Technológie

EÚ predĺžila cielené sankcie na ukrajinské obilie do polovice septembra napriek námietkam Kyjeva

Európska komisia v pondelok večer rozhodla o predĺžení do 15. septembra výnimočných obmedzení na bezcolný dovoz ukrajinského obilia, ktorého príchod prudko znížil ceny vo východnej Európe a vyvolal hnev miestnych farmárov.

Zakázaný je len obeh semien pšenice, kukurice, repky a slnečnice z piatich krajín obklopujúcich Ukrajinu – Poľska, Maďarska, Slovenska, Rumunska a Bulharska.

Predĺženie bolo schválené napriek námietkam kyjevských predstaviteľov vrátane prezidenta Volodymra Zelenského a „vážnym obavám“, ktoré vyjadrili Nemecko, Francúzsko a 10 členských štátov. V spoločnom liste.

„Tieto opatrenia budú aj naďalej potrebné počas obmedzeného obdobia vzhľadom na výnimočné okolnosti vážnych logistických prerušení pred zberovou sezónou a obmedzenú kapacitu skladovania obilia v piatich členských štátoch,“ uviedla Európska komisia vo vyhlásení.

Zákazy vyplývajú z dohody medzi Európskou komisiou a piatimi východoeurópskymi krajinami, ktoré sa sťažovali na ekonomické straty spôsobené prebytkom obilia.

V rámci pomoci Ukrajine Európska únia pozastavila všetky clá a dane na dovoz produktov, ako je zelenina, ovocie a mäso, na ktoré sa vzťahuje dohoda o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou.

Spor sa prevalil v apríli, pričom sa ho zúčastnili štyri z piatich krajín Uložené jednostranné opatrenia V ukrajinských potravinárskych výrobkoch je rozšírená pšenica a kukurica.

Spor Brusel zaskočil a vyvolal otázky, ako dlho vydrží politická jednota bloku s vojnou zničeným národom.

Po zákulisných rokovaniach Európska komisia Došlo k dohode Päť krajín je podmienených uvoľnením podporného balíka vo výške 100 miliónov eur pre farmárov v Poľsku, Maďarsku, na Slovensku, v Rumunsku a Bulharsku.

Dohoda zaviedla „výnimočné a dočasné preventívne opatrenia“ na štyri ukrajinské produkty: pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semeno.

Tieto produkty môžu prechádzať iba piatimi východnými krajinami, čo znamená, že ich nemožno skladovať na ich území ani kúpiť na domácu spotrebu.

READ  Euro 2020: Slovensko opäť vkladá nádeje do Mareka Hamaka

Namiesto toho sa posielajú priamo do iných členských štátov alebo do krajín s nízkymi príjmami po celom svete.

V praxi sú „preventívne opatrenia“ legalizované sankcie, ktoré majú nahradiť jednostranné obmedzenia koordinovaným postupom.

Maďarsko však ešte úplne nezrušilo svoje národné zákazy.

Jednotné dopravné obmedzenia budú podľa pôvodnej dohody trvať do 5. júna, čo sa zhoduje s ročným predĺžením bezcolného režimu pre Ukrajinu.

V dňoch pred konečným termínom poskytla Európska komisia vágne odpovede o budúcnosti „preventívnych opatrení“ a trvala na tom, že jej rozhodnutie bude založené na ekonomických údajoch z terénu.

Ukrajina sankcie verejne odsúdila, označila ich za „úplne neprijateľné“ a vyzvala predstaviteľov EÚ, aby ich zrušili.

Samostatne skupina 12 krajín vrátane Nemecka a Francúzska, Minulý mesiac bol odoslaný spoločný list Vyjadrili v ňom „vážne obavy“ z dohody o obilninách, jej potenciálnej nezlučiteľnosti s obchodnými pravidlami EÚ a jej nedostatočnej transparentnosti.

„Sme za nájdenie európskych riešení, ktoré zohľadnia ťažkosti, ktorým čelia niektoré členské štáty. Integrita vnútorného trhu však nemôže byť premennou prispôsobovania,“ napísalo 12 krajín v liste, ktorý videl Euronews.

Námietky nezabránili Bruselu v predĺžení sankcií, pričom rozhodnutie oznámili štyri hodiny pred termínom.

Rovnaké prepravné opatrenia sa vzťahujú na tie isté štyri poľnohospodárske produkty, ale nezahŕňajú siatie semien.

Európska komisia vo svojom vyhlásení uviedla, že obmedzenia budú postupne zrušené do 15. septembra, ale môžu byť prehodnotené ešte predtým, ak bude obeh ukrajinského obilia v jednej z piatich východoeurópskych krajín „bránený nesprávnym zaťažením“.

„Európska komisia nebude váhať konať, ak národné obchodné bariéry zabránia ukrajinským poľnohospodárskym produktom dostať sa do krajín, ktoré ich potrebujú,“ povedal Valdis Dombrovskis, výkonný viceprezident zodpovedný za obchod.

S vedomím politickej výbušnosti tejto otázky administratíva vytvorila koordinačnú platformu, ktorá zhromažďuje zástupcov z Poľska, Maďarska, Slovenska, Rumunska a Bulharska, ako aj Ukrajiny, aby pravidelne monitorovali trendy na trhu.

READ  Vyvažovanie logiky a rozumu s mágiou a intuíciou

Prvé zasadnutie platformy sa uskutočnilo v piatok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close