Svet

Eurojust koordinuje opatrenia proti masívnym investičným podvodom so stovkami tisíc obetí na celom svete Eurojust

Na žiadosť španielskych, nemeckých a fínskych orgánov podporili Eurojust a Europol opatrenia proti veľkému investičnému podvodu, ktorý zahŕňal používanie kryptomien. Obete tohto masívneho online podvodu sa odhadujú na státisíce. Počas operácií 8. a 9. novembra v Albánsku, Bulharsku, Gruzínsku, Severnom Macedónsku a na Ukrajine bolo prepadnutých 15 call centier a zatknutých 5 podozrivých.

Podozriví údajne patria ku skupine organizovaného zločinu (OCG), ktorá je údajne zapojená do investičných podvodov s použitím kryptomien. Zločinecká sieť využívala na páchanie podvodov desiatky call centier vo viacerých krajinách a stovky internetových stránok.

Podozriví vystupujú ako makléri, aby pomohli investorom zarobiť veľké sumy peňazí prostredníctvom malých investícií. V skutočnosti OCG podvádzalo obete tým, že si ich dôveru získalo online, prostredníctvom profesionálne vytvorených call centier alebo iných metód známych ako sociálne inžinierstvo. To povzbudilo obete, aby investovali do webových stránok kontrolovaných zločineckou organizáciou a v dôsledku toho prišli o obrovské sumy peňazí.

Mince v kryptomene

Rozsah vyšetrovaní v takýchto prípadoch je bezprecedentný. Vyšetrovanie odhalilo, že státisíce investorov na celom svete sa stali obeťami podvodu, ktorý sa datuje minimálne do roku 2016. Výsledné škody sa odhadujú na 50 miliónov eur za štvrťrok. Vyšetrovanie kybernetických podvodov sa začalo v roku 2018 a sedem krajín doteraz začalo súdne konania proti OCG.

Eurojust uľahčil justičnú spoluprácu v prípade zriadením a financovaním spoločného vyšetrovacieho tímu (JIT) zriadeného na žiadosť švédskych orgánov a zahŕňajúceho Albánsko, Fínsko, Gruzínsko, Nemecko, Lotyšsko, Španielsko a Ukrajinu. Celkom 13 koordinačných stretnutí boli zorganizované s cieľom koordinovať vnútroštátne vyšetrovania a pripraviť sa na deň akcie. Agentúra tiež pomáhala pri výkone medzinárodných zatykačov, európskych vyšetrovacích príkazov a žiadostí do tretích krajín.

Europol poskytol analytickú podporu vyšetrovaniam a zorganizoval sedem operačných stretnutí. Na podporu akčného dňa 8. a 9. novembra 2022 zriadil Eurojust koordinačné centrum, ktoré umožní rýchlu spoluprácu medzi príslušnými justičnými orgánmi.

READ  Irán zahájil vojenské manévre na hranici s Azerbajdžanom

V dôsledku toho bolo prehľadaných 15 call centier (6 v Albánsku, 5 v Gruzínsku, 3 na Ukrajine a 1 v Severnom Macedónsku), ako aj 27 lokalít a 5 vozidiel. Podozrivých bolo zatknutých 5 osôb, 4 v Albánsku a 1 v Gruzínsku. Uskutočnilo sa približne 50 vyšetrovaní (podozrivých a svedkov). Zadržaných bolo viac ako 500 elektronických zariadení (počítače, notebooky, USB, pevné disky), viac ako 340 000 eur v hotovosti, niekoľko mobilných telefónov, niekoľko bankových účtov, kryptomenové peňaženky, majetok, doklady totožnosti a bankové karty a stovky ďalších dokumentov. Potenciálnym investorom sa odporúča, aby boli pri investovaní online mimoriadne ostražití a overili si, či webové stránky vlastnia legitímne fungujúce spoločnosti.

Na tomto vyšetrovaní sa zúčastnili títo policajti (uvádza sa aj počet policajtov zúčastnených v dňoch akcie):

  • Albánsko: Úrad špeciálnej prokuratúry proti korupcii a organizovanému zločinu (SPAK) a albánska štátna polícia; Na operáciách v Albánsku sa zúčastnilo asi 220 prokurátorov, vyšetrovateľov, policajtov a zamestnancov rôznych inštitúcií.
  • Bulharsko: Mestská prokuratúra v Sofii a jej príslušné oddelenie vyšetrovania; Generálne riaditeľstvo boja proti organizovanému zločinu ministerstva vnútra; miestne policajné oddelenia na riaditeľstve ministerstva vnútra v Sofii; Na operáciách v Bulharsku sa zúčastnilo 12 bulharských justičných a orgánov činných v trestnom konaní.
  • Fínsko: Národný úrad pre vyšetrovanie; Okresná prokuratúra v južnom Fínsku
  • Gruzínsko: Úrad generálneho prokurátora Gruzínska; Vyšetrovacia služba ministerstva financií Gruzínska; Ministerstvo vnútra Gruzínska; Štátna bezpečnostná služba; Na operáciách v Gruzínsku sa zúčastnilo 250 gruzínskych policajtov.
  • Nemecko: Generálna prokuratúra v Bambergu – bavorský ústredný úrad pre stíhanie počítačovej kriminality; Oddelenie kriminálnej polície Horné Franky s ústrednými misiami; Na operáciách v Gruzínsku sa zúčastnilo približne 60 nemeckých dôstojníkov z Generálnej prokuratúry Spolkového úradu kriminálnej polície Drážďany, Štátnej prokuratúry Lipsko, Štátneho úradu kriminálneho vyšetrovania, Saska, Policajného oddelenia Chemnitz, Policajného oddelenia Lipsko.
  • Lotyšsko: Krajská prokuratúra v Rige; Oddelenie presadzovania počítačovej kriminality Ústredného oddelenia kriminálnej polície Štátnej polície Lotyšska; Úrad pre vymáhanie majetku Lotyšska
  • Severné Macedónsko: Základná prokuratúra pre stíhanie organizovaného zločinu a korupcie; Ministerstvo vnútra (Polícia); Na operáciách v Severnom Macedónsku sa podieľal prokurátor a 28 policajtov.
  • Španielsko: VYŠETROVACÍ SÚD Č. 2 La Seu dÚrgell; prokuratúra Lida; jednotka pre vyšetrovanie trestných činov Mossos d’Esquadra; Guardia Civil; Na operáciách v Albánsku sa zúčastnilo 33 španielskych dôstojníkov.
  • Švédsko: Švédska prokuratúra, Národná jednotka proti organizovanému zločinu Švédska polícia, Jednotka pre podvody Štokholm
  • Ukrajina: Úrad generálneho prokurátora; Hlavné spravodajské oddelenie a kybernetické oddelenie Národnej polície Ukrajiny; Na operáciách na Ukrajine sa zúčastnilo 85 ukrajinských dôstojníkov.
READ  Tisíce ľudí neďaleko Domova prezidenta Lanky, policajný autobus žiari

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close