Euro 2024: Bellingham a Kane vytiahli Anglicko šok Slovensko | Futbalové správy

GELSENKIRSEN (NEMECKO): Kop nad hlavou Judea Bellinghama zachránil Anglicko pred mučivým výstupom v osemfinále na Euro 2024 pred tým, ako Harry Kane v nedeľu skóroval nad Slovenskom 2:1.

Tri levy boli propagované ako jeden z favoritov na ukončenie ich 58-ročného čakania na veľkú súťažnú slávu, no zdalo sa, že vďaka gólu Ivana Schranza z 25. minúty zhasnú.

Bellinghamov moment inšpirácie bol však pridaný päť minút do prestávky, šesť minút od času, čím vdýchol nový život vláde Garetha Southgatea ako šéfa Anglicka.

Kane zamieril o minútu do predĺženia, aby v sobotu pripravil štvrťfinálové stretnutie so Švajčiarskom.

Útok viedol víťaz Anglicka Harry Kane. Foto: AFP/Ozan Kose

Southgate je isté, že padne na svoj meč po tom, čo vytrvalo odmietal robiť zmeny v tíme, ktorý sa potácal ako víťaz skupiny C napriek tomu, že v troch zápasoch strelil iba dva góly.

Kobi Mainu bol predstavený pri svojom prvom súťažnom štarte v jedinej zmene Southgate a doplatil na ďalší nevýrazný displej, ktorému chýbalo tempo alebo invencia na dlhé kúzla.

Záchranou pre výkon Anglicka v skupinovej fáze bolo, že váhavá obrana obstála dobre a inkasovalo iba raz v troch zápasoch.

Predčasne ich však rozobralo Slovensko, ktoré je na 45. mieste vo svete.

Anglicko neuposlúchlo dve varovania, keďže David Hanko a Lukas Haraslin premrhali veľké šance.

Slovensko napokon potrestalo svojich slávnejších súperov, keď David Strelec dostal hektáre priestoru na rozohrávku proti Skransovi, ktorý suverénne prekonal Jordana Pickforda na svoj tretí gól v zápase.

Napriek nedostatku skúseností bol Mainu jedným z mála hráčov, ktorí hrozili oživením Anglicka, keď sa úsilie stredopoliara Manchestru United odrazilo ďaleko.

Zaznel polčasový hvizd, ale Southgate sa stále držal svojich zbraní a 25 minút neurobil žiadne zmeny.

Anglicko sa aspoň presadilo v biednom prvom polčase a do piatich minút od reštartu malo loptu v sieti.

Phil Foden premenil center Kierana Trippiera, ale po kontrole VAR bol prichytený v ofsajde.

Slovensko malo krátko nato zdvojnásobiť svoj náskok, Anglicko prisúdilo držanie lopty a Strelek dobre našiel na svojej čiare Pickforda, no z polcesty sa mu nepodarilo trafiť.

Ruku Southgatea si napokon v 66. minúte vynútilo zranenie Trippiera.

Jedným z kľúčových hovorov, ktoré bude anglický šéf ľutovať, je vymenovanie iba jedného prirodzeného ľavého obrancu vo svojom 26-člennom tíme, ktorým je Luke Shaw, ktorý od februára neodohral za klub alebo krajinu ani minútu.

Keďže Shaw nebol fit, Bugayo bol nútený nasadiť Saku na ľavého obrancu, aby uvoľnil miesto pre predstavenie Colea Palmera.

Šance Anglicka sa stratili, keď Kane hlavičkoval vedľa a Declan Rice rozbil žrď ďalekonosnou strelou.

Southgate bol zosmiešňovaný anglickou podporou za to, že priviedol Evana Toneyho hlboko v prestávke s skandovaním „nevieš, čo robíš“.

V záverečných chvíľach predĺženia však nastal neuveriteľný obrat, keď Bellingham akrobaticky odvrátil Kuehiho švihadlo na vhadzovanie.

Slovensko zrazu zaburácalo a Toni mal mať výrečný príspevok.

Kane strelil domov svoj druhý gól v zápase po tom, čo útočník Brentfordu Eberechi odhlavičkoval Ezeho zle nasmerovanú strelu.

Slovensko malo ísť ešte do penalt, keď sa krajný obranca Petar Pekaric nedokázal premeniť v nebezpečne tečovanom krosčeku z tesnej blízkosti.

Anglicko sa však dožije ďalšieho dňa vo štvrťfinále proti Švajčiarsku, ktoré v sobotu zdolalo jeho držiteľov 2:0.