Svet

Desiatky zabitých etnickými etiópskymi milíciami | The Guardian Nigeria News

Členovia milície z druhej najväčšej etnickej skupiny v Etiópii zabili desiatky ľudí a vypálili a vyplienili domy pri útoku na mesto v nepokojnom regióne Oromia v krajine, uviedli pre AFP preživší.

K útoku došlo v pondelok skoro ráno v Agamse v Oromii, najväčšom a najľudnatejšom regióne Etiópie, kde sú časté strety medzi etnickými skupinami Oromo a Amhara.

„Útočníci zaútočili pomocou streľby z troch smerov a pokračovali v útokoch až do 14:00,“ povedala agentúre AFP Agamsa, ktorá prežila.

„Zabili asi 100 obyvateľov, podpálili niekoľko domov a obchodov a vyrabovali sklady potravín pomocou rikší, áut a motocyklov. Videl som útok na vlastné oči, ale podarilo sa mi ujsť bez zranení.

Preživší povedal, že útočníci ukradli dobytok a zabili viac ako 100 ľudí.

Obaja uviedli, že patria k militantnej skupine so sídlom v susednom regióne Amhara.

Oromská oslobodzovacia armáda (OLA), ktorú Addis Abeba vyhlásila za teroristickú organizáciu, uviedla, že útok vykonali militanti z Amhara Fano, pričom v Agamse zabili najmenej 62 ľudí.

Regionálne ani ústredné vlády nereagovali na žiadosti AFP o potvrdenie.

Miestni obyvatelia uviedli, že k útoku došlo po tom, čo rotujúce regionálne jednotky opustili oblasť v nedeľu, no nenahradili ich.

Obyvateľ, ktorý sa vrátil z Agamsy, povedal: „Stále som v meste Agamsa, ale vládne bezpečnostné sily tam nie sú. Obávame sa, že sa útočníci vrátia.“

V auguste minulého roka Etiópska komisia pre ľudské práva informovala, že pri etnických útokoch v Kita-Grimu neďaleko Agamsy zahynulo 210 ľudí.

V júni boli v nepokojnom regióne v západnej časti krajiny zabité stovky prevažne amharských civilistov.

Etiópsky premiér Abiy Ahmed obvinil Oromskú oslobodzovaciu armádu a povedal, že „ubližuje“ ľuďom v západnej Oromii po tom, čo jej bojovníci utiekli pred útokom bezpečnostných síl.

READ  Dcéra afganského veľvyslanca bola unesená v Pakistane a brutálne mučená

Úradníci obviňujú OLA z niekoľkých masakrov zameraných na Amharas, hoci povstalci zodpovednosť popierajú.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close