Svet

Dramatický nárast v Andamanskom mori, varuje agentúra OSN pre utečencov

Vodná cesta juhovýchodnej Ázie je jednou z najnebezpečnejších na svete a od januára ju už absolvovalo viac ako 1900 ľudí – šesťkrát viac ako v roku 2020.

„Vážne nebezpečenstvo“ na mori

UNHCR Pokusy o tieto cesty podľa neho vystavujú ľudí vážnym rizikám a fatálnym následkom. UNHCR Hovorkyňa Shabia Mandoo. „Bohužiaľ, len tento rok na týchto výpravách zomrelo alebo sa stratilo 119 ľudí.“

Tisíce rohingských utečencov riskovali svoje životy, aby v roku 2017 utiekli z Mjanmarska, aby unikli vojenskému prenasledovaniu.

V žiadosti o pomoc od vlád v regióne UNHCR uviedol, že nedávno prijal viac ako 200 ľudí v severnom Acehu v Indonézii, kde im úrady umožnili vystúpiť a poskytli útočisko. Pani Mandoo uviedla, že agentúra privítala a ocenila ich úsilie.

podpora OSN

Utečenci, ktorí pred štrnástimi dňami bezpečne pristáli na indonézskych brehoch z dvoch lodí, sú teraz trochu ironicky ubytovaní v bývalom imigračnom úrade v Loksumwe.

UNHCR spolu s Migračnou agentúrou OSN, IOM A partneri sú na zemi, povedal hovorca.

„Úzko spolupracujeme s miestnymi úradmi na podpore utečencov vrátane registrácie, zabezpečenia ich základných potrieb a zabezpečenia bezpečného a primeraného ubytovania pre obe skupiny.“

Mnohí iní blúdia

Povedal, že UNHCR tiež dostal neoverené správy o lodiach unášaných na mori so zúfalými ľuďmi, ktorí potrebujú záchranu a pozornosť.

Keďže miera zúfalstva a zraniteľnosti sa zvyšuje, čo núti viac utečencov podnikať tieto smrteľné cesty, UNHCR a humanitárni partneri naďalej zdôrazňujú potrebu regionálnej a medzinárodnej spolupráce pri záchrane životov a zdieľaní zodpovednosti.

Indonézia v súčasnosti hostí takmer 13 000 utečencov a žiadateľov o azyl z Afganistanu, Somálska a Mjanmarska a nemala by byť sama pri záchrane a vylodení ľudí zmietaných na mori, dodala Mandoo.

„Je nevyhnutné, aby štáty v regióne dodržali záväzky, ktoré prijali v roku 2005 v rámci procesu z Bali, aby spoločne riešili tieto zúfalé cesty.“

READ  Pápež odvolal poľského biskupa, ktorý kryl sexuálne škandály

V roku 2016 pašeráci ľudí v Andamanskom mori opustili 5 000 mužov, žien a detí, ktorí boli celé mesiace hladní a chorí, a vlády Ázie a Tichomoria sa zaviazali urobiť viac, aby zabránili umieraniu ľudí na takýchto cestách.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close