Technológie

EÚ môže udeliť Maďarsku a Slovensku výnimky z ruského ropného embarga – EURACTIV.com

Európska komisia môže zachrániť Maďarsko a Slovensko pred zákazom nákupu ruskej ropy, ktorá sa teraz ťaží, uviedli v pondelok (2. mája) dvaja predstavitelia EÚ, ktorí varovali pred závislosťou Ruska od ropy.

Očakáva sa, že Komisia v utorok dokončí ďalší a šiesty súbor sankcií EÚ proti Rusku za jeho kroky na Ukrajine vrátane zákazu nákupu ruskej ropy. Vývoz ropy do Moskvy je hlavným zdrojom príjmov.

Maďarsko, ktoré sa vo veľkej miere spolieha na ruskú ropu, opakovane vyhlásilo, že nepodpíše sankcie na energetiku. Slovensko je jednou z krajín EÚ, ktorá sa vo veľkej miere spolieha na ruské fosílne palivá.

Aby sa skupina 27 krajín zjednotila, komisia môže Slovensku a Maďarsku udeliť „výnimku alebo dlhé prechodné obdobie,“ uviedol predstaviteľ.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba poďakoval Slovensku za podporu v Kyjeve, čo je prejav pochopenia pozície Slovenska.

„Ukrajina si bude vždy pamätať, čo pre nás naši slovenskí priatelia urobili. Pozdravy Ukrajincom utekajúcim pred vojnou, humanitárna pomoc, zbrane, podpora udelenia štatútu Ukrajiny ako kandidáta na členstvo v EÚ a umožnenie voľného exportu do EÚ,“ napísal Guleba na Twitteri. .“

Predstavitelia uviedli, že ropné embargo bude aj tak zavedené postupne a naplno začne platiť od začiatku budúceho roka.

Európa predstavuje takmer polovicu ruského exportu ropy a ropy – hlavný zdroj príjmov pre Moskvu, ktorá musí obmedziť krajiny vrátane Lotyšska a Poľska, aby prestala financovať svoje vojenské operácie na Ukrajine.

EÚ zaplatila Rusku takmer 20 miliárd eur od 24. februára, keď Moskva vtrhla na Ukrajinu, čo nazýva „špeciálna vojenská operácia“, uvádza Výskumný ústav Výskumného centra pre energetiku a čistý vzduch.

Celkovo sa EÚ spolieha na Rusko, pokiaľ ide o 26 % dovozu ropy.

READ  Instagram zo svojho používania odstraňuje možnosti krátkeho denného časového limitu

Slovensko aj Maďarsko sú závislé najmä od južnej trasy ropovodu Trushpa, ktorý do Európy privádza ruskú ropu, pričom podľa Medzinárodnej energetickej agentúry dováža 96 % a 58 % surovej a ropných produktov z Ruska.

Nemecko, ktoré nakupuje väčšinu ruskej ropy v Európskej únii, v posledných dňoch vyhlásilo, že ropné embargo zvládne, pretože sa mu pôvodne postavilo zo strachu z ekonomických nákladov.

Nemecko sa obrátilo na podporu ropného embarga

Nemecko, ktoré sa predtým postavilo proti ďalším energetickým sankciám voči Rusku, teraz podľa správ viacerých národných médií podporuje embargo EÚ na ruskú ropu. Medzitým bol EURACTIV informovaný, že Európska únia zvažuje zákaz dovozu alternatívnej ropy

Nemecko dovážalo v roku 2021 555 000 barelov denne z Ruska 35 % svojej ropy, no v posledných týždňoch ju znížilo na 12 %, uviedlo nemecké ministerstvo hospodárstva v aktualizácii o energetickej bezpečnosti v nedeľu.

„Ropné embargo s primeraným prechodným obdobím je teraz možné prekonať v Nemecku, ktoré podlieha rastúcim cenám,“ uviedlo ministerstvo.

Potvrdil to v pondelok nemecký viceprezident Robert Hebeck, ktorý sa zúčastnil na mimoriadnom zasadnutí ministrov energetiky EÚ v Bruseli.

„Po dvoch mesiacoch práce môžem povedať, že Nemecko nie je proti ropnému embargu voči Rusku,“ povedal Hapek na stretnutí v Bruseli. Hoci rafinériu v berlínskom regióne stále zabezpečuje Rusko, vplyv embarga bude cítiť len na domácom trhu, vysvetlil, „a neovplyvní celkové národné hospodárstvo.“

Sankcie EÚ majú byť v stredu predstavené veľvyslancom EÚ.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close