Ekonomika

Elon Musk: Tesle zostal len mesiac pred bankrotom

V utorok generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk tweetol, že najbližšie k bankrotu bola jeho spoločnosť na výrobu elektromobilov, keď ešte nevedel, ako hromadne vyrába elektrický sedan Model 3. „Iba sme si to jednoducho všimli. Spustenie modelu 3 bolo už dlho extrémnym stresom. Výroba a logistické peklo.“

Musk pri zavádzaní nového elektrického vozidla do veľkovýroby často hovoril o „výrobnom a logistickom pekle“, Tesla ani Musk však nikdy neoznámili, ako málo bude treba na bankrot.

Na začiatku roku 2019 Tesla vyrobila necelých 63 000 modelov 3 za štvrťrok. Musk potom dokázal získať miliardy propagáciou ambícií spoločnosti Tesla v oblasti autonómie na Dni autonómie a oslovením inštitucionálnych investorov. Musk a ďalší riaditelia spoločnosti Tesla zároveň vo štvrťročných finančných správach a výzvach investorov uviedli, že spoločnosť bude schopná financovať svoje obchodné potreby z existujúcich hotovostných tokov a bude potrebovať nové peniaze v prípade recesie alebo slabého globálneho automobilového dopytu. V treťom štvrťroku spoločnosť Tesla oznámila, že je piatym štvrtým štvrťrokom v čiernom.

Vzhľadom na výrobné logistické peklo v USA s modelom 3 otvorila spoločnosť Tesla nový závod v Šanghaji na výrobu 150 000 3-úžitkových modelov a potom zvýšila ročnú výrobu na najmenej 250 000 úžitkových vozidiel vrátane vozidiel Y a Model 3.

Musk v utorok zrejme na Twitteri bránil svoj bezprecedentný balík kompenzácií. Od roku 2018 má dohodu o zotrvaní na pozícii výkonného riaditeľa spoločnosti Tesla, ktorý pracoval bez nároku na odmenu. Namiesto toho bol zbavený práv na kúpu akcií spoločnosti za dohodnutú cenu, ak spoločnosť splnila určité míľniky. Musk získal niekoľko tranží tohto kompenzovaného balíka v hodnote viac ako 11 miliárd dolárov, v dôsledku zúriacej pandémie koronavírusov. Tesla zároveň znížila platy zamestnancov a prepustila pracovníkov. Odporučila svojim zamestnancom, aby sa vrátili na výrobné linky vo Fremonte v Kalifornii, pokiaľ ich štát a región nepovažujú za bezpečné.

READ  Zelená NCAP: Ktoré autá majú najnižšie emisie?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close