Svet

DR víta nasadenie regionálnych síl do boja proti konžským rebelom | Správy o konflikte

Kinshasa tvrdí, že nebude akceptovať účasť rwandských jednotiek v žiadnych regionálnych silách v boji proti rebelom M23.

Konžská demokratická republika (KDR) privítala návrh Kene na nasadenie regionálnych síl do boja proti povstaleckej skupine M23 na východe krajiny, uviedla však, že nebude akceptovať účasť susednej Rwandy.

Vojenskí lídri siedmich východoafrických krajín sa majú v nedeľu stretnúť v Nairobi, aby prediskutovali rastúce napätie medzi oboma susedmi.

Ide o posledný nárast v línii medzi oboma krajinami, ktoré majú za sebou desiatky rokov trvajúce vzťahy a v poslednom čase zaznamenali občasné strety na spoločnej hranici.

Kinshasa obviňuje Kigaliho z podpory rebelov. Rwanda popiera obvinenia KDR, že vyslala vojakov na východ KDR alebo podporovala povstalcov M23.

V piatok KDR uzavrela svoju hranicu s Rwandou po tom, čo bol pri útoku na pohraničnú stráž v Rwande zastrelený konžský vojak.

Dvaja rwandskí policajti boli zranení, keď konžský vojak prekročil hranicu a spustil paľbu, pričom zabil dôstojníka v službe 25 metrov vo vnútri Rwandy, uviedla rwandská armáda vo vyhlásení.

M23 je poslednou zo série povstaleckých skupín vedených Tutsimi, ktoré povstali proti silám KDR a tvrdia, že chránia záujmy Tutsiov pred etnickými ozbrojenými skupinami Hutuov.

Trhlina vo vzťahu medzi oboma štátmi vyvolala rozruch. Koncom mája sa v Kinshase zúčastnili stovky Konžanov na demonštrácii proti Rwande.

READ  Zamykanie v Nemecku by malo byť predĺžené do 28. marca «kleinezeitung.at

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close