Zábava

Dnešná legenda: Raz divoch s holými prsiami!

Pred filmovou kamerou debutovala Catherine Deneuve v roku 1957, odvtedy nakrútila viac ako 100 filmov a získala množstvo filmových cien. Držiteľka berlínskeho Zlatého medveďa za celoživotné dielo spolupracovala s takými svetovými režisérmi ako Roman Polanski, Luis Buňuel, Roger Vadim, Francois Truffaut, Francois Ozon či Lars von Trier.

Okrem úloh, ktoré jej dal svet filmu, sa jej tvár stala aj predlohou pre symbol Francúzska – Marianne. O symbole republiky rozhodli francúzske revolučné úrady v roku 1792. Reprezentovať ho mala žena v starožitnom odeve držiaca kópiu. Potom sa medzi ľuďmi stala známa ako Marianne. Sochy Marianne zdobia vstupné haly radníc všetkých francúzskych miest a dedín, ako aj ďalšie verejné priestranstvá.

Catherine Deneuve vo filme Liza
Catherine Deneuve

Zdroj: CFDC

Catherine Deneuve, rodená Catherine Fabienne Dorléac, sa narodila 22. októbra 1943 v Paríži v hereckej rodine. Jej otcom bol divadelný a filmový herec Maurice Dorléac a matkou Renée Simonot, ktorá hrala v parížskom Theatre de l’Odéon. Jej stará mama Catherine Deneuve pracovala ako šepkárka aj v divadle. Herečkou bola aj o rok staršia sestra Françoise Dorléac, ktorá tragicky zahynula pri autonehode v roku 1967.

Snom Catherine Deneuve spočiatku nebolo herectvo, pretože sa chcela stať módnou návrhárkou. Pred filmovú kameru sa však objavila ako stredoškoláčka v roku 1957 vo filme Les Collégiennes od francúzskeho režiséra André Hunebella, no prvého väčšieho filmového úspechu sa dočkala až v roku 1964, keď účinkovala v muzikálovom filme Les Parapluies de Cherbourg režiséra Jacquesa Demyho.

Catherine Deneuve

Zdroj: Sirius Film Company

Femme fatale francúzskeho a svetového filmu Catherine Deneuve má dve deti. Syn Christiana Vadima je ovocím vzťahu s francúzskym režisérom Rogerom Vadimom. Dcéra Chiara Mastroianni sa herečke narodila v čase, keď tvorila pár so svetoznámym talianskym hercom Marcellom Mastroiannim. Niekoľko rokov bola vydatá za fotografa Davida Baileyho, s ktorým sa v roku 1972 rozviedla.

READ  Rok od smrti Karla Gotta: Ochranka na cintoríne je v pohotovosti, Ivana si dokonca najala osobného strážcu!

K najznámejším a najúspešnejším filmom Catherine Deneuve, ktoré sú známe slovenskému publiku, patria napríklad Odpor (Hnus, 1965), La Vie de château (Život na zámku, 1966), Belle de jour (Krása dňa, 1967), Tristana ( Tristana, 1970). , Le Dernier Métro (The Last Metro, 1980), Indochine (Indochina, 1992), Dancer in the Dark (2000), The Musketeer (Musketeer, 2001), alebo 8 femmes (8 women, 2002).

Catherine Deneuve

Zdroj: Wild Bunnch Distribution

Pôvabná herečka je držiteľkou niekoľkých ocenení za herecké kreácie zo svetových filmových festivalov. Zlatého medveďa získala za celoživotné dielo na Berlinale v roku 1998. V tom istom roku získala cenu pre najlepšiu herečku na filmovom festivale v Benátkach. V roku 2008 jej bola udelená špeciálna cena poroty na filmovom festivale v Cannes. Je tiež dvojnásobnou laureátkou Európskej filmovej ceny, ktorú získala v roku 2002 za výkon v 8 ženách a v roku 2013 získala cenu za celoživotné dielo. Francúzsky film César získala v roku 1981 za rolu vo filme Posledné metro a v roku 1993 za účinkovanie v Indočíne.

Catherine Deneuve tiež využíva svoju popularitu v spoločenskom zapojení. Spolu s niekoľkými umelcami protestovala v roku 1997 proti prijatiu nového imigračného zákona vo Francúzsku. V roku 2011 podporila spolu s osobnosťami medzinárodného kina vyhlásenie, v ktorom odsúdila násilné potlačenie prodemokratických demonštrácií v Sýrii. Pred niekoľkými rokmi sa zapojila do celosvetovej kampane celebrít zameraných na zrušenie trestu smrti na celej planéte.

Catherine Deneuve a Ruppert

Zdroj: AB Distribution

V roku 2000 získala Catherine Deneuve cenu Hercova misia na medzinárodnom filmovom festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach. V roku 2003 navštívila na pozvanie súkromnej televízie opäť Slovensko. Na pamiatku našej krajiny má kresby zo série Botanický sen od slovenského umelca Milana Lukáča, ktoré ju na výstave zaujali.

Filmová diva Catherine Deneuve mnohých prekvapila, keď sa pridala k niektorým osobnostiam, s ktorými v roku 2018 podpísala list kritizujúci kampaň #MeToo. Otvorený list a jeho popis zverejnil francúzsky denník Le Monde. Za svoj kritický postoj ku kampani #MeToo získala veľa kritík od mnohých žien a hereckých kolegov.

Catherine Deneuve

Zdroj: Apollo Films

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close