Svet

Etiópske zrážky sa stupňujú po tom, čo sa rebeli Tigre odmietli stiahnuť

Stupňujúci sa konflikt v Etiópii sa vyhrotil po tom, čo vláda varovala, že môže využiť svoju „plnú obrannú schopnosť“ proti regiónu Tigre. Potom, čo povstalci postúpili do susedstva.

Potom, čo Front ľudového oslobodenia Tigre (DPLF) v piatok odmietol výzvy na stiahnutie sa zo susedných oblastí Afar a Amhara, vládni povstalci v Addis Abebe uviedli, že testujú svoju trpezlivosť a vyhrážajú sa prímerím vyhláseným v júni.

Etiópske ministerstvo zahraničia nalieha na infiltráciu Tigrayových síl do Amhary a Afaru, aby „zmenili svoj obranný postoj zaujatý za jednostranné prímerie“. Tieto infiltrácie vytlačili asi 300 000 ľudí.

Vo vyhlásení sa uvádza, že ak by sa nesplnili sľuby mierového riešenia konfliktu v Etiópii, „bolo by možné využiť plný potenciál štátu“.

To sa ešte zhoršilo, keď regionálny predstaviteľ Amhary uviedol, že v sobotu podnikne útok po tom, ako sily Tigrisa vstúpia do mesta, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

„Je načase, aby obyvatelia Amhary zasiahli proti teroristickej skupine,“ povedala pre štátne médiá Sema Thiruneová, vedúca mieru a bezpečnosti v regióne Amhara. „Každý musí vystúpiť a brániť sa.“

Hovorca síl Tigre Ketachev Reda pre agentúru AP uviedol, že jeho región bude „srdečne vítaný“.

Kedachev uviedol, že sily Tigrisa vstúpili do Amhary a Afaru v snahe porušiť zákaz etiópskej vlády na Tigre.

Konflikt hrozí destabilizáciou druhej najľudnatejšej krajiny Afriky, kde už v deväťmesačnej vojne zahynuli tisíce ľudí.

Koncom júna Etiópia oznámila prímerie, jej armáda sa stiahla z Tigre a oživené sily Tigre dobyli kľúčové mestá a vpochodovali do regionálneho hlavného mesta Meghalaya. V Tigrise došlo v novembri k stretom ako dôsledok stretov premiéra Abi Ahmeda a vládnej strany Tigre, ktorá vládne etiópskej vláde takmer tri desaťročia.

READ  Aktualizácia vlády 19: 14 120 prípadov v komunite, 23 ďalších úmrtí, 692 hospitalizovaných

Odvtedy zahynuli tisíce ľudí a ďalšie státisíce čelia hladomoru. OSN a Spojené štáty vyzvali najvyšších predstaviteľov, aby vyslali do Etiópie väčšiu pomoc.

Každý nový útok regionálnych síl Amhary je proti federálnym poriadkom a predpisom o prímerí.

Zatiaľ čo OSN a USA varovali etiópsku vládu pred obliehaním oblasti Tigre a jej 6 miliónov ľudí, sily Tigray prisahali, že budú brániť región a stíhať jeho „nepriateľov“.

Povedali, že predseda vlády by mal ísť pre jeden z mnohých predpokladov rokovaní.

Kedachev však povedal, že civilisti v Amhare sa od Tigrayových síl nemajú čoho báť.

„Musíme sa vysporiadať s každým, kto stále strieľa,“ povedal Ketsov. Ak pochodujete do Audi, aby ste upokojili zbrane, urobíme to. Ale dúfam, že nemusíme. ”

„Nie sme za regiónom Amhara alebo Amharčanmi … kým nebudú strieľať do našich ľudí, nemáme problém,“ povedal Ketachev.

K tejto správe prispeli Associated Press a Agencies France-Press.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close