Hlavné správy

Dočasný slovenský premiér odstupuje po politickom spore

Premiér Eduard Heger čelil výzvam opozície, aby do septembrových predčasných volieb uvoľnil cestu vláde technokratov.

Slovenský premiér Eduard Heger v nedeľu (7. mája) uviedol, že požiadal prezidenta, aby ho odvolal z funkcie po tom, čo ministri podali demisiu, čím sa pred septembrovými voľbami oslabil jeho úradnícky kabinet.

Heger sa má neskôr v nedeľu stretnúť s prezidentkou Zuzanou Kaputovou, ktorá má právomoc vymenovať nového dočasného premiéra.

Heger čelil výzvam opozície, aby umožnila administratíve technokratov viesť stredoeurópsku krajinu až do predčasných volieb v septembri.

„Rozhodol som sa požiadať prezidenta, aby mi odobral právomoc a odišiel z predsedníctva, aby som sa pokúsil s technickou vládou priviesť Slovensko do demokratických parlamentných volieb stabilným a pokojným spôsobom,“ povedal na televíznej tlačovej konferencii.

Vládna koalícia stratila väčšinu, keď v septembri minulého roka odstúpila libertariánska strana SaS a obvinila vládu, že nerobí dosť pre to, aby pomohla ľuďom s nákladmi na energiu, ktoré vlani v Európe dosiahli rekordné úrovne.

Podobne ako v iných európskych krajinách, aj Slovensko poskytuje domácnostiam a firmám platby na zmiernenie dopadov vysokých nákladov na energie a veľkej inflácie.

Ale celý medzistranícky konflikt paralyzoval politiku medzi členmi NATO a Európskej únie, ktorá je od ruskej invázie silným podporovateľom svojho suseda Ukrajiny. – Rappler.com

READ  Ďalšia európska krajina podpísala s USA vyhlásenie o bezpečnosti siete 5G

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close