Hlavné správy

Európska komisia zabezpečuje stredoveké nástenné maľby Slovenska

Je to prvýkrát v takomto rozsahu, čo Európska komisia schválila na Slovensku lokality, ktoré predstavujú spoločnú európsku históriu.

Veľkosť písma:A|A+

Stredoveké nástenné maľby nachádzajúce sa v mnohých kostoloch v oblasti Gemera a Malohontu nesú tradičné európske označenie.

Je to prvýkrát, čo slovenské lokality oslavujú prestížne ocenenie udelené Aténskej Akropole v roku 2014 a kdanskej lodenici v Poľsku.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame


Preskúmajte Slovensko s našimi turistickými sprievodcami.

„Kultúrne dedičstvo je dušou Európy,“ povedala Maria Gabriel, komisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež. Dodal, že stránky európskych tradičných značiek sú jedným z najväčších darov, ktoré môže Európa ponúknuť.

Uznanie Európskou komisiou oceňuje miesta, ktoré identifikujú spoločnú európsku históriu a hodnoty. S výnimkou starých slovenských nástenných malieb Komisia nedávno oznámila 11 miest v Európe Tou istou tradičnou identitou sa teraz môžeme pochváliť, vrátane MigratieMuseumMigration z Belgicka a Ventotene z Talianska.

K dnešnému dňu bola vymenovaná Komisia 60 miest v 22 európskych krajinách Miesta, ktoré zohrali dôležitú úlohu v európskych dejinách a kultúre.

Vplyv talianskeho umenia

Uznávané nástenné maľby v Gemeri a Malohonde vznikli v 14. storočí, v období rozkvetu železnej rudy v Gemeri.

„Nástenné maľby, vytvorené pod osvedčeným vplyvom talianskeho umenia, svojou náhodnosťou a intenzitou na malej ploche predstavujú výnimočnú umeleckú udalosť v európskom kontexte,“ píše na svojej stránke Pamätná tabuľa.

Pamiatkový úrad pre svoj neobyčajne rôznorodý výtvarný jazyk a vysokú umeleckú kvalitu presne podáva komplexný obraz odvetvia vývoja európskeho umenia.

Tri kolá

Maľby zo 14. storočia sú súčasťou troch rôznych okruhov v dvoch regiónoch.

Súčasťou Rimavského okruhu sú štyri evanjelické kostoly v Rimavskej Bani, Rimavskom Prešove, Kyzatis a Kraskove. Ďalšie štyri evanjelické kostoly sú súčasťou Stidnického okruhu, ktorý prechádza obcami Stidnik, Blasivek, Octina a Kosekovs.

READ  Schiffrinová vedie Vlovu po prvej jazde GS Svetového pohára


čítaj viac: Dvanásť kostolov môže získať európske tradičné označenie Čítaj viac

V poslednom cykle na Jelšavskom okruhu môžu turisti nájsť európske tradičné štítkové maľby v troch kostoloch v Chyžnom, Kameňanoch a Rákoši a na Šiveticiach je rotunda.


Veľkolepí sprievodcovia po Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close