Veda

Epidemický dôkaz vášho života nie je taký, ako si myslíte

Uprostred globálnej pandémie sme sa všetci zmenili. Žartujem, že ste sa stali buď kusom, mníchom, kúskom alebo opilcom. Ale vážne, môj výskum ma prinútil zamyslieť sa nad tým, ako môžeme zabrániť vážnym chorobám a smrti – a pripraviť sa na ďalšiu globetrottingovú krízu – dôležitú úlohu, ktorú náš imunitný systém a jeho reakcia na akúkoľvek infekčnú hru, nielen na covid.

Ako všetci vieme, COVID vrhol obrovské svetlo na rozdiel medzi ľuďmi, ktorí už majú vírus nakazený základnými chorobami, a tými, ktorí sú inak zdraví. Konverzácia sa však často nespravodlivo točí okolo obezity s nešťastným dôsledkom objektivizácie a stigmatizácie ľudí. nedávny rozruch poznámky Vytvorený generálnym riaditeľom reťazca šalátov SweetGreen je dôkazom toho, ako môže byť táto konverzácia rozdeľujúca. Ešte dôležitejšie je, že škodí, pretože vzťah medzi obezitou a úmrtnosťou na COVID je komplexný.

Aby bolo jasné, tvrdiť, že vytláčanie obezity by bolo nejakým spôsobom jednoduchšie ako hromadné očkovanie, ktorému generálny riaditeľ Sweetgreen zrejme veril, je lož. Hlbší ponor do takmer dvojročných údajov však odhaľuje dôležitý príbeh, ktorý si nevyžaduje pozornosť hmotnosti ani veľkosti tela; A práve tomu sa nevenuje dostatočná pozornosť.

Viac ako tretina Američanov má to, čo sa nazýva metabolický syndróma toto číslo sa zvyšuje na takmer polovicu ľudí vo veku 60 rokov a starších. To je pre latentný patogén veľa zraniteľných hostiteľov. Nemusíte mať ani kilá s nadváhou, aby ste mali metabolický syndróm, ktorý označuje skupinu všeobecné podmienky Čo zvyšuje riziko úmrtia na srdcové choroby, mŕtvicu, cukrovku, spánkové apnoe, ochorenie pečene a obličiek, rakovinu, Alzheimerovu chorobu a infekciu. Okrem nadbytočnej telesnej hmotnosti k týmto stavom patrí vysoký krvný tlak, abnormálna hladina cholesterolu a vysoká hladina cukru v krvi – neviditeľné znaky nezdravého tela. A ak dokážete zaškrtnúť tieto tri políčka, bez ohľadu na hmotnosť, zaslúžite si mať syndróm, ktorý sa ľahko plní diétou a udržiava sa. Mnoho lekárskych expertov tvrdí, že metabolický syndróm môže byť najčastejším a najzávažnejším stavom, o ktorom ste nikdy nepočuli, a napriek tomu má veľký vplyv na výsledky ľudí v súvislosti s ochorením COVID.

Ako teda vaša strava nepriaznivo ovplyvňuje imunitné funkcie? Niektoré z nich sú priame. Jedlo môže iskriť alebo naopak znížiť stupeň zápalu. Naša každodenná výživa tiež nepretržite slúži a reguluje váš črevný mikrobióm – vnútorná „priateľská“ zárodková továreň v čreve, ktorá hrá veľkú úlohu v imunite.

Štúdie len za posledný rok poukázali na dôležitosť mikrobiálna flóra V prognóze ľudí s covid. Asociácie medzi zložením črevnej mikrobioty (tj. Kmeňmi a množstvami druhov) a hladinami zápalových markerov u pacientov s COVID naznačujú, že črevný mikrobióm sa podieľa na určovaní veľkosti infekcie. Inými slovami, dôležitým prediktorom toho, ako vám môže byť zle, je stav vášho črevného mikrobiómu v čase, keď sa nakazíte. A nie je pochýb o tom, že metabolická dysfunkcia je spojená s a nevyvážená črevná flóra.

Zdá sa, že to platí aj o tom, čo sa stane ľuďom po očistení tela od Covid-19.

READ  Mamutí kel sa zotavil z nepravdepodobného miesta: na dne oceánu

Zdravie črevného biomu môže byť hlavnou príčinou dlhotrvajúcich alebo post-COVID symptómov-mozgovej hmly, únavy a ďalších pretrvávajúcich symptómov, ktoré pretrvávajú po počiatočnej infekcii. To všetko znamená, že jedným z najľahších a najefektívnejších hackov na posilnenie imunity a ochranu pred chorobami vo všeobecnosti je jesť zdravo, aby ste si udržali váhu, živili svoj mikrobióm a hučali v metabolizme.

