Ekonomika

Ekonomiky strednej a východnej Európy – stredoeurópska inflácia nezodpovedá očakávaniam na konci roka 2022

(Údaje z Rumunska, Slovenska, dopĺňa pozadie)

Autormi sú Jason Howett a Christina Than

13. januára (Reuters) –

Stredná Európa ohlásila na konci roka 2022 slabší rast cien, ako sa očakávalo, pričom piatkové údaje dávajú nádej, že inflácia sa môže v niektorých krajinách blížiť k vrcholu.

S desaťročiami vysokej inflácie a centrálnymi bankami, ktoré sa pravdepodobne skončia s ostrejším sprísňovaním menovej politiky od roku 2021, stredná Európa čelí skalnatej ceste späť k udržateľnejšiemu rastu cien.

Piatkové údaje ukázali, že inflácia v Maďarsku v decembri medziročne vzrástla na 24,5 %, čo je menej, ako sa očakávalo na úrovni 26 %.

Na Slovensku štatistický úrad uviedol, že inflácia bola v decembri na úrovni 15,4 %, čo je najviac za viac ako 22 rokov, no podľa prieskumu agentúry Reuters bola nižšia ako 15,7 %.

Inflácia v Rumunsku v decembri klesla na 16,37 % a podľa údajov Štatistického úradu bola za očakávaniami.

Finálne údaje zverejnené v piatok potvrdili, že inflácia v Poľsku bola v decembri pod prognózou 16,6 %, zatiaľ čo česká inflácia podľa stredajších údajov klesla na 15,8 % zo 16,2 %.

„Decembrové údaje o inflácii priniesli jasnejšie dôkazy o tom, že inflačný proces v strednej Európe naberá na sile,“ uviedol ekonóm Capital Economics Liam Beach.

„To všetko sa deje o niečo skôr, ako sa očakávalo, a predstavuje jasné riziko poklesu pre názor, že centrálne banky v strednej a východnej Európe počkajú so znížením úrokových sadzieb do konca tohto roka,“ povedal.

Napäté trhy práce sú stále jednou z prekážok, ktorým čelia Maďarsko a ďalšie stredoeurópske ekonomiky pri znižovaní inflácie na ciele, čo by si vyžadovalo, aby sadzby zostali dlhodobo vysoké.

Tvorcovia sadzieb sa obávajú aj nadchádzajúcich januárových údajov o inflácii a najmä toho, aké zvyšovanie sadzieb budú firmy hľadať.

READ  Prečo je zvýšenie dane z kapitálových výnosov pre milionárov krok späť: Mark Altieri

Inflácia v Maďarsku bola najsilnejšia v strednej Európe, pričom niektoré vládne podporné programy sa v posledných mesiacoch skončili s cieľom zmierniť účty za palivo alebo energie.

Vysoké úrokové sadzby má aj Maďarská centrálna banka, ktorej základná sadzba je 13 %.

Podobne ako iní politici, aj maďarskí tvorcovia sadzieb sa teraz snažia udržať sadzby na stabilnej úrovni, aby zmiernili ekonomiky trpiace závratnou infláciou.

„Určite je pozitívne, že (maďarská) jadrová inflácia zaostala za očakávaniami, takže aj vrchol v prvom štvrťroku bude nižší, ako sa pôvodne očakávalo,“ uviedla Orzolya Nyeste z Erste Bank.

Nízke ceny pohonných hmôt odstránili minulý mesiac tlak na trhy ako Rumunsko, Slovensko a Česká republika.

Rumunsko v utorok zvýšilo úrokové sadzby, čím zvýšilo svoju základnú sadzbu o 25 bázických bodov na 7 %.

„Vzhľadom na to, že vrchol inflácie je už bezpečne za nami a sledujeme postupný klesajúci trend počas celého roku 2023, je veľmi malý priestor na ďalšie sprísňovanie politiky a očakávame zníženie sadzieb koncom roka 2023,“ uviedla ING. (Správa Jasona Howetta v Prahe a Christiny v Budapešti; strih Toby Chopra a Kim Coghill)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close