Svet

Donaldson hovorí, že neodporučí ministrov DUP Stormontu bez rozhodného opatrenia v súvislosti s protokolom NI

Aktualizované pred 12 minútami

Líder DUP Jeffrey Donaldson povedal britskému ministrovi zahraničných vecí Brandonovi Lewisovi, že Stormont nevymenuje ministrov do decentralizovanej administratívy bez „rozhodujúceho konania“ o etike Severného Írska.

Novozvolení MLA sa dnes ráno stretli v Stormonte uprostred neistoty, či sa po minulotýždňových voľbách vytvoria vedúci pracovníci.

Donaldson, ktorý sa v prieskume umiestnil na druhom mieste za Sinn Fினin, povedal, že nevstúpi do exekutívy, kým sa nevyriešia etické problémy unionistov.

Vyjadril sa na podporu americkej aliancie, ale povedal, že zachovanie určitej nezávislosti nie je riešením.

„Toto je postoj, ktorý sme zastávali pred voľbami a budeme v tom pokračovať počas celej predvolebnej kampane.

„Chceme vidieť stabilné politické inštitúcie, chceme byť súčasťou administratívy, chceme robiť svoju časť a chceme napĺňať mandát, ktorý nám dali obyvatelia Severného Írska.

Protokol má naďalej škodlivý a škodlivý vplyv na Severné Írsko, zvyšuje životné náklady, poškodzuje našu ekonomiku, bráni obchodnej schopnosti obchodovať s naším najväčším trhom a zásadne podkopáva politickú stabilitu. Politika konsenzu. Toto treba riešiť.

„Keď sme začiatkom roka 2020 znovu vstúpili do administratívy, urobili sme tak na základe jasného záväzku vlády Spojeného kráľovstva v novom desaťročí, nového prístupu k ochrane našej schopnosti obchodovať s inými Spojenými štátmi. Kráľovstvo.“

Ako najväčšie nacionalistické a odborárske strany musia byť Sinn Fin aj DUP súčasťou administratívy v rámci pravidiel prenesenia právomocí.

Donaldson, ktorý je tiež poslancom, bol zvolený do Stormmondu v piatok, nesľúbil však, že dostane miesto v zákonodarnom zbore, s tým, že o tejto otázke bude diskutovať so straníckymi kolegami.

MLA nemôžu mať dvojitý mandát, takže ak Donaldson zostane poslancom, pripojí sa k nemu ďalší politik DUP v jeho zákonodarnom zbore. Líder DUP musí do tohto víkendu objasniť svoj zámer v tejto veci.

READ  Mladí lídri vyzvali, aby sa zapojili do boja proti klimatickej spravodlivosti, keď Letná škola v Nairobi spúšťa tretie konzorcium

Taoiseach Micheal Martin dnes ráno povedal, že obyvatelia Severného Írska chcú, aby ich delegáti zaujali svoje miesta v Stormonte, a že sú teraz menej tolerantní k „neexkluzívnemu“ prístupu k politike.

V rozhovore pre RTÉ Radio Morning Ireland Taoiseach povedal, že Sinn Féin aj DUP viedli kampaň primárne a hlavne v otázkach chleba a masla, ktoré ovplyvňujú voličov, a že v ich kampaniach bola len malá otázka ústavnosti.

„Skutočné ponaučenie z týchto volieb je, že ľudia musia vykonávať svoj mandát so svojimi verejnými zástupcami, menovať ich do svojich kresiel a vytvárať administratívu pre ľudí v Severnom Írsku,“ povedal.

„Dôvody, prečo vás ľudia volia, môžu byť mnohé faktory… Myslím si, že strany by mali byť opatrné pri prijímaní mandátov, ktoré majú.

„Keď sa pozriete na priebeh kampane, očakávam, že protokol DUP nastolil problém.

Lídri strany sa dnes majú stretnúť s ministrom zahraničia Louisom a lídri sa majú stretnúť navzájom. Vo svojom prejave pred stretnutiami uznal, že vláda Spojeného kráľovstva by mala vyriešiť etické otázky.

Zdôraznil však, že strany by mali čoskoro vytvoriť výkonný výbor.

Dnes ráno v Stormonte zasadá Aliancia nezúčastnených strán, ktorá zdvojnásobila svoje zastúpenie z 8 na 17 kresiel.

Long, ktorý sa dnes pripojil k jeho rozšírenej skupine, povedal, že jeho strana chce „čoskoro nastoliť vládu“.

„Čoskoro uvidíme úradujúci zákonodarný zbor, čo bude najjednoduchšia časť zo všetkého, ale potrebujeme DUP, aby sme získali fungujúcu exekutívu. S mocou prichádza zodpovednosť a ľudia teraz musia brať zodpovednosť vážne,“ povedal.

DUP Vo Westminsteri mali obrovský vplyv a myslím si, že by sa mali zamyslieť nad zneužívaním Brexitu prílišným hraním. Bolo by hlúpe hrať príliš veľa z ich ručnej práce ako decentralizácie, pretože je to hazard, ktorý Severné Írsko nemôže prijať.

Minulotýždňové parlamentné voľby skončili víkend s historickým koncom, keď sa Sin Fein ukázal ako prvý nacionalista alebo republikán, ktorý predbehol DUP v Stormonte.

READ  🦏 Rastúci počet nosorožcov: 5% nárast v minulom roku

To znamená, že Michelle O’Neill, líderka Sinn Fin Stormont, je na pokraji stať sa prvou nacionalistickou alebo republikánskou prvou ministerkou. Jeho strana dopadla horšie, ako sa očakávalo podľa prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých získala asi dve tretiny podpory.

Odstránenie protokolu je „jednou z možností na stole“, povedal minister vlády Spojeného kráľovstva po víťazstve Sinn Fin.

Univerzitná ministerka Michelle Donelan zdôraznila, že hlasovanie v Severnom Írsku „ukazuje oddanosť únii“, pričom uviedla, že šance na hlasovanie na hranici sú „trochu špekulatívne“.

# Otvorená žurnalistika

Žiadne správy sú zlé správy
Podporte denník

Váš Príspevky Pomôžte nám držať krok s dôležitými príbehmi pre vás

Podporte nás teraz

Povedal, že vyriešenie Severného Írska by malo byť „našou absolútnou prioritou“.

Tonlen pre Sky News povedal: „Nebudeme mať exekutívu, s ktorou by sme mohli spolupracovať, kým sa tento problém nevyrieši, ale myslím si, že všetko, čo musíme urobiť, je rokovať a pokúsiť sa nájsť definitívne riešenie.

„V tejto chvíli nemôžem načrtnúť riešenie, pretože sa snažíme rokovať s EÚ.“

– Dodatočná správa od Rónána Duffyho a PA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close