hospodárstvo

Európske peniaze na financovanie prechodu z uhlia na plyn

Pandémia COVID-19 spôsobila najväčšiu hospodársku krízu v Európe od druhej svetovej vojny. Európska komisia (ES) vyčlenila 2,4 bilióna eur, vrátane štandardného rozpočtu, o ktorom sa rokuje v rámci oživenia hospodárstva.

Je to bezprecedentná suma, z ktorej môže Slovensko získať aj 24 až 25 miliárd eur. Plynárenský priemysel môže tiež získať značné finančné prostriedky z balíka. Oznámila to Lívia Vašáková zo zastúpenia EK na Slovensku v podcaste Open on Gas na portáli slovgas.sk.

„Ak sa pozrieme na celé zloženie balíka, na ktoré by sa Slovensko mohlo spoľahnúť, existujú klasické eurofondy, okolo 12 miliárd EUR. Podpora pre poľnohospodárov predstavuje viac ako 4 miliardy A potom existujú nové fondy, v ktorých by Slovensko mohlo čerpať okolo 6,6 miliárd eur na podporu reforiem a potom existuje nástroj na podporu transformácie regiónov, ktoré sú väčšinou uhlie. pre Slovensko je tiež asi miliarda. Slovensko môže samozrejme požadovať aj paneurópske fondy v rôznych projektoch, napríklad v rámci programu Horizont Europe, ktorý je výskumným programom „EÚ alebo môže požiadať o Fond pre energetické inovácie, ktorý podporuje inovatívne projekty prechodu na udržateľnú energiu,“ uviedla. Vašáková.

Napriek tomu, že Európska investičná banka už po roku 2021 nebude financovať projekty súvisiace s plynom, možnosti plynárenstva čerpať z európskych fondov sú stále početné.

„Veľmi špecifickým prípadom pre Slovensko je Fond modernizácie. Ministerstvo životného prostredia sa snaží o jeho začatie, je veľký záujem, uviedli, že majú okolo 90 projektov. Tento fond sa používa na riešenie Problémy, ktoré sa musia v súčasnosti vyriešiť Je zakázané brať peniaze z uhoľných projektov. Naopak, prechod z uhlia na plyn v kúrenárstve je plne oprávnený projekt (oprávnený, poznámka TASR), ktorý mohol byť financovaný z tohto fondu, “uviedla Vašáková.

Timmermans tiež získaval zemný plyn

Zemný plyn nedávno zdôraznil aj podpredseda EK Frans Timmermans, ktorý ho považuje za prechodné palivo z fosílnych palív na nízkouhlíkové hospodárstvo. Túto víziu Bruselu potvrdila aj Vašáková.

„Vďaka svojej flexibilite môže byť plyn veľmi vhodným doplnkom k obnoviteľným zdrojom energie (OZE), takže si myslím, že bude mať využitie pre ďalšie desaťročie. V prípade Slovenska tzv. dotácia pre kotly, kde sa snažíme bojovať proti kvalite ovzdušia nahradením kotlov pre domácnosti, ktoré sú najviac škodlivé pre životné prostredie, plynovými kotlami, ktoré by mohli mať pozitívny vplyv na ovzdušie. je niečo, čo by mohlo pokračovať aj v ďalšom programovom období, “dodala Vašáková.

Ďalšou príležitosťou pre plynárenský priemysel je prechod na vodík, ktorý sa považuje za dôležitú cestu k nízkouhlíkovému hospodárstvu.

„Vodík je v centre našich záujmov, snažíme sa ho vyriešiť nielen ako plyn sám osebe, ale aj ako veľmi dobré médium na uchovávanie energie, čo by v prípade prchavých obnoviteľných zdrojov energie mohlo byť cenným prínosom. Vodík je relatívne nový prírastok na ceste k dekarbonizácii a zdá sa nám, že je to cesta s veľkými vyhliadkami, “uzavrel Vašáková.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close