Hlavné správy

Dvojicu, ktorá zotročila slovenských mužov a nútila ich k umývaniu áut, uväznili

A

Pár, ktorý uniesol viac ako 40 zraniteľných mužov zo Slovenska do Británie a prinútil ich do otroctva, aby financoval svoju závislosť od hazardných hier, bol uväznený.

Maros Tankos (45) a Jonah Komulska (46) naverbovali svoje obete z domovov dôchodcov a sirotincov a sľúbili im stabilnú prácu a lepší život v Spojenom kráľovstve.

Ale po príchode boli muži nútení pracovať dlhé hodiny v autoumyvárni a iných malých prácach v Tangos v Southmead v Bristole.

Donkoš týra mužov slovne aj fyzicky, kým Komulska sa tvári ako „dobrý policajt“ a presviedča obete, že ich hľadá.

Autoumyváreň Marosa Tangosa v Bristole prinútila jeho obete pracovať bez ničoho (NCA / PA)

Bude s nimi chodiť na stretnutia, aby im zriadil číslo národného poistenia a bankové účty, ale okamžite im zabaví všetky karty a čísla PIN.

Na súde v Bristole v stredu bol Doncos odsúdený na 16 rokov väzenia za svoju úlohu v sprisahaní, zatiaľ čo Komulska bol za túto úlohu odsúdený na deväť rokov väzenia.

Sudca Martin Picton povedal, že títo dvaja by mali byť pred prepustením odsúdení na dve tretiny trestu namiesto zvyčajnej polovice.

Obaja obžalovaní sa okrem umývania auta podpíšu aj na večerné a nočné pracovné úlohy obetí, ako je balenie mlieka, chytanie sliepok a triedenie balíkov.

Mnohí pracovali 12 hodín denne, sedem dní v týždni.

V rokoch 2010 až 2017 manželia zaplatili 300-tisíc z bankových účtov založených na meno ich obetí.

Peniaze sa míňali na kasína, online kasína a autá z druhej ruky.

Zraniteľné obete boli často regrutované priamo z detských domovov a osobných táborov, kde žili v zneužívajúcich podmienkach (NCA / PA).

Dvojica sa dostala do pozornosti Národného kriminálneho úradu (NCA), keď sa na tamojšie úrady sťažovala obeť vracajúca sa na Slovensko.

READ  Slovensko potrebuje stabilitu, vedúce postavenie - EURACTIV.com

Po sledovaní NCA prehľadala adresu v Brentry v Severnom Bristole, kde našla piatich slovenských mužov bývajúcich v izbách pokrytých špinavou posteľnou bielizňou a vankúšmi pokrytými lepenkou.

Obete ukryli malé maloobchodné a SIM karty do svojich ponožiek a topánok, aby zabránili Tangosovi a Komulskej, aby ich odniesli.

Obete uviedli, že na tejto adrese niekedy bývalo až 10 mužov, ktorí boli zamknutí v troch izbách a mali spoločnú kúpeľňu.

Ukázalo sa, že zadržané iPhony oboch obžalovaných stoja za žiadosťami pracovných agentúr, bankovými účtami a niekoľkými pôžičkami na mená ich obetí.

Miestnosť, kde boli držané niektoré z obetí v dome Marosa Tangosa (NCA / PA) v Bristole

Mali knižnicu s fotografiami bankových kariet, číslami PIN a identifikačnými dokumentmi obetí a podrobnosťami o letoch, ktoré si zarezervovali, aby ich priviezli do Spojeného kráľovstva.

NCA spolu so slovenskými úradmi identifikovali 42 potenciálnych obetí, z ktorých 29 bolo ochotných vypovedať.

Tankoš a Komulska boli stíhaní za trestné činy na 15 mužoch.

V marci boli títo dvaja odsúdení za deväť trestných činov súvisiacich s obchodovaním s ľuďmi a nútenými prácami a jeden za zosnovanie s cieľom spáchať trestné činy.

NCA skutočne verí, že počet obetí by mohol byť výrazne vyšší, pretože sa ich nepodarilo vystopovať.

Mnohé obete Maros Tangos boli roky držané v zajatí (NCA / PA)

Sudca Picton, ktorý v stredu uväznil Tangosa a Komulsku počas vypočúvania na súde v Bristole Crown Court, povedal: „Obete ste identifikovali na základe ich okolností, ich finančnej a sociálnej zraniteľnosti – tých, ktorí majú menej alternatív.“

Dodal: „Rovnako ako farmár má peňažnú hodnotu pre dobytok, tak vy ste mali peňažnú hodnotu pre obete.“

V rozhovore pre Komulskú povedal: „Pôsobili ste dojmom, že máte určitú inteligenciu a súcit, ale to vám nebránilo v podpore vášho partnera, o ktorom dobre viete, že vaša skúsenosť je kriminálna entita.

READ  Slovensko kolíše v deficite obchodnej rezervy

„Mali ste na výber, urobili ste nesprávne veci.“

Obete boli zamknuté v dome, keď neboli v práci, ale niekto povedal, že sa veľmi báli, aj keď bol zámok otvorený.

Zvyčajne boli nútení pracovať 12 hodín denne, sedem dní v týždni a boli nútení zdieľať identity, aby mohli ísť pracovať na manuálne práce, o ktoré sa neuchádzali.

Obžalovaní dokonca strčili do vrecka sprepitné, ktoré dali motoristi mužom v autoumyvárni, a jeden bol nútený ísť na druhý deň do práce so zlomenou rukou.

Jedna obeť opísala dom, v ktorom bývali, ako „bránu do pekla“.

„Išiel som tam, pretože som chcel dať svojej rodine a dať im viac, ako som mal na Slovensku, ale život, ktorý som mal u Maroša, mi úplne zmenil život,“ povedal.

„Nesmel som vychádzať z domu, jediné, čo som vedel, bola práca. Celý čas som si myslel, že som tam otrok. Myslel som si, že už niet cesty späť.

Ďalší, ktorý bol zadržiavaný osem rokov, povedal, že pár „zničil polovicu môjho života“.

„Ako som bol ponižovaný, bol som bitý a trestaný za každú maličkosť. Nikdy na to nezabudnem,“ povedal.

„Nikto nemôže pochopiť, čo som tam zažil, keby tam nebol aj on.“

Doncos sa v rozhovore nevyjadril, zatiaľ čo Komulska povedal, že dal ľudí len z výťahu a umývačky áut.

Povedal, že životné podmienky robotníkov sú dobré s teplom, teplými sprchami a čistým domom, kde môžu jesť, čo si navarili.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close