Ekonomika

EÚ zakázala osvetlenú sochu zvitkov na maske. Trucpodnik za brexit? – Časopis – Auto

Nádherná svietiaca socha Ducha extázy, ktorú by majitelia luxusných britských limuzín mohli získať za „mastný“ príplatok, bude v Európskej únii nelegálna. Hovorí sa o ňom, že je to svetelný smog.

Nádherná svietiaca socha Ducha extázy bude musieť ísť dole z radiátorov vozidiel Rolls-Royce. Hovorí sa o ňom, že nie je v súlade s predpismi EÚ o osvetlení automobilov. Autor: Rolls-Royce

Ikonická soška Ducha extázy je už roky neodmysliteľnou súčasťou aristokratických limuzín Rolls-Royce. A keďže zákazníkmi sú tiež väčšinou aristokrati, automobilka im ponúkla niečo, čo si ostatní výrobcovia nemohli dovoliť. Za príplatok neskutočných 3 500 libier, čo je 3 860 eur, mohli ozdobiť mriežku chladiča sochou, ktorá svietila. Rolls-Royce zaznamenal pri tomto „lordskom love“ inšpirovanom konceptom 103EX 2016 z roku 2016 nečakaný úspech, dnes má však kvôli tomu neskutočné problémy.

Podľa British Daily Mail vraj podsvietená soška nerozumie novým predpisom Európskej únie o osvetlení automobilov. Je potrebné to považovať za svetelný smog, ktorý sa Únia rozhodla ukončiť. Je to čudné, pretože v poslednej dobe nie sú potrebné svetelné efekty na automobiloch, dokonca ani na manistreamoch. Máme osvetlené lišty medzi zadnými a dokonca aj prednými svetlami, dynamické smerové svetlá a podsvietené mriežky chladiča. Nehovoriac o uvítacích svetelných šou pri príchode k automobilu alebo o asfaltových výčnelkoch cez šošovky v spätných zrkadlách.

Rolls-Royce problém vycítil už skôr a vlani z európskeho katalógu stiahol svetelnú sošku, ktorú ponúkol pre modely Phantom, Ghost, kupé Wraith, kabriolet Dawn a luxusné SUV Cullinan. Tým to však nekončí. Bude sa musieť vysporiadať aj so soškami, ktoré už dodal pre automobily predávané v krajinách EÚ. Budú musieť byť nahradené klasickými. Automobilka potom ponúkne zákazníkom určitú formu kompenzácie. Samozrejme vo Veľkej Británii, Rusku, Číne a USA budú svetelné sochy naďalej legálne.

READ  Tesla Model 3 po 160 000 km: Čo všetko bolo potrebné zmeniť a koľko to stálo?

Podľa Daily Mail nie sú majitelia dotknutých vozidiel novým nariadením nadšení. Otázkou zostáva, čo sa stane, ak sa niektorí z nich rozhodnú zachovať žiarivého Ducha extázy. Neprejdú na STK a nezoberú im technický preukaz? Ak má Daily Mail pravdu, v dnešnej „laserovej dobe“ vyzerá skôr ako bruselský bunker pre brexit. Je tiež nelogické, prečo by nové nariadenie malo mať spätnú účinnosť. Potom by veľká väčšina starších automobilov nemohla jazdiť po európskych cestách, napríklad kvôli emisiám.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close