Svet

Erdogan vyzval na rokovania o trvalom rozdelení Cypru na dva štáty

Erdogan sa stretol s novozvoleným vodcom turecky okupovanej časti.

15. novembra 2020 o 20:23 TASR

NICÓZIA. Na ostrove Cyprus existujú dva národy a dva samostatné štáty. Povedal to v nedeľu Turecké Prezident Recep Tayyip Erdogan počas návštevy Tureckej republiky na severe Cypru, ktorú medzinárodné spoločenstvo neuznáva s výnimkou Ankary. Informovala o tom agentúra AFP.

Erdogan zároveň vyzval na rokovania o trvalom rozdelení Cypru, takzvanom bilaterálnom riešení. Doterajšie rokovania sa zameriavali na znovuzjednotenie tohto stredomorského ostrova, pripomína AFP.

Erdogan sa stretol s novozvoleným vodcom turecky okupovanej časti Cypru Ensinom Tatarom. V druhom kole októbrových prezidentských volieb porazil úradujúceho prezidenta Mustafu Akinca, ktorý je známy ako podporovateľ znovuzjednotenia tohto rozdeleného stredomorského štátu a rokovaní s gréckymi Cyperčanmi a ako podporovateľ bilaterálnej federácie.

Turecký prezident tiež ohlásil účasť na pikniku vo Varoši. Táto oblasť Cypru mala zostať nedotknutá v súlade s rezolúciami BR OSN, až kým ju tam v roku 1974 grécki Cyperčania nevyhostili.

Pred viac ako mesiacom, 8. októbra, však vtedajší predseda vlády Ersin Tatar s podporou Erdogana umožnil turecko-cyperským občanom prístup do Varosu – opustenej štvrte v Famaguste – kedysi známej ako Perla Stredozemného mora, dnes známa ako mesto duchov.

Plánovanú sobotnú návštevu tureckého prezidenta na Cypre označil za „bezprecedentnú provokáciu“.

„Prítomnosť tureckého prezidenta pri príležitosti osláv 37. výročia vyhlásenia pseudoštátu, ako aj jeho návšteva Famagusty sú bezprecedentnou výzvou a sú v príkrom rozpore s rezolúciami Rady bezpečnosti OSN,“ uviedol úrad v stanovisku kancelária Nikosa Anastasiadisa.

Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď došlo k povstaniu cyperských Grékov a následnému vojenskému zásahu Turecka.

V južnej časti Cypru žije prevažne etnicky grécke obyvateľstvo, zatiaľ čo na severe krajiny žijú prevažne etnickí Turci.

READ  Šéf BSNI sa zaviazal, že na spomienkovej udalosti neustúpi z policajného kontaktu

Uznáva iba zvrchovanosť Tureckej republiky Severný Cyprus Ankara, medzinárodné spoločenstvo č. Cyprus sa stal členom Európskej únie v roku 2004.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close