Ekonomika

EÚ súhlasí so spaľovaním väčšieho množstva uhlia, aby sa zbavila ruského plynu

Brusel dal zelenú Európskej únii, ktorá sa v nasledujúcom desaťročí snaží zastaviť ruské využívanie plynu a ropy.

Uhlie je palivo s najnáročnejšími emisiami uhlíka, ale EÚ tvrdí, že spotrebuje o 5 percent viac, než sa pôvodne očakávalo, keďže sa EÚ snaží presunúť dovoz ruskej energie v priebehu nasledujúcich piatich až desiatich rokov.

Bude sa využívať aj viac jadrovej energie, uviedol vysoký predstaviteľ komisie a dodal, že Európska únia oznámila plány na modernizáciu svojej energetickej infraštruktúry a menej sa spolieha na Moskvu.

Trvanie EÚ, aby Rusko prestalo používať ropu a plyn, je jedným z najväčších dôsledkov vojny Moskvy na Ukrajine pre tábor. Brusel chce do roku 2027 prerušiť vzťahy s ruskými mocnosťami, čo oboje pripraví prezidenta Vladimira Putina o príjmy a poskytne mu väčšiu voľnosť pri manévrovaní proti Moskve.

Vysoké využívanie uhlia však poukazuje na krátkodobé účinky zelenej agendy EÚ, hoci Komisia zdôraznila, že dosiahne svoje ciele v oblasti znižovania emisií uhlíka.

Očakáva sa, že uhlie vygeneruje ďalších 100 terawattov elektriny okolo ročnej spotreby elektriny v Belgicku v priebehu nasledujúcich piatich až 10 rokov. Jadrová energia má vďaka nízkouhlíkovému, ale nechcenému odpadu zo strany ekológov vyprodukovať ďalších 44 terawatthodín ročne.

Na otázku, či je plán REpowerEU v súlade so „zelenou dohodou“ EÚ na dekorbonizáciu hospodárstva, Frans Timmermans, komisár zodpovedný za jeho implementáciu, odpovedal, že „nemáme na výber“.

Predstavitelia tvrdia, že federácia dosiahne svoj cieľ znížiť emisie o 55 percent do roku 1990 do roku 2030.

Timmermans uviedol, že komisia by mala chrániť peniaze daňových poplatníkov EÚ pred investíciami do fosílnych palív. Potrubia a plynárenská infraštruktúra financované z programu REpowerEU musia byť schopné prenášať obnoviteľný oxid uhličitý, ako je vodík a čpavok.

READ  Domra: Nemecko sa chystá rozšíriť svoj systém vrátenia vkladov od januára 2022

Miera dovozu plynu do EÚ poskytovaného Ruskom už minulý rok klesla zo 40 percent na 26 percent, uviedla predsedníčka komisie Ursula van der Leyenová.

Cieľom kombinácie výkonnostných opatrení, veľkých investícií do veternej a solárnej energie a nákupu plynu z iných krajín, ako sú Spojené štáty, je do roku 2027 eliminovať všetky ruské dodávky.

Aby sa umožnil rýchlejší rozvoj projektov veternej a solárnej energie, vlády musia uvoľniť obmedzenia. „Ak tento proces nespomalíme, nikdy nedosiahneme úroveň obnoviteľnej energie [we need]povedal Timmermans.

Komisia nahnevala Zelených tým, že navrhla predať nadbytočné uhlíkové emisné povolenky za 20 20 miliárd, čo by jej umožnilo uvoľniť 250 miliónov ton CO₂ v rámci plánu obchodovania s emisiami.

„Plán Komisie urýchliť prechod EÚ na riešenia čistej energie, ako je energetická efektívnosť, veterná a solárna energia, je veľmi vítaný,“ povedala Ester Asin, riaditeľka WWF European Policy Office. „Bolo by však nesprávne financovať to predajom povolení na znečisťovanie a vytváraním infraštruktúry fosílnych plynov alebo spoliehaním sa na zvýšené biologické využitie. Predĺžilo by to našu závislosť od dovozu fosílnych palív a ovplyvnilo by to klimatické ciele.“

Niektoré peniaze z predaja emisných povoleniek presvedčia Maďarsko, aby prijalo embargo EÚ na ruskú ropu. Budapeštianska opozícia o niekoľko týždňov oddialila nedávne sankcie EÚ voči Rusku.

Približne 2 miliardy eur pôjdu na alternatívne dodávky do Maďarska, Slovenska, Českej republiky a ďalších štátov obklopených pôdou závislou od ropy.

„Dáme. . . Odpoveď na to, ako môžu znížiť náklady na tieto efekty a ako môžu. . . Vybudujte energetický systém bez spoliehania sa na ruskú ropu, “povedal vysoký predstaviteľ komisie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close