Veda

Deti obéznych matiek majú vyššie riziko tukových ochorení pečene – štúdia zdravotný výskum

Podľa vedcov majú deti obéznych matiek vyššie riziko vzniku tukových ochorení pečene. Podľa tvorcov politík je potrebné viac propagovať nekvalitné jedlá a nápoje.

Nealkoholické tukové ochorenie pečene (NAFLD) môže byť kvôli obezite. Ak porastie, môže to viesť k vážnym zdravotným problémom, ako je cirhóza a rakovina pečene, zatiaľ čo vysoká hladina tukov v pečeni je tiež spojená s vyšším rizikom cukrovky 2. typu a srdcových chorôb.

mať NAFLD hlavný dôvod ochorenie pečene v západných krajinách, zatiaľ čo ochorenie pečene je najčastejšou príčinou smrti U ľudí vo veku od 35 do 49 rokov vo Veľkej Británii.

NHS. PodľaVo Veľkej Británii má tretina ľudí počiatočné štádiá NAFLD, čo znamená, že majú malé množstvo tuku v pečeni. Ak sa stav vyzdvihne, dá sa zabrániť zhoršeniu a poškodenie sa dá zvrátiť.

Aj keď je vek rizikovým faktorom pre NAFLD, vedci to už skôr varovali Epidémia tohto stavu u mladých ľudí Po zistení, že asi 20% 24-ročných v Anglicku malo tukové usadeniny v pečeni, z ktorých polovica mala tento stav.

Rovnaký tím teraz hovorí, že účinok v maternici môže hrať úlohu pri zvyšovaní rizika vzniku NAFLD.

Vedci, ktorých výsledky budú prezentované na Medzinárodnom pečeňovom kongrese 2021, ktorý zvolala Európska asociácia pre štúdium pečene, sa zamerali na skenovanie pečene 2 961 účastníkov narodených v Anglicku a zaradených do longitudinálnej štúdie s názvom Children of the 90s. Pre väčšinu účastníkov boli k dispozícii informácie aj o indexe telesnej hmotnosti (BMI) ich rodičov.

Ak vezmeme do úvahy faktory ako vek matky, fajčenie v tehotenstve a sociálna trieda, tím zistil, že obezita matiek pred tehotenstvom predstavovala viac ako dvojnásobné riziko, že ich deti vyvinú NAFLD do 24 rokov. U neobéznych matiek malo NAFLD približne 20% potomkov neobéznych matiek.

READ  Tieto mravce mykli plecami v mysli o možnosti stať sa kráľovnou

Tím tiež zistil zvýšené riziko spojené s obéznymi otcami, ale toto zvýšenie bolo nižšie ako u obéznych matiek, čo naznačuje, že rodinné prostredie alebo zdravie otca môžu hrať určitú úlohu, čo má špecifický vplyv na maternicu.

„Naša štúdia hovorí, že obezita pred tehotenstvom vedie k prevažujúcemu efektu tehotenstva v ranom veku. [offsprings’] Pečeň má tendenciu k tvorbe tukových pečene, čo ich robí zraniteľnými voči vplyvom prostredia, ako je napríklad vysokokalorická strava alebo západná strava, čo zvyšuje riziko vzniku pokročilejších ochorení pečene, “uviedol doktor Kushala Abasekera z univerzity v Bristole.

„Neobviňujeme z toho mamičky,“ povedal Abasekera. Namiesto toho poznamenali, že výskum zdôraznil, že účinky obezogénneho prostredia sa môžu prenášať z generácie na generáciu, okrem už známych genetických rizikových faktorov pre NAFLD. Tím poznamenáva, že práca stavia na výskume v Austrálii, ktorý našiel podobnú súvislosť pri pohľade na potomkov vo veku 17 rokov.

„Nie je to ľahké riešenie,“ uviedol Abasekera. Povedal však, že je možné podniknúť kroky, napríklad obmedziť špeciálne ponuky na nezdravé jedlá, aby si ľudia mohli ľahšie vybrať zdravšie.

Chris Byrne, profesor endokrinológie a metabolizmu na univerzite v Southamptone, ktorý sa na práci nezúčastnil, uviedol, že výsledky potvrdzujú ďalšie výskumy vrátane myší. Jedným z možných vysvetlení je, že bunky buniek známe ako mitochondrie, máj byť zapojený, pretože sa dedia iba po matke.

Varoval však, že je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie na úplné vylúčenie faktorov prostredia zdieľaného rodičovstva, ktoré môžu byť za zjavnou súvislosťou.

Vanessa Hebditch z British Liver Trust uviedla, že je potrebné väčšie povedomie o rizikových faktoroch pre NAFLD.

„V súčasnosti väčšina pacientov s týmto závažným ochorením nie je vyzdvihnutá až do neskorého štádia, keď je pečeň tak vážne poškodená, že je príliš neskoro na účinný zásah,“ uviedla. „Akýkoľvek takýto výskum, ktorý objasní príčiny a môže potenciálne zlepšiť včasné odhalenie v budúcnosti, je dôležitý.“

READ  Ktoré ľudské výkriky na nás najviac vplývajú? Odpoveď vás možno prekvapí

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close