Technológie

Diskutuje o dopade národnej cesty prvého lietajúceho automobilu

Dvojmotorový automobil Ercor, ktorý navrhol slovenský vynálezca profesor Stephen Klein, absolvoval 28. júna svoju prvú plavbu medzi dvoma medzinárodnými letiskami, odletom z mesta Nitra na východe v Bratislave a pristátím v hlavnom meste Slovenska. Po pristátí odviezli Klein a spoluzakladateľ Anton Zazak auto do centra Bratislavy.

Tento model, ktorý je možné prepnúť medzi lietadlom a autom za dve minúty, má štandardný vrtuľový motor a dokáže dosiahnuť rýchlosť až 170 km / h.

„Profesor Stephen Klein je svetovým lídrom vo vývoji užívateľsky príjemných lietajúcich automobilov,“ uviedol Dr. Franco Sir, senior technologický partner spoločnosti Boeing.

„Automatický prechod z cestného vozidla na lietadlo a naopak, použitie / ústup krídel a chvosta nie je len výsledkom priekopníckeho nadšenia, inovatívneho ducha a odvahy; je to výsledok vynikajúceho inžinierstva a odborných znalostí.“

Stephen Klein a spoluzakladateľ Anton Zazak hovoria o ceste z Nitry do Bratislavy, vzniku a budúcnosti projektu.

Poďakovanie: Čistá vízia.

Ilaria Grosso McCola (IGM): Pre tých, ktorí nevedia, aké je pozadie projektu a jeho pozadie?

Anton Jazz (AZ): Toto je projekt s dlhšou históriou, ako by ste čakali. Začalo sa to tým, že profesor Klein urobil dizertačnú prácu na univerzite v Bratislave, ale koncepcia projektu je stále stará, pretože Stephenova rodina, jeho starý otec a otec vyvíjali lietajúce vozidlá. Takže jeho celoživotným snom je zostrojiť vozidlo, ktoré dokáže lietať z Nitry do Bratislavy, potom z neho urobiť auto a odviezť sa na hlavné námestie na kávu. Presne to sa stalo v pondelok.

Stephen Klein (SK): Ako povedal Anton, v roku 1989 som začal stavať lietajúce auto Zamatová revolúcia (Pokračovanie nenásilných demonštrácií proti československej komunistickej vláde), pretože sme mali tento romantický pocit, že Európa je teraz otvorená [to all]. Návrh som dokončil počas štúdia na Vysokej škole výtvarných umení, ale chcel som, aby sa táto myšlienka zrealizovala. Môžem povedať, že výskum sa začal v roku 1989, ale hotový výrobok bol testovaný v pondelok.

READ  Black Ops Cold War nezabije váš počítač a keď hráte stávku, dostanete darček

IGM: Aké kroky ste podnikli od dizajnu po výrobu?

: Toto je piaty model navrhnutý a vyvinutý profesorom Kleinom. Je jedným z najpokročilejších, začalo sa inšpiráciou inšpirovanou českým modelom automobilky Tatra, ktorý bol vďaka aerodynamickému tvaru na ceste veľmi nestabilný. Ak naozaj chcete vytvoriť lietajúce auto, ktoré sa dá nazvať lietajúcim autom, musíte prísť s nejakými inovatívnymi nápadmi. Napríklad ak máte v lietajúcom aute dlhé krídla, je veľmi ťažké ich zložiť, aby ste mohli mať hotové auto, zatiaľ čo vy môžete mať dodávku.

Poistkou tohto lietajúceho automobilu je krídlo, asi 25% zdvihu tohto lietajúceho automobilu pochádza z tela. Výsledkom je, že krídla sú zobrazené iba kvôli mierke. Takže keď toto auto prejde z režimu lietadlo do režimu automobilu, je to kompletné športové auto.

IGM: Akým výzvam ste čelili počas vývoja projektu?

SK: Nechceme postaviť chybné auto alebo lietadlo, pre mňa bolo najväčšou výzvou vytvorenie riešenia, ktoré poskytne dobrý výkon automobilu a lietadlo. Ako testovací pilot som veľmi spokojný s charakteristikami lietadla, pretože sú perfektné. Ale z hľadiska automobilovej oblasti, z hľadiska dizajnu a inžinierstva, chcem vytvoriť atraktívnejší tvar pre auto, rovnako ako športové vozidlá ako Lamborghini a Ferrari.

IGM: Hovorme o skúšobnom lete minulý pondelok. Môžeme hovoriť o tom, čo sa stalo?