Nie, šaláty nenahradia očkovacie látky ani masky, ale sú skvelým doplnkom všetkých ostatných preventívnych opatrení, ktoré môžeme urobiť, aby sme sa vyhli nebezpečenstvu. Docela bezbolestné, pokiaľ ide o značnú odmenu.

Viem, že v hĺbke duše už chápete, že jedenie muffinov alebo šišiek s moschino každé ráno na raňajky vás pravdepodobne nedostane tam, kam skutočne potrebujete. Diéta môže znieť mätúco, ale jedlo nie. Kľúčom k obnove metabolizmu je predovšetkým zmena myslenia na jedlo. Jedlo je jadrom veľkej križovatky: Môže bolieť, ale aj liečiť. Väčšinu svojho života som jednoducho považoval jedlo za palivo, ktoré pozostáva iba z kalórií, mikroživín a makronutrientov („stavebných kameňov“) na výrobu energie. Za posledné desaťročie som však pochopil a ocenil jedlo ako nástroj epigenetického prejavu alebo to, ako interaguje moja strava a genóm. Pretože jedlo je druh informácií, ktoré každý z nás musí každý deň odovzdávať svojmu telu, musíme sa uistiť, že odosielame správne informácie, ktoré s ním fungujú a podporujú zdravé cesty-nie sú škodlivé alebo sebazničujúce.

Dr. Sanjay Gupta: Zdá sa, že sa nechcete dať zaočkovať?  zamysli sa znova

Nemalo by byť prekvapením, že typická západná strava – s vysokým obsahom soli, cukru, kalórií a nasýtených tukov – nie je kompatibilná s našou fyziológiou. Ako výskum uzatvára, rastlinná strava bohatá na rôzne druhy čerstvého ovocia a zeleniny, najmä bobuľovitých plodov a zelenej listovej zeleniny, je spojená s lepším zdravím. Viem, že ste to už počuli nespočetnekrát, a možno vás to zarazí. ja som tiež

Existuje však niekoľko jednoduchých štatistík, ktoré často zdieľam so svojimi pacientmi, aby som objasnil pointu. Ak napríklad vy zvýšte príjem ovocia Podávanie iba raz denne môže znížiť riziko úmrtia na srdcovocievne príhody o 8%, čo znamená o 60 000 nižších úmrtí ročne v USA a o 1,6 milióna menej úmrtí na celom svete. Existuje len málo liekov, ktoré poskytujú taký účinok tak ľahko. A teraz si môžete byť istí, že dokonca aj hrsť bobúľ alebo dokonca šťavnaté jablko pravidelne môže znížiť vaše riziko vážnych chorôb spôsobených infekciami, ako je COVID a jeho budúci súrodenci.

Uvedomujem si, že zmena jedálnička v snahe optimalizovať zdravie bude nejaký čas trvať – ​​a malo by to byť. Pred niekoľkými rokmi som si viedol denník jedla, aby som preskúmal nové potraviny, ktoré by som mohol začleniť do svojho jedálnička, aby som diverzifikoval svoj mikrobióm. Dozvedel som sa, že fermentované jedlá ako kyslé uhorky sú mojou tajnou zbraňou. Teraz na nich pravidelne občerstvujem, aby som zvýšil svoju produktivitu a energiu. Nájdite niečo podobné pre seba.

READ  Vedci prvýkrát vidia, ako rastliny rozpúšťajú vodu

Nezačnite tým, že sa pokúsite zbaviť zlozvyku a pripraviť sa o jedlá, ktoré milujete, aj keď nenosia zdravú svätožiaru; Namiesto toho jednoducho začnite tým, že si osvojíte nový dobrý zvyk, ako je výber viac výživných, minimálne spracovaných potravín s menším počtom rafinovaných cukrov a múky. To vás automaticky posunie od ultra spracovaných potravín nabitých konzervačnými látkami a aditívami, ktoré bombardujú dobré baktérie vo vašom čreve, a nechávajú škodlivé baktérie prosperovať. Nájdite si nové jedlo, niečo iné a urobte z neho súčasť svojho každodenného režimu. (A tiež sa vám bude ľahšie stúpať po schodoch, prebúdzať sa s energiou a zajtra sa budete cítiť lepšie.)

Príliš dlho sme boli uväznení v mylnej predstave, že za peniaze sa dá kúpiť zdravie. Preto namiesto úplného prijatia jednoduchých stratégií, ako sa najlepšie chrániť, každý deň čakáme na očkovaciu látku. V dôsledku tejto pandémie budeme musieť analyzovať, ako sa staráme o seba na hlbšej úrovni ako kedykoľvek predtým. Zamyslite sa. Jedlo, ktoré jete dnes, môže byť základom pre ochranu vášho tela v budúcnosti pred epidémiami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close