Veda

Dúfam, že dnešná podzemná voda Marsu vyschne

Pohľad na južný pól Marsu. Výskum vedený Texaskou univerzitou v Austine zistil, že objav tekutej vody v roku 2018 pod južnou polárnou čiapočkou Červenej planéty sú s najväčšou pravdepodobnosťou iba radarové odrazy od vulkanickej horniny. kredit: ESA/DLR/FU Berlín

Predtým zistená tekutá voda pod ľadom pokrytým južným pólom Marsu je pravdepodobne len zaprášená fatamorgána, podľa novej štúdie o Červenej planéte vedenej výskumníkmi z Texaskej univerzity v Austine.


V roku 2018 si vedci mysleli, že vidia kvapalinu Voda keď vyzerali jasne Radar odraz pod polárna čiapka, Nová štúdia však bola uverejnená 24. januára v časopise Geophysical Research Papers zistili, že obrázky sa zhodujú so sopečnými pláňami nachádzajúcimi sa na povrchu Červenej planéty.

Vedci si myslia, že ich záver –magmatická hornina Existuje vierohodnejšie vysvetlenie nálezu z roku 2018, ktorý je pochovaný pod ľadom, čo už bolo spochybnené, keď vedci vypočítali možné podmienky potrebné na udržanie vody v tekutom stave na chladnom a suchom Marse. Južný pól,

„Aby sa voda udržala blízko povrchu, potrebujete ako veľmi slané prostredie, tak aj silné, lokálne vytvorené Zdroj tepla, ale nezodpovedá tomu, čo vieme o regióne,“ povedal hlavný autor štúdie Cyril Grima, planetárny vedec z Texaského inštitútu pre geofyziku (UTIG).

Južná polárna fatamorgána sa rozplynula, keď Grima pridal hypotetický globálny ľadový štít na radarovú mapu Marsu. Hypotetický ľad ukázal, ako by sa terén Marsu javil pri pohľade cez míľu ľadu, čo vedcom umožnilo porovnať prvky na celej planéte pod polárnou čiapočkou.

Grima videla jasné obrazy, podobné tým, ktoré boli na južnom póle, ale rozptýlené vo všetkých zemepisných šírkach. Všetko, čo sa dalo potvrdiť, zodpovedalo polohe sopečných plání.

Na Zemi môžu lávové prúdy bohaté na železo zanechať kamene, ktoré odrážajú radar podobným spôsobom. Ďalšie možnosti zahŕňajú ložiská nerastov v suchých korytách riek. Či tak alebo onak, povedal Grima, zistenie, čo sú, by mohlo odpovedať na dôležité otázky o histórii Marsu.

Radarová mapa Marsu pri pohľade cez míľu ľadu. Planetárny vedec z UT Austin Cyril Grima zostrojil počítačový model Červenej planéty, ktorý mal byť pokrytý ľadom, a pozoroval, ako mení radarové údaje. To spôsobilo, že sopečné pláne (viditeľné červenou farbou) sa odrazili od radaru spôsobom pripomínajúcim tekutú vodu. Objav spochybňuje štúdiu z roku 2018, ktorá podľa všetkého našla tekutú vodu pod južnou polárnou čiapočkou Marsu. kredit: Cyril Grima

Hoci tekutá voda nemusí byť uväznená pod južnou polárnou čiapočkou, Mars má veľa vodného ľadu, vrátane hrubej polárnej čiapky. V skutočnosti nová štúdia poukazuje na mokrú minulosť Marsu.

Isaac Smith, marťanský geofyzik z University of York, si myslí, že svetelný radarový podpis je typom hliny, ktorá sa vytvorila pri erózii kameňa vo vode. V roku 2021 Smith, ktorý nebol súčasťou žiadnej štúdie, zistil, že pôda na Zemi odráža radar jasne, ako svetlé body v štúdii južného pólu z roku 2018.

„Myslím si, že krása Grimovho objavu je v tom, že odporuje myšlienke tekutá voda Pod južným pólom planéty nám dnes poskytuje skutočne presné miesto na hľadanie dôkazov o starovekých jazerách a korytách riek a na testovanie hypotéz o rozšírenom vysychaní podnebia Marsu v priebehu miliárd rokov,“ povedal.

Mapa Grimy je založená na trojročných údajoch z MARSIS, radarového prístroja vypusteného v roku 2005 na palube Mars Express Európskej vesmírnej agentúry, ktorý nazhromaždil obrovské množstvo informácií o Marse. Grima a spoluautor Jeremy Mouginot, vedecký pracovník Inštitútu pre environmentálnu geológiu v Grenobli vo Francúzsku, plánujú prehĺbiť údaje, aby zistili, čo ešte môže MARSIS urobiť s Marsom.

Pre Smitha je štúdia vážnou lekciou o vedeckom procese, ktorý je rovnako dôležitý pre Zem ako pre Mars.

„Veda nie je spoľahlivá na prvý pokus,“ povedal Smith, absolvent Jackson School of Geosciences na UT Austin. „To platí najmä v planetárnej vede, kde sa pozeráme na miesta, kde nikto nikdy nebol, a spoliehame sa na prístroje, ktoré snímajú všetko na diaľku.“

Grima a Smith teraz pracujú na navrhovanej misii na nájdenie vody na Marse pomocou radaru, ako zdroja pre budúce miesta pristátia ľudí a na hľadanie známok minulého života.


Jasná snímka južného pólu Marsu môže byť z hliny – nie z vody


viac informácií:
Bazálna detekovateľnosť ľadom pokrytého Marsu pomocou MARSIS, Geophysical Research Papers (2022). agupubs.onlinelibrary.wiley.co … 10.1029/2021GL096518

Citácia: Hope for Current Martian Groundwater (2022, 24. január) Získané 24. januára 2022 z https://phys.org/news/2022-01-present-day-martian-groundwater-dries.html.

Tento dokument podlieha autorským právam. Žiadna časť nesmie byť reprodukovaná bez písomného súhlasu, s výnimkou akéhokoľvek čestného použitia na účely osobného štúdia alebo výskumu. Obsah je poskytovaný len na informačné účely.

READ  Bermudy potvrdili prvý prípad opičích kiahní - The Royal Gazette

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close