Ekonomika

EAM Jaishankar diskutuje o nebezpečenstvách ukrajinskej vojny a terorizmu s kanadskou FM Melanie Jolie

Minister zahraničných vecí Dr. S. Jaisankar si v stredu vymenil názory s kanadskou ministerkou zahraničných vecí Melanie Jolie o zneužívaní slobody a nebezpečenstvách terorizmu. Na Twitteri EAM Jaisankar uviedol, že mal „podrobný rozhovor“ s Jolie a diskutoval o rozšírení politickej a ekonomickej angažovanosti. Jaisankar dodal, že kultúra a komunita Indie a Kanady sú „súdržné“. Okrem terorizmu a bilaterálnych vzťahov diskutovali Jaisankar a Jolie o indicko-pacifických a globálnych dôsledkoch rusko-ukrajinskej vojny.

Jaisankar na Twitteri napísal: „Nedávno podrobný rozhovor s kanadskou ministerkou zahraničných vecí Melanie Jolie. Diskutovalo sa o rozšírení našej politickej a ekonomickej angažovanosti a prepojení našej kultúry a komunity. Hovoril o zneužívaní slobôd a nebezpečenstvách terorizmu.

„Vymenili sa globálne dôsledky indicko-pacifického a ukrajinského konfliktu. Obe strany sa dohodli na posilnení spolupráce, a to aj v rámci Commonwealthu,“ dodal.

Rozhovor medzi EAM Jaisankar a Melanie Jolie prišiel na pozadí prochalistických skupín v Kanade, ktoré sa snažia oživiť hnutie podnecovaním protiindických nálad. Vo februári minister zahraničných vecí V Muraleedharan povedal Rajya Sabha, že „malá skupina prochalistických prvkov v Kanade“ šíri protiindické nálady a že vláda úzko spolupracuje s Kanadou.

„Väčšina ľudí indického pôvodu v Kanade zdieľa láskyplné a emocionálne puto s Indiou a pracovalo na zlepšení vzťahov medzi Indiou a Kanadou,“ povedal a dodal, že „v Kanade je malá skupina prochalistanských prvkov, ktoré šírili protiindické nálady prostredníctvom svojich extrémistických vyhlásení a aktivít.“

Jaisankar je na päťdňovom výlete na Slovensku

EAM hovoril s kanadským ministrom zahraničných vecí, keď sa pripravoval na päťdňovú oficiálnu návštevu Slovenska a Českej republiky od 2. júna do 6. júna. Džajšankar zostane v Bratislave do 4. júna, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. Stretne sa so slovenským premiérom Edwardom Hegerom a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanom Gorkokom. Je pozoruhodné, že návšteva prichádza v čase, keď Európa zápasí s dôsledkami rusko-ukrajinskej vojny a táto téma sa pravdepodobne objaví na rokovaniach EAM na Slovensku aj v Českej republike.

READ  Prieskum UNHCR počíta s utečencami smerujúcimi domov z Ukrajiny - UNHCR pre severnú Európu

MEA Jaisankar sa zúčastní aj fóra GLOBSEC 2022 a vystúpi s prejavom na tému „Postup priateľstva na ďalšiu úroveň: Spojenci v indicko-pacifickom regióne“. Na okraj fóra sa minister zahraničných vecí stretne so štátnym ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Alexandrom Shalenbergom.

V Českej republike bude od 4. do 6. júna EAM Jaisankar rokovať s českým ministrom zahraničných vecí Johnom Lipovským. MEA vo vyhlásení uviedla, že stretnutie medzi Jaishankarom a Lipovským „poskytlo príležitosť na komplexné preskúmanie našej bilaterálnej spolupráce“. Pozoruhodné je, že Česká republika prevezme vedenie Európskej únie (EÚ) od 1. júla.

Obrázok: AP / PTI

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close