Veda

Dronová loď SpaceX mieri na more pri ďalšom štarte a pristátí Falcon 9 Starlink

Modernizovaná dronová loď SpaceX smeruje zhruba 630 kilometrov (~ 390 mi) do Atlantického oceánu, aby podporila ďalšie vypustenie a pristátie Falcon 9 Starlink.

Len tento rok bude SpaceX jedenástym štartom spoločnosti Starlink, misiou bude 12. operačné spustenie (v1.0) a celkovo 13. spustenie spoločnosti Starlink, spolu predstavujúce asi 700 operačných satelitov na obežnej dráhe. Podľa rozhovoru s SpaceX COO a prezidentkou Gwynne Shotwellovou z mája 2020 môžu tieto verejné beta testy začať až po dokončení 14 štartov spoločnosti Starlink, zatiaľ čo nedávne správy FCC ukazujú, že SpaceX v rámci operačnej konštelácie uvažuje iba o satelitoch verzie 1.0. Inými slovami, ak by bol úspešný, Starlink-12 by ponechal SpaceX len dva štarty ďaleko od konštelácie, ktorá je dostatočne veľká – alebo takmer taká – aby mohli začať verejné beta testy verejnej služby.

Medzitým bude raketa Falcon 9 pridelená k misii na pokraji prekonania rekordného obratu spoločnosti SpaceX v oblasti opätovného použitia zosilňovačov – v súčasnosti je stanovená na 51 dní medzi štartmi tým istým posilňovačom prideleným spoločnosti Starlink-12.

Falcon 9 B1058 – na obrázku 20. júla – bol pridelený spoločnosti Starlink-12. (SpaceX)

Raketa SpaceX známa ako Falcon booster 9 B1058 sa stala prvým americkým vozidlom, ktoré vypustilo astronautov od roku 2011, a vyslalo astronautov NASA Boba Behnkena a Douga Hurleya na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) na palubu kozmickej lode Crew Dragon. Po úspešnom štarte 30. mája kozmická loď zakotvila v ISS zhruba o dva dni neskôr a na obežnej dráhe strávila viac ako dva mesiace, kým sa začiatkom augusta vrátila na Zem.

READ  Najväčšia objavená kométa, Bernardinelli-Bernstein, je na ceste

Medzitým bol posilňovač B1058 zaneprázdnený, zatiaľ čo kozmická loď, ktorú vypustila, prechádzala svojimi krokmi na obežnú dráhu. 20. júla raketa prekonala obratový rekord SpaceX, keď vypustila juhokórejský komunikačný satelit ANASIS II iba 51 dní po podpore úvodného štartu astronauta Crew Dragon. Aj keď tento 51-dňový obrat zlomil doterajší rekord SpaceXu, ktorým bol 62 dní, vytvoril tiež oveľa vznešenejší rekord, keď zosadil raketoplán NASA z najrýchlejšie opätovne použiteľnej rakety orbitálnej triedy, aká bola kedy vyrobená.

(Richard Angle)
Posilňovač Falcon 9 B1058 je prvou raketou v USA, ktorá vypustila astronautov za posledných desať rokov. (SpaceX)

Odteraz je Falcon 9 B1058 naplánovaný na uvedenie Starlink-12 na trh najskôr (NET) 14:17 EDT (UTC-4) vo štvrtok 17. septembra. Ak nedôjde k zdržaniu, predstavovalo by to 59-dňový obrat od rekordného druhého spustenia posilňovača. Ak bude Starlink-12 uvedený na trh 19. septembra, bude B1058 hrdým držiteľom rekordov obratu spoločnosti SpaceX na prvom aj druhom mieste a bude technicky nalietaná trikrát za ~ 110 dní.

Po projekte Starlink-12 chce spoločnosť SpaceX spustiť program Starlink-13 na konci septembra a naplánuje svoje tretie americké spustenie systému GPS III – s novým zosilňovačom Falcon 9 B1062 – na 30. september (NET). Aj keď je nepravdepodobné, že ak všetko zostane podľa plánu, september 2020 by mohol byť prvým mesiacom so štyrmi štartmi v histórii spoločnosti SpaceX.

Navštívte informačné vestníky spoločnosti Teslarati pre rýchle aktualizácie, perspektívy na zemi a jedinečné pohľady na procesy štartu a obnovy rakiet SpaceX.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close