Ekonomika

Dnes už neexistuje nič také ako liberálna demokracia, iba neliberálna demokracia

Premiér Viktor Orban dnes v rozhovore pre slovenský spravodajský portál postoj.sk uviedol, že liberálna demokracia je neliberálna, nie je liberálna, ale nie je demokratická.

V hĺbkovom rozhovore o širokej škále titulkov zverejnených na jednom z niektorých slovenských konzervatívnych spravodajských webov hovoril maďarský premiér o udalostiach posledných niekoľkých desaťročí vrátane budúcnosti a dlhodobých problémov. EÚ a stredná Európa, migračná a vakcínová politika.

Predseda vlády dnes odpovedal na otázky týkajúce sa „vytvorenia liberálnej krajiny“ a uviedol, že nič také ako liberálna demokracia neexistuje, pretože liberalizmus je iba „neliberálna demokracia“, ale nie demokracia. Predseda vlády zdôraznil, že liberáli požadujú názorovú prevahu, čo slúži politickej korektnosti, pomocou ktorej sa snažia stigmatizovať konzervatívcov a kresťanských demokratov a poraziť ich.

„Bojujem za slobodu proti liberálom. Keď stojím na strane slobody, sú na strane názorovej nadradenosti, “zdôraznil pán Orban.

Predseda vlády hovoril o odchode Fideszu z Európskej ľudovej strany (EPP) a o tom, čo chcú v tejto súvislosti dosiahnuť v budúcnosti v európskej politike. „Chceme zmeniť Brusel,“ uviedol Orban. V súčasnej podobe uviedol, že Brusel nedokáže poskytnúť adekvátne odpovede na problémy obyvateľov, čo preukázala imigrácia, zatiaľ čo reakcia Bruselu na finančnú krízu v roku 2008 bola neuveriteľná. „Chceli by sme nahradiť Brusel EPP, ale rozhodli sa, že sa do tohto projektu nedostanú. Teraz musíme v Bruseli vytvoriť nové politické spoločenstvo, ktoré môže vyvíjať tlak, “dodal.

V rozhovore o rozdieloch medzi maďarským a nemeckým postojom k téme migrácie Orban uviedol, že ak by nemecká komunita začala opustiť kresťanské hodnoty a žiť s miliónmi moslimských prisťahovalcov, všetci by sa zjednotili do novej komunity. Poukázal na to, že tomu neveril, pretože by sa vytvorili paralelné komunity, ktoré by žili vedľa seba, čo by viedlo k vážnym problémom. „Nechcem to vo svojej vlastnej krajine,“ zdôraznil pán Orban.

READ  TotalEnergies, Medzinárodné rozšírené strategické partnerstvo NEXUS Automotive

Predseda vlády v reakcii na otázku týkajúcu sa spoločností v EÚ uviedol, že v EÚ existujú prvky, ktoré je potrebné posilniť. Európsky parlament hrá naopak pri kladení európskej politiky na základy strán priaznivú a škodlivú úlohu a európska ľavica ju využíva na útoky na suverenitu štátov. V súvislosti s touto otázkou načrtol: „Nejde teda o to, či máme EÚ povedať áno alebo nie, ale o to, akú EÚ by sme mali mať.“

V odpovedi na otázku o budúcnosti Európskej únie pán Orban uviedol: „Do roku 2030 už nebude takých európskych obyvateľov a pevne veríme, že tu budú naďalej žiť Maďari, Slováci, Nemci a Francúzi.“ Budú národy a štáty a budú mať spoluprácu, aby našli formu. Je však otázne, či „postkresťanské a postkresťanské národné spoločnosti“ môžu vytvoriť stabilnú západnú Európu. V tejto súvislosti maďarský premiér poznamenal, že je veľmi pozitívny v otázke budúcnosti strednej Európy. „Dúfam, že naše deti budú mať lepší život ako my. Zažijeme veľkú stredoeurópsku renesanciu v ekonomike, populácii, bezpečnostnej politike a kultúre, “uviedol Orban.

Hovoril tiež o politike EÚ v Rusku, v ktorej uviedol, že EÚ môže povedať iba „áno alebo nie“. „Potrebujeme sofistikovanejšiu politiku, ktorá chápe, že Rusko je krajinou veľkej sily, a namiesto toho silu rešpektuje,“ zdôraznil.

V reakcii na otázku týkajúcu sa jeho politiky očkovania proti korónovému vírusu predseda vlády uviedol, že vlani na jar sa dá predpovedať, že po vakcínach bude väčší dopyt, ako sa už ponúka, a že Maďarsko má dobré vzťahy s Ruskom a Čínou, takže to vyšetrovania, či by mohli predávať vakcíny do Maďarska. Poukázal na to, že automaticky neschválili distribúciu a použitie ruských a čínskych vakcín; Uznáva ich maďarský regulačný úrad. Dodal, že maďarská strana vydá znalecký posudok požadovaný na Slovensku, pretože požiadala o pomoc pri testovaní vakcíny Sputnik proti Ruskom.

READ  Ako čínsky „korozívny kapitál“ ovplyvňuje zahraničné vlády

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close