Ekonomika

Európska únia prideľuje Ukrajine ďalších 205 miliónov EUR ako humanitárnu pomoc

Vzhľadom na rastúce humanitárne potreby na Ukrajine Európska únia vyčlenila ďalších 205 miliónov EUR na humanitárnu pomoc Ukrajine, čím sa celkový fond EÚ na humanitárnu pomoc zvýšil na 700 miliónov UR v reakcii na rozsiahlu ruskú inváziu.

Súvisiace správa Informuje o tom reportér Ukrainform, ktorý bol zverejnený na webovej stránke Európskej komisie.

„Vo svetle rastúcich humanitárnych potrieb na Ukrajine je dnes komisár pre krízový manažment Janez Lenarčič na návšteve Ukrajiny, aby sa stretol s humanitárnymi organizáciami a najvyššími predstaviteľmi ukrajinskej vlády, aby pomohli koordinovať krízovú situáciu v EÚ. Celkový fond humanitárnej pomoci EÚ prináša hodnotu viac ako 700 miliónov eur pomoci v reakcii na ruskú nelegálnu okupáciu Ukrajiny, z čoho 13 miliónov eur je vyčlenených na projekty v susednom Moldavsku.

Všetkých 27 členských štátov, Turecko, Nórsko a severné Macedónsko poskytli Ukrajine viac ako 38 000 ton pomoci vrátane lekárničiek, potravín a ochranných odevov, ale aj strategického vybavenia, ako sú hasičské autá, mobilné nemocnice či dodávky energií. S finančnou hodnotou 373 miliónov eur. Takýto tovar bol distribuovaný prostredníctvom logistických centier zriadených v Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. Na Ukrajine boli zriadené aj dva humanitárne sklady a logistické operácie financované EÚ.

Do európskych nemocníc bolo z Ukrajiny prevezených viac ako 500 pacientov, ktorí potrebujú nepretržitú liečbu alebo núdzovú lekársku pomoc. Hlavnými cieľovými krajinami sú Belgicko, Nemecko, Dánsko, Španielsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Holandsko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko a Švédsko.

Humanitárni partneri EÚ zabezpečujú, že sa dostanú k najzraniteľnejším ľuďom, a to aj v obmedzených oblastiach. Postihnutej verejnosti poskytujú finančnú pomoc, vodu, potraviny, sanitáciu, bezpečnosť a núdzové útočisko. K dnešnému dňu programy hotovostnej pomoci financované EÚ už zasiahli 1,59 milióna ľudí s mesačným grantom 2 200 UAH. To im umožňuje nakupovať veľmi potrebný tovar a zároveň prispievať k miestnej ekonomike.

READ  Lotyšsko / Článok Obchodné záznamy zaostávajú v bankrote

M.K.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close