Ekonomika

Európska únia (EÚ) uviedla, že Chorvátsko je pripravené prijať euro v roku 2023

Európska komisia v stredu uviedla, že Chorvátsko splnilo všetky podmienky na vstup do eurozóny, čím sa krajina môže od 1. januára stať 20. členom spoločnej meny.

Prechod z chorvátskej guny na euro príde menej ako desaťročie po vstupe bývalej juhoslovanskej republiky do Európskej únie, čím sa vytvorí nový míľnik v ďalšej integrácii aliancie.

Chorvátsko čelilo prísnym podmienkam, aby mohlo byť súčasťou jednotnej meny, vrátane udržania inflácie v rovnakom rozsahu ako v krajinách EÚ a akceptovania dobrých verejných výdavkov.

Ursula van der Leyen, šéfka Európskej komisie, uviedla, že vstup do jednotnej meny „posilní chorvátske hospodárstvo a prinesie výhody jeho občanom, podnikom a komunite“.

„Prijatie eura v Chorvátsku ešte viac posilní euro,“ dodal.

V samostatnom vyhlásení to v stredu uviedla aj Európska centrálna banka.

Po vstupe Chorvátska do Európskej únie v roku 2013 vyjadrilo svoje želanie prijať jednotnú menu, čo je koniec Bruselu, keď euro oslavovalo svoje 20. výročie.

Chorvátsko ešte potrebuje súhlas ministrov financií EÚ, od ktorých sa očakáva, že v júli vyjadria svoju plnú podporu.

„Náznaky, ktoré máme, sú pozitívne. Vo všeobecnosti teda očakávam, že Chorvátsko prejde týmto postupom a budúci rok vstúpi do eurozóny,“ povedal výkonný viceprezident EÚ Valdis Dombrovsky.

Domprovský, vysoký ekonomický predstaviteľ komisie, navštívi vo štvrtok Záhreb, aby oficiálne predstavil svoje názory chorvátskej vláde.

Chorvátsky premiér Andrzej Blenkovič vyjadril nádej, že jeho krajina vstúpi do menového klubu v novom roku.

Blenkovič na tlačovej konferencii v Berlíne povedal, že krajina má v úmysle vstúpiť do schengenskej otvorenej hraničnej zóny v ten istý deň.

Strach z rastu cien

1. januára 2002 milióny Európanov v 12 krajinách opustili líru, frank, nemeckú a drachmu za eurové bankovky a mince.

READ  Každý, kto žije na Slovensku, vyprodukuje ročne sto kilogramov biologického odpadu

K nim sa pripája ďalších sedem krajín: Slovinsko v roku 2007, Cyprus a Malta v roku 2008, Slovensko v roku 2009, Estónsko v roku 2011, Lotyšsko v roku 2014 a napokon Litva v roku 2015.

Bulharsko je ďalším okresom, ktorý prijme euro, a vyjadrilo želanie prijať ho od 1. januára 2024.

Členovia eurozóny sa však obávajú o dlhodobú stabilitu bulharskej ekonomiky a Sofia zatiaľ nezískala takú politickú podporu ako Chorvátsko.

Vlády EÚ sa obávajú opakovania chýb zo začiatkov eura, pričom krajiny ako Grécko sa ponáhľajú do jednotnej meny s trasúcimi sa finančnými prostriedkami, čím pripravujú pôdu pre dlhovú krízu eurozóny.

Mnohí Chorváti sa obávajú, že zavedenie eura povedie k nárastu cien, najmä keď sa podniky sťahujú za rohom od Guny, podobne ako predtým občania prijímajúci euro.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close