Ekonomika

ECB je pripravená sprísniť, keď sa globálne partneri zrýchľujú: Environment Week

(Bloomberg) – Prihláste sa na odber noviniek New Economy Daily Newsletter, sledujte nás na conomeconomics a prihláste sa na odber nášho podcastu.

Najčítanejšie z Bloombergu

Európska centrálna banka sa konečne chystá pripojiť k celosvetovému spektru úsporných opatrení menovej politiky, vyvolaných opakujúcim sa rastom inflácie.

Takmer tri mesiace po tom, čo americká centrálna banka povolila prvé zvýšenie úrokových sadzieb, jej euroregionálny partner tento týždeň oznámi svoje rozhodnutie o kúpe dlhopisov a v júli formálne spustí odpočítavanie do zvýšenia nákladov na pôžičky.

ECB sa zdráha odstrániť spúšť pri meraní vypuknutia vojny zúriacej na hranici jej meny na Ukrajine.

Naproti tomu väčšina hlavných centrálnych bánk je teraz na ceste užšie a niektoré zrýchľujú. Centrálna banka minulý mesiac zdvojnásobila tempo zvyšovania sadzieb s polbodovým zvýšením, pričom politici v Austrálii v utorok a v Indii v stredu po rýchlych pohyboch.

V tomto kontexte as infláciou v eurozóne, ktorá je teraz na úrovni 8,1 %, existuje jasný konsenzus o potrebe začať v ECB. Argumentácia v riadiacom orgáne sa teraz sústreďuje na to, či stačí štvrťbodové zvýšenie a o koľko viac sadzieb prinesie budúci rok.

Guvernér rakúskej centrálnej banky Robert Holmesman hovorí, že polbodový krok je „rizikový na zváženie“ a kolegovia z Holandska, Slovenska a Lotyšska otvorene žiadali, aby sa o takomto zvýšení uvažovalo minimálne.

Čo hovorí ekonomika Bloomberg:

„Zdá sa, že väčšina riadiaceho orgánu je za malý krok, ale účastníci trhu budú po zasadnutí ECB 9. júna venovať veľkú pozornosť náznakom, že jastraby sú opäť na vzostupe.“

–David Powell a Jamie Rush. Pre úplnú analýzu kliknite sem

Prognostici z Deutsche Bank a Bank of America teraz veria, že sa to stane, ale väčšina ekonómov teraz verí, že jastrabie nápady neuspejú.

READ  Ekonomická kontrakcia Maďarska je o 2 pb nad priemerom eurozóny

Prezidentka ECB Christine Lagardeová sa bude otázkou diskusie zaoberať na svojej štvrtkovej tlačovej konferencii po stretnutí. Zverejní tiež dôležité nové prognózy, ktoré si vyžiadajú porovnanie s najnovším globálnym výhľadom OECD z predchádzajúceho dňa.

Inde môžu centrálne banky od Čile po Poľsko pokračovať v pochode, ruskí politici môžu ponúknuť zníženie sadzieb a údaje o spotrebiteľských cenách v USA pravdepodobne ukážu mesačné zrýchlenie.

Kliknite sem a zistite, čo sa stalo minulý týždeň, a nižšie je naše zhrnutie toho, čo sa chystá v globálnej ekonomike.

americká ekonomika

V USA bude májový index spotrebiteľských cien počas pokojného týždňa účtovať vyššie ekonomické údaje. Predstavitelia centrálnej banky budú pred politickým stretnutím 14. až 15. júna pozorovať obdobie temna.

Očakáva sa, že inflácia sa bude zrýchľovať na mesačnej báze, keďže vládna správa CPI v piatok bola zaznamenaná ako súčasť cien benzínu. S výnimkou pohonných hmôt a potravín mohol hlavný krok zaznamenať ďalšie výrazné zlepšenie naznačujúce neustále tlaky na ceny.

Plánované mesačné zisky možno vidieť ako zvyšujúce ročnú infláciu. Ekonómovia požadujú 8,3 % medziročný nárast celkového CPI a 5,9 % nárast v kľúčovej aktivite.

Ázie

Austrálska centrálna banka sa v utorok stretla s ďalším zvýšením sadzieb, ktoré očakáva, že inflácia bude vyššia, ako sa predpokladalo, a že ekonomika bude lepšia, ako sa predpokladalo.

Otázkou je, koľko, keďže oficiálny peňažný pomer nie je synchronizovaný s jeho obvyklými štvrťbodovými systémami.

