Svet

Etiópskeho utečenca našli mŕtveho pri autonehode na ceste do SA

Muž po nehode upadol do bezvedomia. (Getty Images)

  • Etiópsky ilegálny imigrant dostal pokutu a čaká na deportáciu zo Zimbabwe.
  • Našli ho mŕtveho pri ceste, zatiaľ čo iní cestovali do Južnej Afriky.
  • Južná Afrika nahradila Keňu ako preferovanú destináciu pre tých, ktorí utekajú z Etiópie.

Zimbabwiansky súd si vypočul, ako etiópskeho občana na ceste do Južnej Afriky zabili jeho kolegovia pri dopravnej nehode.

Tsegaye Summu (28) cestoval s ostatnými v septembri minulého roka. V Zvishavane, 180 kilometrov severovýchodne od Beitbridge, sa ich prenajatý minibus Toyota stal účastníkom nehody. Ďalší cestujúci vyviazli bez zranení a museli hľadať náhradnú dopravu, aby mohli pokračovať v ceste. Summu nechali v bezvedomí na krajnici.

Bol prevezený do nemocnice Zvishavane pod policajnou ochranou a neskôr prevezený do nemocníc United Bulawayo Hospitals (UBH) kvôli lepšej starostlivosti. Summu sa v piatok postavil pred sudcu Bulawayo Busani Sibanda a obvinili ho zo vstupu do Zimbabwe bez platného povolenia.

Štátna zástupkyňa Dorcas Maposa polícii povedala, že Summu bola na ceste do Juhoafrickej republiky za lepším životom, keď k tragédii došlo. Vláda však nevedela určiť, kedy a cez ktorý prístav Chummu vstúpil do krajiny.

Bol odsúdený a čaká na vydanie v cele policajného zaistenia.

Čítať | Human Rights Watch v nedávnej správe kritizovala vlády SA, Eswatini a Zimbabwe

Zimbabwe je tranzitným bodom pre nelegálnych prisťahovalcov z oblasti Veľkých jazier a ďalších krajín na severe na ceste do Južnej Afriky.

Migrácia pre rozvoj a rovnosť (MIDEQ), think-tank o migrácii a nerovnosti v kontexte globálneho juhu, poznamenáva, že migrácia „juh-juh“ z Etiópie smerovala predovšetkým do Kene, ale Juhoafrická republika je teraz preferovanou destináciou Etiópčanov.

MIDEQ vo svojom prehľade odhadol, že za posledných 20 rokov migrovali do Južnej Afriky desiatky tisíc Etiópčanov. Migrácia z Etiópie do Južnej Afriky je založená na pohlaví. Mladí migranti tvoria väčšinu, uviedla organizácia.

READ  Sulík zastrešuje podnikanie s podobným bodom ako Matovičov nákup testov

Klimatické zmeny, konflikty a chudoba sú príčinou migrácie. Minulý rok iná tranzitná krajina, Zambia, deportovala do Etiópie 44 nelegálnych migrantov.

Mali v úmysle prejsť posledný úsek cez Zimbabwe do Južnej Afriky.

Minulý rok sa 562 etiópskych migrantov, ktorí uviazli v Malawi, obrátilo na Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (IOM), aby im uľahčila návrat domov.


News24 Africa Desk podporuje Nadácia Hansa Seidela. Príbehy vytvorené agentúrou Africa Desk a názory a vyhlásenia v nich uvedené nemusia nevyhnutne odrážať názory Nadácie Hansa Seidela.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close