hospodárstvo

Ekonomika eurozóny v prvom štvrťroku poklesla o 3,6%

Ekonomika eurozóny sa v prvom štvrťroku zmierňovala miernejšie, ako sa ukázalo v odhade z polovice mája. Štatistický úrad Európskej únie, Eurostat, to uviedol v utorok.

Zo všetkých štátov Európskej únie zaznamenali rast iba štyri štáty, z tých, ktoré zaznamenali pokles, najhoršie boli Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Slovensko.

Na sezónne očistenej báze sa hrubý domáci produkt (HDP) v eurozóne v prvom štvrťroku medzikvartálne znížil o 3,6%, zatiaľ čo odhad z 15. mája naznačil pokles o 3,8% %. Eurozóna v poslednom štvrťroku minulého roka zaznamenala medzikvartálny rast o 0,1%.

Mierny pokles zaznamenala aj celá Európska únia. Podľa májového odhadu bol pokles hospodárstva EÚ 3,3%, teraz ho Eurostat upravil na 3,2%. Ekonomika stále v celej EÚ vo štvrtom štvrťroku 2019 medzikvartálne vzrástla o 0,1%.

Pokročili iba ekonomiky štyroch štátov

Ešte skromnejšie údaje však stále predstavujú najväčší pokles v ekonomikách eurozóny a EÚ od uverejnenia príslušných údajov v roku 1995. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá viedla k veľkým opatreniam. karanténa. Tieto boli zavedené väčšinou vlád EÚ v polovici marca.

V priebehu jedného roka sa ekonomika eurozóny v prvom štvrťroku znížila o 3,1% a v EÚ o 2,6%. Ekonomika eurozóny v poslednom štvrťroku vzrástla o 1% a EÚ o 1,2%. Opäť sú to lepšie údaje za eurozónu, pričom Eurostat odhaduje v máji odhad o 3,2% v prvom štvrťroku. Čísla EÚ sa nezmenili.

V obidvoch prípadoch však ide o najväčší medziročný pokles ekonomiky od tretieho štvrťroka 2009. Do tej doby sa hospodárstvo eurozóny znížilo o 4,5% a hospodárstvo eurozóny sa znížilo o 4,5%. „Európska únia 4,4%.

Pokiaľ ide o rôzne krajiny EÚ, v prvom štvrťroku zaznamenali medzikvartálny rast iba štyri. Najdôležitejšie bolo Írsko s 1,2%. Potom boli Bulharsko a Rumunsko (v oboch prípadoch 0,3%) a Švédsko (0,1%). Ekonomiky ostatných krajín poklesli, najmä vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku a na Slovensku. Francúzsko a Taliansko zaznamenali štvrťročný pokles svojej ekonomiky o 5,3%, Španielska a Slovenska o 5,2%.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close