Ekonomika

EÚ môže súhlasiť s ruským ropným embargom alebo hľadať alternatívu: Nemecko

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck vyzval všetky krajiny EÚ, aby znížili svoju závislosť od ropy.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck vyzval všetky krajiny EÚ, aby znížili svoju závislosť od ropy.

Nemecký minister hospodárstva Robert Hebeck na rokovaní Seven Group v Berlíne 26. mája povedal, že Európska únia (EÚ) by sa stále mohla pozrieť na „iné nástroje“, ak sa dosiahne alebo nedosiahne dohoda o ruskom ropnom embargu.

Po ruskej okupácii Ukrajiny navrhla Európska komisia (EÚ) prísnejšie embargo voči Rusku. Ale keďže Moskva, najbližší spojenec Moskvy v EÚ, tento krok vetovala, rokovania zatiaľ nepriniesli žiadny pokrok. Vyzval všetky krajiny EÚ, aby znížili svoju závislosť od ropy. povedal Hebeck.

„To zahŕňa aj Maďarsko. Ak to vezmete ako základ pre diskusiu, dohoda by mala byť možná. Bolo by veľmi ťažké, keby ste k otázke ropného embarga pridali ďalšie témy,“ povedal.

„Viem, že prebiehajú vážne diskusie. Myslím si, že o päť dní sa zíde ďalšia Rada EÚ a to bude charakteristickým znakom dosiahnutia dohody alebo zváženia iných nástrojov.“ Nešpecifikoval, o aké ďalšie nástroje pôjde.

Pán. Ako Hebek hovorí, ministri energetiky, klímy a životného prostredia G7 bojujú o to, ako udržať ciele v oblasti zmeny klímy na správnej ceste v rozhovoroch, ktoré boli zastavené vojnou vyvolanými nákladmi na energiu a problémami s dodávkami paliva na Ukrajine.

Brusel už navrhol poskytnúť Maďarsku, Slovensku a Českej republike viac času na uvalenie sankcií v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ. Európska únia pomohla týmto krajinám posunúť sa vpred s neruskými dodávkami až do výšky dvoch miliárd eur (2,1 miliardy dolárov) pre ropnú infraštruktúru. (1 dolár = 0,9363 eura)

Maďarsko však uviedlo, že na to, aby odolalo embargu, si vyžiada krátkodobé investície približne 750 miliónov eur, pričom celková modernizácia jeho energetického systému by stála miliardy.

Maďarský premiér Viktor Orbán v liste agentúre Reuters odkázal EÚ, aby sa nepokúšala súhlasiť s ropným embargom, keď sa lídri EÚ stretnú budúci týždeň v Bruseli.

READ  Keď sa fiškálne pravidlá EÚ stretnú s priemyselnou politikou - EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close