šport

Emmanuel Macron sľubuje rozdrviť bruselských rebelov | Politika | Správy

Francúzsky prezident pod tenkým závojom v Poľsku a Maďarsku v stredu v Štrasburgu povedal poslancom EP, že jeho panel bude dôrazne pracovať proti diktátorským režimom, ktoré ohrozujú právny štát EÚ. Macron vo svojom prejave prezentujúcom agendu Francúzska pre revolvingové predsedníctvo EÚ povedal: „Predkladá sa myšlienka, ktorá by podkopala suverenitu nášho ľudu.

„Takže budeme konať proti tomu. V každom prípade budeme hovoriť a brániť silu právneho štátu.“

„V rozhovore hovorím, že právny štát je otázkou nejakých vynálezov urobených v Bruseli a že ich možno presadiť iba v Bruseli.

„Je to neuveriteľné.

„Toto je výsledok našej spoločnej histórie, revolúcie minulého storočia sa dokázali oslobodiť spod diktatúry ľudu.

„A je to otázka opätovného presvedčenia ľudí, ktorí sa vzdialili od právneho štátu.

„Musíme ich znova poraziť.“

Francúzsky prezident sa v decembri stretol s maďarským lídrom Victorom Orbanom v snahe presvedčiť stredoeurópskeho lídra o požiadavkách Bruselu po mesiacoch diplomatického napätia.

Macron po stretnutí povedal, že Francúzsko je pripravené „spolupracovať pre Európu“ s Maďarskom, a to aj napriek politickým rozdielom v krajine, a urobil kompromisnú nôtu, keď sa Paríž pripravil na prevzatie vedenia EÚ.

Orbán však reagoval vyhlásením, že jeho krajina „sa stala obeťou politickej hrozby z Bruselu“ kvôli pozastaveniu záchranného fondu.

Maďarský líder uviedol, že rešpektuje francúzskeho prezidenta a podporuje kroky pána Macrona, aby bola EÚ sebestačnejšia v oblasti obrany, jadrovej energie a poľnohospodárstva.

čítaj viac: Tenisová Austrália vyvolala po „bizarnom“ vyhlásení neúspech

Paríž (a Európska únia) a Budapešť sú však stále v spore v otázkach vrátane práv LGBT, právneho štátu a demokratických noriem.

Macron chce, aby ostatné krajiny EÚ podporili priority, ktoré si stanovil pre svoje šesťmesačné predsedníctvo vo Francúzsku, ktoré sa začne v januári, vrátane lepšej bezpečnosti a vymedzenia hraníc EÚ.

READ  Montreal Canadiens sa blíži k tvrdému záveru so Slafkowskim

Francúzsky líder povedal: „Máme známe politické rozdiely, ale sme odhodlaní spolupracovať a byť lojálnymi partnermi pre Európu.“

Odhliadnuc od niekedy tvrdej rétoriky namierenej na maďarskú vládu, pán Macron minulý týždeň povedal, že vníma pána Orbána ako politického protivníka a európskeho partnera.

Pred aprílovými všeobecnými voľbami bol však francúzsky prezident nútený uznať, že právny štát v Budapešti je nemenný.

Povedal: „V týchto otázkach je len veľmi malý pokrok. V maďarčine je jasné, že pred aprílovými voľbami nemožno v týchto otázkach dosiahnuť žiadny pokrok.“

Nenechajte si ujsť:
Objavujú sa obavy z vojny, pretože Putin môže spustiť „inváziu v plnom rozsahu“ [INSIGHT]
City of London vyhosťuje spoločnosti z EÚ zo Spojeného kráľovstva [DATA]
Na celom svete Spojené kráľovstvo začína míňať 11 miliárd libier [ANALYSIS]

Na spoločnej tlačovej konferencii po stretnutí pán Orban obvinil Brusel zo zadržiavania finančných prostriedkov na obnovu svojej krajine, keďže jeho vláda začiatkom tohto roka zaviedla anti-LGBTQ + legislatívu.

Ale v skutočnosti bol francúzsky prezident nútený ho opraviť, aby dal jasne najavo, že fond EÚ na obnovu po koronavíruse bol pozastavený kvôli korupcii a problémom verejného obstarávania.

Napriek zmierlivému tónu verejných vyhlásení lídrov poslal prezident Macron odkaz na začiatok svojej cesty do Budapešti s vencom pri hrobe maďarskej filozofky Agnes Heller, ktorá sa postavila proti pánovi Orbanovi.

Stretne sa aj s lídrami opozičnej koalície, ktorá vyzve Orbána v budúcoročných voľbách, a zúčastní sa na stretnutí skupiny Wiskrat, v ktorej sú lídri z Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close