SK: Z letiska Nitra som odišiel o 5.30 h a rozhodol som sa ísť do Bratislavy a poslať letový plán. O 25 minút neskôr som pristál na medzinárodnom letisku v Bratislave medzi Boeingom a veľkými lietadlami. Vymenili sme auto a išli sme priamo do centra mesta, kde som si dal kávu vo svojej univerzitnej kaviarni.

: Letecký automobil vzlietol z trávnatého povrchu a pristál na betónovom povrchu veľkého letiska. Počas letu nemusel Stephen zasahovať, pretože Ercorova ovládateľnosť a stabilita boli také vysoké. Kľúčovým bodom modelu Aircar je prechod medzi týmito dvoma režimami, a to z automobilu do lietadla alebo naopak. Táto technológia – patentovaná – vedie k rozšíreniu krídel a predĺženiu chvosta. Ovládacie plochy lietadla sú ďaleko od ťažiska, čo zvyšuje jeho stabilitu počas odletu.

READ  Hlasový herec Sonic zo spoločnosti Sonic Adventure už kontaktoval Seku o možných príjmoch

IGM: Ako funguje auto?

: Aircar je pripravený na akýkoľvek druh sily. Ak batérie podporujú vysoký obsah energie alebo nie sú príliš ťažké, môžeme použiť elektrický pohon alebo spaľovací motor. Motor, ktorý v súčasnosti tento model používame, je prevzatý z motocykla, takže je certifikovaný. Nový stroj, ktorý ideme implementovať, je certifikovaný a vyhovuje všetkým normám.

Súčasný model má motor s výkonom 160 koní, zatiaľ čo nový model má výkon 300 koní, čo zvyšuje rýchlosť na 300 km / h, čo z neho robí pomerne rýchle lietadlo.

IGM: Čo sa týka bezpečnosti, ako súvisia lietajúce autá s predpismi a civilným letectvom?

: Keď je Aircar v režime lietadla, je to správne lietadlo, ktoré spĺňa všetky normy stanovené orgánmi civilného letectva a systémami riadenia letovej prevádzky. Na cestách v súčasnosti máme certifikáciu triedy M, ktorá umožňuje návrh a výrobu obmedzeného počtu vozidiel ročne.

IGM: Mnohí veria, že roky 2020 budú dekádou vozidiel s elektrickým vertikálnym odletom a pristátím (EVDOL) a lietajúcich automobilov. Kam až siaha priemyselné odvetvie, aby dosiahlo tento cieľ?

: Existuje rastúci trend v prepájaní leteckého a automobilového sektoru. O budúcnosti nie je pochýb, budú existovať vozidlá s vertikálnym odletom aj pristátím (VTOL) a lietajúce autá. V súčasnosti je problémom vozidiel VTOL to, že ich energetická hustota je veľmi nízka, ich batérie sú veľmi ťažké a majú veľmi dlhý nabíjací cyklus.

Vozidlá VTOL vás môžu odviesť na krátku vzdialenosť. Ale vzhľadom na to, koľko ľudí ich bude používať, vytvára veľkú premávku a neexistuje infraštruktúra, ktorá by umožňovala masívne využívať vozidlá VTOL.

Letecký automobil je veľmi efektívny, pretože využíva výťah vyrobený z krídel, takže množstvo energie, ktoré strávime na kilometri, je oveľa menšie ako energia použitá pre vozidlá VTOL.

READ  Fast Lane: Kia Sportage sa v budúcom roku dostane do Singapuru, Motoring News & Top Stories

SK: Netreba dodávať, že lietajúce autá nie sú bežným riešením dopravných problémov, je to alternatíva. V budúcnosti budeme mať dva typy vozidiel: vozidlá VTOL sú dobrým riešením v megacities a mestskej doprave, pretože používajú strechy ako vzletové a pristávacie plochy.

Náš cieľ je iný, chceme otvoriť dopravu na predmestí, [moving] Body A až B, ale chceme si zachovať tento charakter lietajúceho auta.

IGM: Čo bude ďalej?

: V jednom z prototypov sme absolvovali 45 testovacích letových hodín a musíme absolvovať ďalších päť hodín, pretože tieto testovacie lety sú pod dohľadom. [the Slovakian] Úrad pre civilné letectvo. Paralelne pracujeme na prototype dvoch, už testujeme stroj, všetky výkresy a všetky dizajnové prvky sú na mieste. Dokončenie prototypu dvoch trvá osem až desať mesiacov. Urobíme testovacie lety a potom pôjdeme a začneme vyrábať testovacie zariadenie, zároveň sa pokúsime získať certifikáciu CS23, aby bolo možné certifikovať lietajúce auto, čo vedie k sériovej výrobe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close