Hlavné správy

EÚ poskytla Slovensku 15,8 milióna eur kvôli prílevu ukrajinských utečencov utekajúcich pred vojnou

Slovensko oznámilo, že dostalo od Európskej únie okolo 15,8 milióna eur kvôli prúdu ukrajinských migrantov utekajúcich pred vojnou.

Keďže Európska komisia prerozdeľuje finančné prostriedky na núdzovú pomoc medzi členské štáty postihnuté masovým prílevom ľudí z Ukrajiny, v rámci núdzovej pomoci z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) bolo pre Slovensko vyčlenených 6,5 milióna eur. 9,3 milióna eur v rámci nástroja finančného riadenia a hraničnej a vízovej politiky (BMVI), uvádza SchengenVisaInfo.com.

Verejná podpora krajiny uvedenej v dohode o grante prichádza vo forme pomoci pri prvom prijatí vysídlených osôb z Ukrajiny národnými, miestnymi alebo regionálnymi orgánmi a občianskou spoločnosťou.

„Európska komisia na základe štatistických údajov prerozdelila prostriedky núdzovej pomoci medzi členské štáty, ktoré boli najviac postihnuté masovým prílevom ľudí z Ukrajiny. Ministerstvo vnútra ako správny orgán pre programy Fondu vnútra, Fond pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) a nástroj finančného riadenia Európskej komisii pre núdzovú pomoc. Asked.Borders and Visa Policy (BMVI),“ Uvádza sa to vo vyhlásení ministerstva vnútra.

Ministerstvo tiež poznamenalo, že hodnotenie výkonnosti ukazovateľov bude predložené Komisii EÚ vo forme záverečnej správy v októbri tohto roka.

Podmienkou čerpania finančných prostriedkov je podľa ministerstva splnenie nasledujúcich ukazovateľov:

  • Celková efektivita v prijímacích zariadeniach prvého kontaktu
  • Celková kapacita ubytovania
  • Kapacita v dopravných zariadeniach z prijímacích zariadení prvého kontaktu na hraniciach alebo zo zariadení prvého kontaktu do ubytovacích stredísk

Ministerstvo vnútra Roman Mikulek v tejto súvislosti zdôraznil, že SR je solidárna s ukrajinskými utečencami, ktorí boli od začiatku vojny na Ukrajine vyhnaní zo svojich domovov.

„Po niekoľkých návštevách to povedali aj zástupcovia európskych inštitúcií priamo na východnej hranici. Som rád, že Európska únia ocenila našu spolupatričnosť a pridelila prostriedky krajinám, ktoré utečenecká kríza najviac zasiahla. Pridal.

READ  Náhla zmena na Slovensku: Večer je konečný a ... Neočakávané rozhodnutie!

Ako vysvetľuje ministerstvo, od začiatku vojny na Ukrajine prekročilo slovenskú hranicu viac ako 800-tisíc ľudí, z nich viac ako 94-tisíc hľadá dočasné útočisko.

V rámci riešenia migračnej krízy Ministerstvo vnútra SR zaviedlo širokú škálu opatrení, od poskytovania núdzových prístreškov, cez pokračovanie prevádzky veľkokapacitných centier až po tlač letákov na uľahčenie komunikácie s ukrajinskými utečencami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close