Technológie

Euro 2020: Slovensko opäť vkladá nádeje do Mareka Hamaka

Po dosiahnutí posledných 16 na majstrovstvách Európy pred piatimi rokmi sa nádejam Slovenska na víťazstvo v tohtoročnom turnaji vyrovná rovnako naposledy.

Vedie ich päť rôznych trénerov, ktorí od Euro 2016 odišli do dôchodku niekoľko predpisov, ale kapitán Marek Hamek zostáva kľúčovým lídrom tímu.

Teraz bez obrancov ako Martin Ecktel, Stanislav Zestak, Adam Nemek a John Eureka smeruje obranu Milan Agrinier, zatiaľ čo tím sa spolieha na kreativitu a víziu Humacanu pri svojej ofenzívnej hre.

Za Slovensko zatiaľ nikto nestrelil viac zápasov (126) alebo viac gólov (26) ako Hamek, ktorý v roku 2007 debutoval na medzinárodnej scéne.

Veľkou otázkou pre trénera Slovenska Edebana Tarkoviča však je, či dokáže Hamek produkovať ešte väčšie etapy.

Tridsaťštyriročný útočník v júli upozornil v júli na vstup do čínskeho klubu Dalian a začiatkom roka 2019 ukončil 11-ročný kontrakt v Neapole.

Cestovné problémy s infekciou korónovým vírusom a jeho cieľ získať čas na hranie pred turnajom Euro 2020 ho prinútili tento rok sa vrátiť k európskemu futbalu.

V marci prišiel na polročný kontrakt do IFK Göteborg. Göteborg dúfal, že klub Hamak sa priblíži k prvému domácemu titulu od roku 2007, zranenie lýtka ho však nechalo sedieť na začiatku aprílovej sezóny švédskej ligy.

Slovensko sa v skupine E v Petrohrade a španielskej Seville stretne s Poľskom a Švédskom.

Euro 2020 predstavuje tretie vystúpenie Slovenska vo veľkej súťaži od chvíle, keď sa v roku 1993 stalo samostatným národom. Zo svojich tímov postúpil v predchádzajúcich dvoch príležitostiach a Hamek bol zakaždým kľúčovou súčasťou úspechu tímu.

Na majstrovstvách sveta 2010 zvíťazili Hamak a útočník Robert Vitek nad Slovenskom 3: 2 a úradujúcich šampiónov poslal po skupinovej fáze domov. Slovensko prehralo posledných 16 finále s Holandskom.

READ  Náhodné: Miyamoto potvrdzuje, že je otcom Maria a Luigiho

Na Euro 2016 Slovensko zvíťazilo nad Ruskom 2: 1, druhý gól strelil Hamek, ktorý zaviazal Anglicko 0: 0. Slovensko postúpilo do jedného z troch najlepších tímov, ale v prvom vyraďovacom kole prehralo s Nemeckom.

Slovensko odvtedy bojuje. Tím sa nedokázal kvalifikovať na majstrovstvá sveta 2018, vlani skončil posledný v kádri Ligy národov a na Euro 2020 sa kvalifikoval až vtedy, keď v kvalifikačnom play-off porazil Írsko v predĺžení a Severné Írsko.

Bez Hamaka sa Slovensku zle darilo, keď v kvalifikácii na majstrovstvá sveta 2022 v marci nedokázali poraziť Cyprus a Maltu. Tím sa mierne vrátil späť výhrou 2: 1 nad Ruskom.

Pri hľadaní väčšej stability na európskom šampionáte sa Tarkovič, ktorý bol asistentom Johna Cossacka na Euro 2016 a v októbri nahradil Powella Hubbla, vráti do Hameku – opäť.

___

Viac AP Football: https://apnews.com/hub/soccer a https://twitter.com/AP_Sports

Autorské práva © 2021. Všetky práva vyhradené. Táto webová stránka nie je určená pre používateľov v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close