Veda

Do pekla áno, tepelná sonda InSight je teraz na Marse úplne pochovaná

Lander NASA InSight zasúva svoje robotické rameno, odhaľujúce miesto, kde je krtko úplne pochovaný.
Gif: NASA / JPL-Caltech / Gizmodo

Niektorí sú šťastní správy z Červenej planéty, pretože tvrdohlavá tepelná sonda Mars InSight, známa ako „krtko“, je teraz úplne pochovaná. Je to povzbudivý vývoj, pretože okolitá špina by mohla zariadenie prinútiť k hlbšiemu vŕtaniu cez marťanskú kôru.

Prebiehajúca sága InSight lander Balík tepelného toku a fyzikálnych vlastností urobila dôležitý obrat, alebo aspoň dúfame. Samovrtná vŕtačka, ktorú vyrobila nemecká vesmírna agentúra (DLR) a ktorú prevádzkuje laboratórium Jet Propulsion Laboratory NASA, je teraz úplne zakrytá červenou marťanskou špinou – znakom toho, že bude možno čoskoro schopná správne kopať, pretože potrebuje trenie, aby sa mohla pohybovať nadol. Až do tohto bodu sa to väčšinou odrážalo hore a dole ako a zbytočná pogo palica.

Účelom krtka, ako ho nazývajú chladné deti, je meranie teploty pod marťanskou kôrou, v maximálnej hĺbke 3 metre. Toto zariadenie sa ale ukázalo ako naj frustrujúcejší aspekt misie InSight, ktorá sa začala v novembri 2018, keď lander dorazil na Elysium Planitia. Uaž do nedávnej doby dlhá 16 palcov (40-centimeter) sonda sotva dokázal vyčistiť povrch a v jednom obzvlášť tiesnivom bode – asi pred rokom, v tomto čase – Mars odmietol cvičenie, pľuvanie späť na povrch.

Teraz nespolupracuje nie krtek, ale skôr marťanská špina. Samotné kladivové pôsobenie krtka spôsobuje, že sa špina zhlukuje a vytvára okolo zariadenia medzeru namiesto toho, aby sa okolo nej zrútila. Bohužiaľ, NASA nemôže jednoducho zdvihnúť krtka a skúsiť kopať inde: sonda nemá a „Záchytný bod“ ktoré je možné uchopiť pomocou robotickej ruky InSight.

Od minulého roku, aby sa zabránilo krtkovi v nesprávnom smere, použili plánovači misií Lopatka InSight skúsiť Pripichnite sondu na dno jamy a držte ju v zemi. Toto trochu fungovalo, ale NASA v júli narazila na problém, keď krtko prestal klesať. Tím obviňoval duricrust – zmes podobnú cementu, v ktorej granule stick dokopy – kvôli prerušeniu. NASA v tomto okamihu stlačila tlačidlo pozastavenia, pretože rameno InSight bolo potrebné pre ďalšie úlohy, ale teraz je späť na detailoch móla.

Ako uvádza NASA, krtek je teraz úplne pochovaný v marťanskom regolite a z dohľadu. Teraz je viditeľné iba plochý kábel trčiaci zo zeme (kábel je zaťažený snímačmi teploty určenými na meranie tepelného toku pod povrchom).

“Som veľmi rád, že sme sa mohli spamätať z neočakávanej udalosti” pop-out “, ktorú sme zažili, a dostať krtka hlbšie, ako to bolo kedykoľvek,” vysvetlil vo vyhlásení NASA Troy Hudson, inžinier JPL, ktorý vedie toto úsilie.

Hej, povedal „neočakávanú udalosť„ vyskakovacieho okna “, nie ja. Ja som jednoducho posol.

Anyhoo, ďalším krokom bude to, aby rameno so svojou šikovnou lopatkou nahromadilo viac nečistôt na vrch a zabalte to pekne a pevne. NASA tvrdí, že to bude trvať mesiace a nebude to kladivo –čas pre sondu do začiatku roku 2021. Hudson sa chce „uistiť, že na vrchu móla je dostatok pôdy, ktorá mu umožní kopať sám bez akejkoľvek pomoci ramena,“ uviedol.

Znie to, že tím InSight má nejaké zdĺhavé ale dôležité pracovať pred nimi. To, že sonda je teraz úplne pochovaná, je povzbudivá správa, stále však neexistuje záruka, že stratégia NASA bude fungovať. Ako už bolo spomenuté, objaví sa tím bude zaoberať menej ako ideálny špina a akcie búšenie mohla aj naďalej vytvárať vrecká vo vnútri otvoru, čo vedie k strate trenia. Dúfajme, že sa mýlim a že čoskoro uvidíme nejaké hodnoty teploty Červenej planéty v hĺbke.

READ  NASA uvádza na ISS novú vesmírnu toaletu v hodnote 23 miliónov dolárov. Malo by to prísť v pondelok

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close