Technológie

Ex-slovenský premiér pohrozil presunom rakiet S-300 na Ukrajinu – EURACTIV.com

Dodávkou slovenského raketového systému S-300 na Ukrajinu minulý týždeň pohrozil bývalý premiér Robert Figo (Smer), o ktorom 8. apríla počas návštevy Kyjeva oficiálne informoval premiér Eduard Heger.

Diskusie o darovaní sa viedli niekoľko týždňov a boli až do konca utajené.

Podľa generála Pavla Maka Figo riskoval úspešnosť dodávky a životy vojakov a civilistov manipulujúcich s transportom a označil Figa za zradcu.

Vláda sa však podľa Figa snaží zatiahnuť Slovensko do konfliktu a rozdávanie je „šialenstvo“ a „vojnový zločin“. Náhradný Patriot je podľa neho zlý, nevýkonný systém.

Slovensko je prvou krajinou, ktorá poskytla takýto kritický zbraňový systém vojnou zmietanej Ukrajine. Ukrajinská armáda je už vycvičená na obsluhu systému S-300, ktorý je schopný pomôcť chrániť vzdušný priestor okolo veľkého mesta.

Slovensko už skôr súhlasilo s dodávkou pod podmienkou, že bude chránená jeho vlastná obrana vzdušného priestoru. Spojenci z NATO Nemecko a Holandsko priviezli v marci na Slovensko tri batérie systému Patriot. Tie však nie sú zo Slovenska a minister obrany Jaroslav Nag povedal, že systém S-300 doplnia, nie nahradia.

Americký prezident Joe Biden poďakoval Slovensku za darovanie S-300 Ukrajine, po čom americký minister obrany Lloyd Austin povedal, že USA pošlú na Slovensko Patriota.

„Rozmiestnenie spôsobilostí Patriot na Slovensku sa dokonale zhoduje s naším predchádzajúcim úsilím posilniť obranné spôsobilosti NATO a preukázať naše požiadavky na kolektívnu bezpečnosť podľa článku 5 Zmluvy o NATO,“ povedal Austin.

READ  Video: Completist s nami hovorí o svojej pripravovanej rogue-like hre LC

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close