najnovšie správy

Evanjelický pastier: Keby sa Kristus vrátil, mohol by prísť ako homosexuálna alebo rómska žena a znova by sme ho odsúdili

Pani Polcková, rád by som začal s kolegom Michalom Havranom, ktorý stojí pred súdom. Mal uraziť Boha. Môže nejaký článok, leták alebo brožúra uraziť Boha?

Nemyslím si, že Michal Havran urazil Boha. Urážal ľudí, ktorí nedokázali akceptovať jeho kritiku. Som presvedčený, že stále viac a viac základných ľudí uráža Boha poznaním a preťažením svedomia svojich veriacich.

Michal Havran sa tiež bráni pokračovaním evanjeliovej tradície. Poznám niektoré spisy Martina Luthera alebo Melanchtona a ich slovná zásoba je slepá a veľmi cielená. Napríklad pápežom. Píše tento druh brožúry túto tradíciu?

Jazyk, ktorý používa Luther a jeho súčasníci, siaha až do 16. storočia. Dnes by sa mala diskusia kultivovať viac. Ale dnes, dokonca v jemnejšom alebo jemnejšom vyjadrení, existujú útoky a nenávistné komentáre namierené proti ľuďom. Je to len slovníková vec.

Ľudia v dnešnej cirkvi sú takmer neschopní akceptovať kritiku vôbec a vôbec nie, keď je adresovaná cieľu a priamo menovaná. To už robí niektorých úradníkov a duchovných chorými.

V našom prvom podcaste môžete počuť aj rozhovor s evanjelickou farárkou Annou Polckovou:

Ak ma niekto bezohľadne urazí, bolí ma to, keď „klepe“. Keď nájde moje slepé miesto, nevidím to. Potom si položím otázku, keď je niekto urazený živými komentármi a brožúrami a priťahuje Pána Boha, nie je to prejav slabej alebo slabej viery? Koniec koncov, Boh je veľkorysý a jeho slovná zásoba by ho nemala uraziť.

Vo vzťahu k viere by som to vôbec nevidel. Vidím to iba v súvislosti so skutočnosťou, že ľudia v cirkvi nie sú schopní tráviť pravdu a sú nervózni, keď to niekto vidí a dokonca aj pomenuje.

V tomto prípade, ale aj s ministrom Krajčímom a letničnými prejavmi viery – v našej situácii dosť neobvyklé – sa tu objavili hlasy, že to bola urážka náboženského sentimentu. Že neexistuje skutočná sloboda náboženstva a viery. Ste evanjelický pastier, cítite sa na Slovensku ako utláčaná a urazená menšina?

Nie, necítim sa urazený alebo utláčaný.

Ste kresťan, pastier. Demonštrácie, ako sme videli u ministra Krajčího, je to skôr americká tradícia, letničná charizma. Môže to laickej verejnosti, ktorá nie je kresťanom, ale aj iným kresťanom, vyprovokovať, že sa čudujú, čudujú a možno sa smejú?

Áno, môže to spôsobiť rôzne reakcie. Vidím ich v dvoch riadkoch. Buď tomu ľudia vôbec nerozumejú a nevedia, čo si o tom myslieť. Na druhej strane som zažil vplyv ľudí v letničných alebo charizmatických kruhoch na mladých ľudí. Videl som manipuláciu a veľký psychologický tlak, aby som viditeľne preukázal svoju vieru.

Ako evanjelický pastier sa s tým nemôžem stotožniť. Stretol som viac mladých ľudí, ktorí zažili násilie v tejto oblasti. Bol to tiež druh tlaku, ktorý cirkev ako taká nemohla vydržať.

Mám právo povedať, že človek môže upadnúť do prejavov viery, aby som tak povedal, a aby ich prehltli? Je to niečo ako falošné modly?

Nechcel by som poprieť slobodu ľuďom, ktorí to skutočne prežívajú a cítia to, keď tak urobia. Mám problém s tým, že je prezentovaná ako forma zbožnosti, ktorá sa očakáva od tých, ktorí sú skutočne veriaci, obrátení, znovu narodení a naplnení duchom. Potom presvedčia ostatných, že majú vo svojej komunite, že by sa to malo ukázať a prejaviť.

Od volieb a kultúrnych a hodnotových vojen uplynulo menej ako sto dní. Keď sa však pozrieme na Ježišovu kázeň, nikde nepovedal, že pôjdeme, obsadzujeme štátne inštitúcie a evanjelizujeme alebo obrátime neveriacich podľa zákona. Je to spôsob kresťana? Prostredníctvom zákonov a parlamentu propagovať kresťanský svetonázor pre spoločnosť ako celok?

Rozhodne nie. Kresťania dnes na Slovensku skresľujú kresťanstvo a Kristove princípy ako také. Presne preto, že to neznamenajú pozvanie k Bohu, k prejavom lásky a susedom, a preto k orientácii na pomoc svetu. Snažia sa potlačiť pluralitu názorov v cirkvi, ale aj v spoločnosti, a prinútiť svoju víziu sveta. Považujem to za nekresťanské, nekresťanské.

#SpajaNasZodpovednost

Prebiehajúca pandémia môže tiež ohroziť posledné nezávislé médiá, ktoré nemajú zamknutý obsah. Medzi ne patrí Aktuality.sk. Verifikované informácie prinášame na minútu, takmer nepretržite 7 dní v týždni. Náš obsah je k dispozícii zadarmo pre každého z vás. Súčasné ekonomické spomalenie spôsobilo masívny pokles príjmov z mediálnej reklamy, čo veľmi vážne zasiahlo aj Aktuality.sk. Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme vašu podporu – čitatelia. Ďakujeme Vám! #SpajaNasZodpovednost

Už máte účet? prihlásiť sa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close