Ekonomika

Európska únia (EÚ) sľúbila Ukrajine, že Rusko bude regulovať plynovod

Európska únia (EÚ) prisľúbila, že ruský plynovod Nord Stream 2 bude viazaný protimonopolnými zákonmi, čo sťažuje prerušenie Ukrajiny.

„Ako sme opakovane zdôrazňovali, plynová objednávka na rok 2019, tretí energetický balík, je plne uplatniteľná na Nord Stream 2. [EU] Komisia má jasno v tom, že Ukrajina existuje a musí byť dôveryhodnou dopravnou krajinou, “povedala Ursula van der Leyenová, vedúca Európskej komisie, v utorok (12.10.) Na summite v Kyjeve.

Samit potvrdil náš vzájomný záväzok k úplnému zavedeniu platných právnych predpisov EÚ „pre existujúce a budúce systémy výmeny plynu na území EÚ“.

Rusko nedávno dokončilo nový plynovod do Nemecka.

Teraz čaká na schválenie nemeckého regulačného úradu pred zaplatením za plyn.

Chce monopolizovať North Stream 2, ale podľa práva EÚ musí vymenovať nezávislého prevádzkovateľa a umožniť ďalším dodávateľom využívať plynovod, čo sťažuje odpojenie západných spojencov ako Poľsko alebo Ukrajina.

Kyjevský samit sa konal kvôli obvineniam, že Moskva sprísňuje ceny plynu a mučí Nemecko podľa pravidiel Nord Stream 2.

Ukrajina prevádza do EÚ oveľa viac ruského plynu v miliardových obchodoch do svojho hospodárstva.

Dováža plyn z Ruska na vlastnú spotrebu, ale robí to „spätným skokom“ z krajín EÚ, ako sú Maďarsko a Slovensko.

Ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanishina nedávno pre EUobserver uviedla, že Rusko Ukrajine sľúbilo dostatok plynu na zimu.

Ale van der Leyen sľúbil pomoc v tejto oblasti.

„Chápem obavy Ukrajiny z dodávok plynu [Russian gas firm] Cosprom. Toto nie je len otázka zimy, je to aj otázka zimy, “povedal.

“Budeme s vami úzko spolupracovať … na zvýšení kapacity dodávok plynu z členských štátov EÚ. Patrí sem ochota pracovať na opatreniach na odklonenie dodatočného toku plynovodu zo Slovenska,” dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zhelensky zo svojej strany zopakoval, že Ukrajina chce vstúpiť do Európskej únie.

READ  Obaja vodcovia koalície stratili značnú podporu

Privítal tiež novú dohodu o leteckých spoločnostiach, ktorá by ukrajinským leteckým spoločnostiam umožnila lietať na kratšie vzdialenosti v Európe.

Ale ako obvykle, EÚ nesľubovala expanziu a mnoho rokov starý jazyk „súhlasil s európskymi ašpiráciami Ukrajiny“.

Správa EÚ prisľúbila uvalenie sankcií na Rusko za okupáciu východu Ukrajiny.

A van der Leyen „My [the EU] Rusko ako strana v tamojšom konflikte vyzvalo na prijatie zodpovednosti.

Medzinárodní pozorovatelia zaznamenali 291 porušení prímeria, vrátane 77 výbuchov v komunikačnom fronte 24 hodín pred summitom EÚ.

North Stream 2 a ukrajinská bezpečnosť sú viazané na ukrajinských vojenských veliteľov.

Kontakty v prvej línii predtým informovali pozorovateľa EÚ, že Rusko by bolo dostatočne odvážne na začatie vojny na východe Ukrajiny, keby sa nemuselo báť poškodenia plynovodov EÚ, akonáhle bude Nordstream 2 v prevádzke.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno poznamenal, že ukrajinské dopravné potrubia sú príliš staré na to, aby mohli kedykoľvek „explodovať“.

„Putin hovorí, že na ukrajinskom plynovode môže dôjsť k„ nehode “,“ komentoval v utorok bývalý americký diplomat Daniel Fried.

„Je to vhodný čas na to, aby USA a Nemecko varovali Kremeľ pred novou okupáciou,“ napísal Fried think -tanku Atlantickej rady vo Washingtone.

Testujem

Riešenie rusko-ukrajinského konfliktu riešia v mene Európskej únie Francúzsko a Nemecko vo „normandskom formáte“.

Štyria vedúci predstavitelia naposledy sedeli v Paríži v roku 2019, ale ministri zahraničných vecí uviedli, že sa “čoskoro stretnú”, aby v pondelok naplánovali nové rozhovory v Berlíne.

Normandský summit bude testom zahraničnej politiky EÚ voči Rusku v kontexte zvrhnutia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Rusko zaslalo po ceste zmiešané signály.

Putin v pondelok hovoril s Merkelovou a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom o rozhovoroch v Normandii.

V ten istý deň však ruský premiér Dmitrij Medvedev označil Zelenského za „nechutný … slabý … hlúpy“ v ruských novinách Commerzbank.

READ  Slovensko po epidémii trvalo na zelenom myslení

„Nemá pre nás zmysel zaoberať sa vazalmi,“ povedal Medvedev.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close