Veda

Dietológ: Šesť varovných signálov, že máte stresové hormóny

Sophie Haslett pre Daily Mail Australia

4:23 04. apríla 2023, aktualizované 04:23 04. apríla 2023

  • Dietológ hovorí, prečo beh na stresové hormóny vedie k priberaniu
  • Odporúča sa cvičiť, ale nie príliš ťažko a ísť spať skôr, aby ste to znížili

Dietológ zdieľa šesť varovných signálov, že máte veľa stresových hormónov a prečo vám to spôsobuje zdravotné problémy, priberanie a nedostatok spánku.

Leanne Ward z Brisbane povedala, že ak sa snažíte schudnúť, zlepšiť si zdravie čriev alebo spravovať svoje duševné zdravie, najdôležitejšia vec, na ktorej záleží, je vaša úroveň stresu.

„Ľuďom sa príliš často nedarí zvládať malý denný stres a dovolia mu, aby sa skombinoval, až kým nevybuchne, alebo v horšom prípade nevedie k dlhodobému vyhoreniu,“ napísala Leanne. Instagram,

Dietológ (na obrázku Leanne Ward) zdieľa šesť varovných signálov, že máte stresové hormóny a prečo vám to spôsobuje zdravotné problémy, priberanie a nedostatok spánku.

Prvým varovným signálom je pravidelné zvýšenie srdcovej frekvencie.

Normálna pokojová srdcová frekvencia by mala byť medzi 60 a 100 údermi za minútu, ale môže sa meniť z minúty na minútu.

Váš vek a celkový zdravotný stav môžu tiež ovplyvniť vašu pulzovú frekvenciu, takže je dôležité mať na pamäti, že „normálny“ pulz sa môže líšiť od človeka k človeku.

Ďalším varovným signálom, že vám tečú stresové hormóny, je, ak sa v noci cítite unavení, no potom máte problémy so spánkom, pretože ste „príliš vystresovaní“.

Dobrým spôsobom, ako to znížiť, je odstrániť všetko modré svetlo hodinu pred spaním, dať si teplú, ale nie príliš horúcu sprchu a čítať pred vypnutím svetiel.

Leanne tiež povedala, že je fanúšikom riadenej meditácie a hlbokého brušného dýchania pred spaním – a to všetko sú dobré spôsoby, ako relaxovať.

Prvým varovným signálom, hovorí Leanne (na obrázku), je pravidelné zvýšenie srdcovej frekvencie; Normálna srdcová frekvencia v pokoji je medzi 60 a 100 údermi za minútu

Tretím znakom toho, že niečo nie je v poriadku, je, ak máte obavy z každodenných úloh alebo sa často cítite preťažení.

Na štvrtom mieste v zozname je „veľa mozgovej hmly a ťažkosti s jasným myslením“.

Na tento účel Lean odporúča zapisovanie do denníka, aby ste si vyčistili myseľ, alebo dokonca studenú sprchu, ktorá má nespočetné množstvo zdravotných výhod, vrátane zvýšenia krvného obehu, zlepšenia metabolizmu a posilnenia imunity.

Nakoniec Lean povedal, že ak máte pravidelne chuť na cukor, nadúvanie alebo zápchu, je to ďalší znak vášho tráviaceho systému, že niečo nie je v poriadku.

Aby ste tomu zabránili, rozhodli ste sa pre stravu bohatú na vlákninu – hľadajte preto ovocie a zeleninu.

Pozor by ste si mali dávať aj na vypadávanie vlasov, nepravidelnú menštruáciu a kožné vyrážky – ktoré síce samy osebe nič neznamenajú, no ak sú sprevádzané ďalšími príznakmi, môžu znamenať niečo zlé.

prečo stres spôsobuje priberanie

* Stres môže výrazne ovplyvniť vašu schopnosť udržať si zdravú váhu. Môže vám tiež zabrániť v chudnutí.

* Vedci už dlho vedia, že zvýšenie stresového hormónu kortizolu môže viesť k priberaniu. Zakaždým, keď ste v strese, vaše nadobličky uvoľňujú adrenalín a kortizol a v dôsledku toho sa do krvného obehu uvoľňuje glukóza (váš primárny zdroj energie).

* Toto všetko sa robí preto, aby ste získali energiu, ktorú potrebujete na únik z rizikovej situácie (známej aj ako reakcia na boj alebo útek).

* Pretože cukor dodáva vášmu telu potrebnú rýchlu energiu, je to často prvá vec, na ktorú idete, keď ste v strese.

* Nevýhodou konzumácie príliš veľkého množstva cukru je, že vaše telo má tendenciu ukladať cukor, najmä po stresových situáciách.

* Táto energia sa ukladá hlavne ako brušný tuk, ktorého sa zbaviť môže byť obzvlášť ťažké.

Zdroj: veľmi dobre myseľ

Pokiaľ ide o stratégie Lean na zníženie celkovej stresovej záťaže, odporúča cvičenie, ale nie príliš veľa – pretože to môže mať paradoxne negatívne účinky.
Pokiaľ ide o ďalšie stratégie Leanne na zníženie celkovej stresovej záťaže, odporúča cvičenie, ale nie príliš veľa – pretože to môže mať paradoxne negatívne účinky.

Pokiaľ ide o ďalšie stratégie Leanne na zníženie celkovej stresovej záťaže, odporúča cvičenie, ale nie príliš veľa – pretože to môže mať paradoxne negatívny vplyv.

Dietológ tiež povedal, že môžete vyskúšať vedenú meditáciu, čerstvý vzduch a ísť spať každú noc o pol hodiny skôr.

Mali by ste tiež venovať pozornosť svojej strave a zamerať sa na to, aby ste dostali vyvážený tanier pre vaše jedlá a občerstvenie.

V ideálnom prípade by tanier mal obsahovať polovicu zeleniny, jednu štvrtinu bielkovín a jednu štvrtinu komplexných sacharidov.

Potom by ste to mali doplniť kvapkou extra panenského olivového oleja alebo zdravého tuku, ako je avokádo.

Jednoduché spôsoby, ako znížiť hladinu stresu

*Odíďte na pol hodiny

ísť spať o pol hodiny skôr

*Cvičte, ale nie príliš tvrdo

* Vyskúšajte vedenú meditáciu

* Osprchujte sa studenou vodou

* Uistite sa, že váš tanier obsahuje všetky skupiny potravín

Zdroj: lynnské oddelenie

READ  Vedci odhaľujú prvý svet objavený vesmírnym teleskopom Jamesa Webba agentúry NASA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close