Djokovič po porážke Banja Luka hľadá antukový výťah

Novak Djokovič © Gallo Images

Novak Djokovič v piatok priznal, že musí výrazne zvýšiť svoju hru pred Roland Garros budúci mesiac po tom, čo utrpel šokovú štvrťfinálovú prehru s Dujanom Lajovičom v Banja Luke.

Svetová jednotka prehrala v predchádzajúcich dvoch stretnutiach so Srbom len o štyri zápasy, keď prehral 6:4, 7:6 (8/6) so 70. Lajovičom.

„Bol som na viacerých pozíciách, ako som chcel,“ povedal Djokovič, ktorý premenil len jeden zo 16 brejkbalov a v tajbrejku v druhom sete stratil tri setbaly.

„Keď hrám takto, nemôžem na tomto povrchu poraziť tých najodhodlanejších súperov. Ale čo narobím? Je to len hra. Skúšal som to, ale nefungovalo to.“

„Na kurte som sa fyzicky necítil dobre. Nohy som mal pomalé a chýbalo mi veľa lôpt. Hral som miestami dobre, ale celkovo pod štandardom.“

Keďže postavenie Rafaela Nadala na Roland Garros je neisté a Carlos Algaraz sa zotavuje zo zranenia, Djokovič sa usiluje o 23. mužský grandslamový titul na Roland Garros.

Ale po vynechaní zápasov v Indian Wells a Miami minulý mesiac po odmietnutí vakcíny proti Covid-19 je jeho forma znepokojujúca.

Spomenul aj problém s lakťom, ktorý ho brzdil počas minulotýždňovej prehry v Monte Carle v šestnástke a v Banja Luke „nebol v najlepšej forme“.

Djokovič stále nachádza nohy

Djokovič je dvojnásobným šampiónom Roland Garros, štvornásobným vicemajstrom a ďalšími dvoma veľkými prípravnými podujatiami v Madride a Ríme zostáva jeho sebavedomie nepoškvrnené.

„Pokiaľ ide o Roland Garros, nie je to tajomstvo. Je to turnaj, kde chcem hrať svoj najlepší tenis a pracujem na tom,“ povedal.

„Podmienky sú tam úplne iné ako v Monte Carle a Banja Luke.

„V minulých sezónach (na antuke) to vždy bolo tak trochu: zlý začiatok, pomalý, potom skvelá hra na konci antuky. Dúfam, že to tak bude aj tentoraz.“

READ  Krajč prišiel o prvenstvo. Doplatil na tvrdosť Čajkovského? - Národný tím - Ľadový hokej - Šport

Pokiaľ ide o Lajoviča, ktorý v roku 2019 získal titul ATP na antuke v Umagu, v sobotu sa v poslednej štvorke stretne s Miomirom Kecmanovičom, ktorý zdolal Jiřího Lehku 7:5, 6:0.

„Som zničený,“ povedal 32-ročný Lajovič. „Je to najväčšie víťazstvo v mojej kariére. Poraziť ho (Djokoviča) bolo niečo, čo som nepovažoval za možné, ale stalo sa.“

Andrey Rublev sa zotavil zo zlého začiatku a zaknihoval si miesto v semifinále výhrou 7-5, 6-3 nad bosnianskou divokou kartou Damirom Dzumharom.

Rublev, ktorý minulý týždeň získal svoj prvý titul Masters v Monte Carle, zaostával za 202. Dzumhurom v úvodnom sete 5:2.

Druhá nasadená hráčka sa opäť dostala pod tlak po tom, čo sa v úvode druhého setu potrápila so štyrmi brejkbalmi, no opäť sa ustála a rozhodujúci brejk uchmatla v piatom geme.

„Vždy sme čelili ťažkým bitkám a dnes to bolo rovnaké. Mám šťastie, že som sa mohol vrátiť,“ povedal Rublev, ktorý je teraz bez prehry v piatich zápasoch proti Džumurovi.

Odmenou Rubľova za predĺženie víťaznej série na sedem zápasov bola svetová 73-ka, ktorá v semifinále zdolala Srba Laszla Djera v troch setoch proti Slovákovi Alexovi Molkanovi.