Zábava

Európski komisári a europoslanci navštevujú rómske osady na Slovensku

Sídlisko v Košiciach Luník IX obývané prevažne Rómami. (2021) (FOTO: Mapy Google)

TASR informovala, že poslanci Európskeho parlamentu plánujú priamo preskúmať dostupnosť vzdelania a zamestnania pre ľudí žijúcich v rómskych osadách a efektívnosť využívania peňazí EÚ na zlepšenie životnej situácie komunít marginalizovaných Rómov tento týždeň na Slovensku. Šesťčlenná delegácia pod vedením slovenskej europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej sa mala na vlastné oči presvedčiť o realite štyroch rómskych osád na východe krajiny, vrátane sídliska Luník IX, kde sa pracovná návšteva mala začať 3. novembra. a trvať do 5. novembra.

„Je dosť dôležité, aby europoslanci získali prehľad o tom, ako sa v skutočnosti vynakladajú peniaze v členských štátoch pre komunity marginalizovaných Rómov a aký posun nastal v rómskych osadách po investovaní zdrojov EÚ do projektov, ktoré boli sa tam realizovalo,“ povedala Nicholsonová. Pripomenula, že v septembri 2020 EP prijal uznesenie, v ktorom žiadal, aby Rómovia mali prístup k vzdelávaniu, zdravotníckym službám a bývaniu, ktorý je rovnaký ako prístup väčšinového obyvateľstva.

EP sa zaviazal monitorovať plnenie takýchto záväzkov vrátane ich rozpočtov na úrovni EÚ. V októbri 2020 Európska komisia pridala svoj hlas k tomuto sľubu zverejnením svojej reformy Strategický rámec EÚ pre Rómov v ktorej je vytvorený komplexný prístup k tomuto cieľu na základe troch pilierov – rovnosti, inklúzie a participácie.

Delegácia mala zahŕňať eurokomisárku pre rovnosť Helena Dalli a eurokomisára pre zamestnanosť a sociálne veci Nicolasa Schmita. Poslanci a europoslanci sa mali stretnúť so splnomocnenkyňou vlády SR pre rómske komunity Andreou Bučkovou, s verejnou ochrankyňou práv Marie Patakyovou, so zástupcami rodiny, MPSVR SR a so zástupcami mimovládnych organizácií, ktoré realizujú viaceré úspešné projekty týkajúce sa Rómov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close