Hlavné správy

EPPO sa zameriava na daňové a colné podvody na spoločnosti na Slovensku a v Československu

Slovenská kancelária Európskej generálnej prokuratúry (EPPO) podnikla kroky a zamerala sa na štyri slovenské a české spoločnosti podozrivé z porušovania daňových a colných predpisov EÚ, pričom v rozpočtoch poškodili viac ako 54 miliónov dolárov. Nahlásené V utorok.

Slovenská kancelária Európskej generálnej prokuratúry (EPPO) spustila operáciu zameranú na štyri slovenské a české spoločnosti podozrivé z porušovania daňových a colných predpisov EÚ, pričom v rozpočtoch poškodila viac ako 54 miliónov dolárov. (Foto: Pxhere, Licencia)Kriminálny úrad finančnej správy SR prehľadal v priestoroch firiem dôkazy súvisiace s prípadom. Vyšetrovanie stále prebieha.

Spoločnosti údajne porušili zákon tým, že dovážali spotrebný tovar z krajín mimo EÚ, boli prostredníctvom zástupcov slovenských dovozcov deklarované ako dovezené do EÚ a vykonávali na Slovensku colnú prax, pri ktorej zámerne podhodnocovali hodnotu dovážaného tovaru. Sú v dopravnom režime.

Tým sa znížili colné poplatky, tovar sa oslobodil od platenia DPH (dane z pridanej hodnoty) a odviezol sa do iných destinácií.

Spoločnosti spôsobili stratu 20 miliónov dolárov bez zaplatenia ciel a poškodili viac ako 34 miliónov dolárov v rozpočte EÚ bez zaplatenia DPH.

Pre daňové podvody v únii prichádzajú miliardy. Vnútroštátne orgány v Európe majú právomoc vyšetrovať finančné trestné činy len v rámci svojich hraníc a spoliehajú sa na zložité zložité a často pomalé spôsoby stíhania protiprávneho konania. Toto je ochromujúca chyba a využíva ju väčšina podvodníkov s DPH.

V roku 2017 však Európska únia predstavila nového hráča v boji proti podvodom s DPH a iným trestným činom proti rozpočtu – Úrad Európskej prokuratúry (EPPO) na čele s rumunskou právničkou Laurou Covaci, ktorá bola vymenovaná v októbri 2019.

Očakáva sa, že systém bude hrať kľúčovú úlohu pri zacielení na cezhraničné daňové podvody, ktoré by mohli vypadnúť z trhlín predchádzajúceho systému.

Európska prokuratúra pomáha prokurátorom z každého členského štátu prostredníctvom ich ústredia v Luxemburgu rýchlo a efektívne zhromaždiť dôkazy v priebehu niekoľkých dní, ktoré sa využívajú na stíhanie na vnútroštátnych súdoch.

READ  Zavraždený novinár John Cusiak | Slovensko v prípade News zriaďuje nový proces

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close