Ekonomika

Elektrické auto nabité za 15 minút? Kľúčom je pevný elektrolyt

Nabíjanie a vybíjanie elektrických vozidiel je ich najväčším problémom. Nabíjajú sa pomaly, vybíjajú sa rýchlo. Automobily sa však postupne zlepšujú.

Počas tohto roku sa množia správy o prelome rôznych výskumných tímov, spoločností. Výsledky sľubujú rýchly nástup nových batérií a ešte rýchlejšie nabíjanie, pomalšie vybíjanie a vyššiu hustotu energie. Toyota chce tiež získať trochu pozornosti. Má na to právo. Aj keď sa zdá, že značka s elektromobilitou spomaľuje, roky investovala značné prostriedky. Nielen pri vývoji elektrifikovaných vozidiel. Koniec koncov, pracuje na nich už 23 rokov a je najďalej v architektúre a prvkoch v reálnych podmienkach. Venuje sa vývoju nových technológií a investuje napríklad napríklad do lítia ako najcennejšej zložky všetkého šialenstva elektrifikácie. Prvé výsledky EV začínajú tento rok.

Toyota tento rok predstavila elektrifikovanú verziu C-HR. C-HR EV má batériu 54,3 kWh, dojazd 400 km podľa cyklu NEDC a motor s výkonom 150 kW (205 k), ktorý má krútiaci moment 300 Nm. Tento elektrický automobil je zatiaľ k dispozícii iba v Ázii, ale do roku 2025 bude mať Toyota celkom 10 čisto elektrických automobilov, z ktorých 6 bude globálnych modelov.

Pre väčšie uplatnenie čistých elektrických automobilov je žiaduce, aby značka ako Toyota a nakoniec aj pre užívateľa táto technológia dosiahla úroveň, ktorá nebude nútiť zákazníkov, aby významne zmenili svoje obvyklé spôsoby.

Požadovaná technologická úroveň je pevný elektrolyt a doslova „zachytáva“ svoje muchy. Japonská spoločnosť plánuje uviesť na trh nové riešenie v roku 2025. Už má funkčnú prototypovú batériu s lítium-iónovou batériou s pevným elektrolytom (v tuhej fáze).

V rozhovore pre Automotive News viceprezident Toyota Keiji Kaita uviedol, že spoločnosť už vyvinula funkčný prototyp takejto batérie a úplné nabitie trvá 15 minút. Batériové vozidlo malo byť predstavené počas tohtoročných olympijských hier v Tokiu, ktoré boli kvôli pandémii 2021 odložené. rokov. Dovtedy musia Japonci zaistiť svoju vynálezcovskú bezpečnosť, odolnosť a odolnosť proti častému nabíjaniu.

READ  Po uskutočnení platby prechádza EÚ na implementáciu „zeleného“ plánu obnovy

Aby sme prekonali obmedzenia súčasného prototypu, testujeme rôzne konfigurácie anódy a ďalších materiálov. Snažíme sa niekoľkými spôsobmi odstrániť nedostatky, ktoré sa doteraz objavili“Keiji Kaita.

Lítium-iónové batérie so stabilným nabíjaním elektrolytu rýchlejšie, rozširujú škálu elektrických vozidiel a majú vyššiu hustotu energie ako v súčasnosti používané lítium-iónové batérie. Toyota skúma toto riešenie so spoločnosťou Panasonic. Vedci z oboch spoločností sa zameriavajú na síru ako na aktívny materiál elektród, ktorý uľahčí prenos iónov medzi elektródami. Ich úlohou je objaviť elektrolyt, ktorý sa počas nabíjania a vybíjania nedeformuje.

Keiji Kaita zdôrazňuje, že ďalší prielom vo vývoji novej batérie môže byť výsledkom zmeny dizajnu alebo použitia nových materiálov. Je tiež potrebné vyriešiť problém rozšíriteľnosti, aby sa mohla začať hromadná výroba. Ak sa nám to podarí, čaká nás ďalšia revolúcia – a to nielen na trhu s hybridnými a elektrickými automobilmi, ale aj v odvetviach energetiky a mobilných zariadení a spotrebnej elektroniky.

Zaujímavé je, že o príchode tuhých elektrolytových batérií (buď lítium-iónových alebo iných) sa hovorilo asi pred tromi rokmi v roku 2022. Rok 2025 sa dnes uvádza ako bezpečné a funkčné riešenie? Buď Toyota riskuje stratu viac času, alebo to nie je až také ružové so svätým grálom elektromobility. Zdá sa, že elektromobily budú mať nejaký čas problém s batériami …

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close