Očakáva sa, že v stredu opäť zvýši sadzby aj Centrálna banka Indie, zatiaľ čo Thajská centrálna banka tento trend zmierni.

Japonsko a Južná Kórea v stredu upravia svoje údaje o HDP za prvý štvrťrok. Japonské čísla o bývaní a mzdách za apríl ukazujú, ako sa zotavovanie z poklesu v prvom štvrťroku zvyšuje.

Komentáre guvernéra Bank of Japan Haruhiko Kuroda počas týždňa budú podrobne analyzovať známky akejkoľvek zmeny, keďže ceny pokračujú v raste a jen vykazuje opätovnú slabosť.

READ  Elon Musk uvádza na trh prvú demo verziu mozgových čipov

Údaje o čínskom obchode vo štvrtok a údaje o inflácii v piatok budú podrobne preskúmané po tom, čo správa nákupného manažéra za máj poukázala na určité zlepšenie, keďže zámky boli uvoľnené.

Európa, Stredný východ, Afrika

Pozornosť investorov pravdepodobne upútajú aj údaje o produkcii v eurozóne, keďže rozhodnutie ECB sa vo štvrtok dostane do centra pozornosti.

Nemecké výrobné objednávky v utorok a priemyselná výroba nasledujúci deň pravdepodobne vykážu zlepšenie na začiatku druhého štvrťroka, k čomu prispeli výpadky spôsobené výpadkami dodávok. Očakáva sa, že v utorok vzrastie aj španielska produkcia, hoci údaje talianskych tovární mohli v piatok klesnúť.

Údaje o spotrebiteľských cenách sa zamerajú na iné miesta v Európe. V Českej republike ekonómovia očakávajú nárast inflácie nad 15 %, čo je výzva pre guvernéra centrálnej banky, ktorý plánuje zastaviť zvyšovanie miery agresie.

Medzitým nórski predstavitelia zaznamenajú zrýchlenie ročného zvyšovania cien, pričom sa očakáva 5,6 %.

Poľskí politici podľa centrálnej banky v stredu zvýšia sadzby na deviaty mesiac a ich srbskí kolegovia môžu nasledujúci deň zvážiť ďalšie sprísnenie.

Rusko ide inou cestou. Očakáva sa, že guvernérka Elvira Nabiullina v piatok ďalej zníži sadzby, čím zruší ekonomickú bezpečnosť, ktorú vytvoril po uvalení sankcií na Rusko po jeho okupácii Ukrajiny.

Banka ponúkla už tretie zníženie sadzieb za mesiac, pričom 26. mája na mimoriadnom zasadnutí dosiahla 11 %.

Nabiulina, ktorá od začiatku invázie koncom februára zdvojnásobila kľúčovú sadzbu na 20 %, uviedla, že po poslednom znížení vidí na nadchádzajúcich stretnutiach ďalší priestor na uvoľnenie.

Latinská Amerika

Pozrite sa na históriu z Čile v utorok, kde sa očakáva, že centrálna banka zvýši svoju kľúčovú sadzbu na rekordných 9 %, aby predĺžila svoj ostrý a dlhý úzky cyklus.

Pozrite sa na májové čísla spotrebiteľských cien zverejnené v Brazílii vo štvrtok – niektorí ekonómovia považujú apríl za vrchol – ale nie dosť na to, aby budúci týždeň zastavili 11. zvýšenie ciel po sebe.

READ  Slovenský minister obrany povedal, že teraz je čas rozhodnúť o odoslaní MiGov-29 na Ukrajinu prostredníctvom agentúry Reuters

Analytici Julio Vellard, hlavný menový líder v Peru, smeruje k 10. nárastu o pol bodu za sebou, aby udržal kľúčovú sadzbu na úrovni 5,5 %.

V stredu ekonómovia očakávajú, že inflácia v Čile sa bude zrýchľovať už 15. mesiac po sebe, o viac ako 11 % z aprílového maxima za tri desaťročia. Celková inflácia sa za posledný rok takmer strojnásobila.

Čísla môžu byť nižšie, no stredajšie údaje o spotrebiteľských cenách v Mexiku hlásia o niečo nižšie, keďže hlavné a kľúčové merania sú blízko k maximám za dve desaťročia.

Trpezlivosť Banksiko dochádza a štatistiky nijako nerozptyľujú špekulácie, že rekordný 75-bodový nárast 23. júna je reálnou možnosťou.

Veľa čítania z Bloomberg Business Week

© 2022 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close