Ekonomika

Egypt In-Focus – Portfólio partnerstva pre rozvojovú spoluprácu dosahuje 26 miliárd USD; Pšenica vydrží do roku 2022

BUDAPEŠŤ: Úsilie EÚ o zákaz ruskej ropy čelilo v stredu ďalším sankciám, keďže maďarskí predstavitelia uviedli, že plán v súčasnej podobe nepodporia, a navrhli odstrániť túto tému z programu budúcotýždňového summitu EÚ.

Európska únia pracuje na vybudovaní konsenzu medzi svojimi 27 členskými štátmi o zastavení ruskej ropy do konca roku 2022, aby sa tak zabránilo veľkému zdroju príjmov pre ruskú vojnu na Ukrajine.

Hoci niektoré krajiny strednej a východnej Európy mali pôvodne voči embargu výhrady, Maďarsko je súčasťou šiesteho kola sankcií EÚ voči Rusku, ktoré je najhlasnejším členom blokujúcim tento krok.

Počas tlačovej konferencie v maďarskom hlavnom meste Budapešť minister zahraničných vecí Peter Cicardo v stredu povedal, že Maďarsko nebude hlasovať za ropné embargo, „kým to neznemožní dodávky energie pre Maďarsko“.

Výkonnej zložke EÚ vyčítal, že plán navrhla bez zaistenia energetickej bezpečnosti Maďarska, ktoré 85 percent zemného plynu a viac ako 60 percent ropy dostáva z Ruska.

„Tento problém vytvorila Európska komisia, takže riešenie musí poskytnúť Európska komisia. Najprv musí prísť riešenie a až potom sa môže hovoriť o sankciách,“ povedal Sizzardo.

EÚ už skôr udelila výnimky vnútrozemským krajinám, ako je Maďarsko, Slovensko a Česká republika, ktoré sú vzhľadom na predĺženú lehotu obzvlášť závislé od ruskej ropy, a vláda v Budapešti je neoblomne proti sankciám voči ruskej energetike. .

Maďarský premiér Victor Orban, považovaný za blízkeho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina v EÚ, argumentoval, že bojkot ropy EÚ by zničil „atómovú bombu“ a jej „udržateľné dodávky energie“ do maďarskej ekonomiky.

Orbán napísal v pondelok list predsedovi Európskej rady, v ktorom vyzval na odstránenie navrhovaného ropného embarga z programu summitu, ktorý sa začína 30. mája.

Orbán v liste Charlesovi Michelovi uviedol, že Maďarsko „nie je v pozícii prijať 6. embargo, kým rokovania nebudú úspešné, kým sa nevyriešia všetky nevyriešené otázky“ a že riešenie pred budúcotýždňovým summitom je „veľmi nepravdepodobné“. .
„Pevne verím, že pri absencii konsenzu by bolo kontraproduktívne diskutovať o sankciách na úrovni lídrov,“ napísal Orbán. „Našou prioritou by malo byť zachovanie jednoty Európskej únie.“

READ  Regional Discovery Partnership: 63 regiónov, sedem miest a štyri členské štáty vybrané pre pilotnú prevádzku – Regionálna politika

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close