúť dostatok elektriny na premenu energie z fosílnych palív

Podľa ministrov hospodárstva a energetiky desiatich krajín „byť súčasťou jadrového riešenia“ znamená boj proti zmene klímy, nie však súčasnú energetickú krízu a nestálosť cien. Spoločné výskumné centrum EÚ predovšetkým zistilo, že jadrová energia neovplyvňuje ľudské zdravie ani životné prostredie viac ako iné zdroje energie.

READ  Vatikán tvrdí, že pápežovi sa po operácii čreva darí lepšie

Krajiny EÚ, ktoré požiadali o pomenovanie jadrovej energetiky zelenou, uznali úlohu prenosu energie z obnoviteľných zdrojov, ale tvrdia, že nemajú potenciál vyrábať čistú energiu „primerane a udržateľne“.

Nepriatelia ako Greenpeace poukazujú na rádioaktívny odpad a nebezpečenstvo nehôd. Hovorí sa, že jadrová energia je drahá a výstavba takýchto zariadení bude trvať dlho.

Francúzsko nechce znížiť svoju závislosť

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil investičný plán v hodnote 30 30 miliárd, z toho 8 8 miliárd na obnoviteľné zdroje, kravský vodík a jadrovú energiu a 4 4 miliardy na dopravu a dopravu. Povedal, že vláda vyčlení 1 miliardu eur na malé jadrové reaktory, novú jadrovú technológiu.

Francúzsko získava dve tretiny elektriny z jadrových elektrární, zatiaľ čo Nemecko plánuje budúci rok zatvoriť všetky svoje reaktory.

Chorvátsko a Slovinsko by mohli čoskoro začať oficiálne rokovania o plánoch na zriadenie druhej základne v spoločnej jadrovej elektrárni Greco, hovorí minister Domislav Zorich

V ďalších správach chorvátsky minister hospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja Domislav Zorich uviedol, že budúci týždeň začne rokovať so Slovinskom o výstavbe druhého jadrového reaktora. Povedal, že jeho krajina skúma možnosť podpísania desaťročnej dohody s Maďarskom o nákupe energie z jadrovej elektrárne.

Rakúsko je proti výstavbe druhého jadrového reaktora v Gregory v susednom Slovinsku. Kým Bosna a Hercegovina má podobný problém s Chorvátskom, Chorvátsko je proti plánom umiestniť časť slovinského jadrového odpadu blízko ich spoločných hraníc.

Maďarsko pracuje na projekte Box 2 s Ruskom na rozšírení svojej existujúcej jadrovej elektrárne. Jej vláda minulý rok odporučila poslať viac elektriny z boxu do Srbska a namiesto toho získať elektrinu z vodných elektrární.

Rumunsko chce v spolupráci s Kanadou zmodernizovať a rozšíriť svoju jadrovú elektráreň Cernavote. Bulharsko nevzdalo rozšírenie svojej jadrovej elektrárne Gosl ோடு d a zvažuje možnosť výstavby ďalších takýchto blokov. Všetky projekty v okolí dlhé roky nedokázali opustiť pôdu.

READ  Bugatti Bolide: Z 0 na 500 km / h za 20,6 sekundy! Je to však rozlúčka - Novinky - Auto


Zobrazenia príspevku:
29

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close