Veda

ExoMars objavuje skrytú vodu vo Veľkom kaňone Marsu – najväčšom kaňone slnečnej sústavy

Vodu ukrytú pod povrchom Marsu našiel prístroj FREND sondy Trace Gas Orbiter (TGO), ktorý mapuje vodík – meradlo množstva vody – v hornom metri pôdy na Marse.

Hoci je známe, že voda existuje na Marse, väčšina sa nachádza v studených polárnych oblastiach planéty ako ľad. Vodný ľad sa nenachádza na povrchu v blízkosti rovníka, pretože teplota tu nie je dostatočne nízka na to, aby obnažený vodný ľad zamrzol.

Misie vrátane ESA Mars Express lovili blízkopovrchovú vodu – ako sú zrnká prachu pokrytého ľadom v pôde alebo zachytené v mineráloch – v nižších zemepisných šírkach Marsu a boli nájdené v malých množstvách. Takéto štúdie však skúmali iba povrch planéty; Môžu existovať usadeniny hlbokej vody pokryté prachom.

Umelcov dojem z ExoMars 2016 Trace Gas Orbiter na Marse. kredit: ESA/ATG Medialab

„S TGO sa môžeme pozrieť dolu meter pod túto zaprášenú vrstvu a vidieť, čo sa skutočne deje pod povrchom Marsu – a čo je najdôležitejšie, odhaliť „rosu“ bohatú na vodu, ktorú predchádzajúce prístroje nedokázali zachytiť,“ hovorí Igor Mitrofanov. z Ústavu kozmického výskumu Ruskej akadémie vied v Moskve, Rusko; hlavný autor novej štúdie; a hlavný riešiteľ neutrónového teleskopu FREND (Fine Resolution Epithermal Neutron Detector).

„FREND odhalil oblasť s nezvyčajne veľkým množstvom vodíka v obrovskom systéme kaňonu Valles Marineris: za predpokladu, že vodík, ktorý vidíme, je viazaný v molekulách vody, oblasť má vysokú koncentráciu materiálu blízko povrchu.“ Zdá sa, že 40 % voda.“

Oblasť bohatá na vodu je veľká asi ako Holandsko a prekrýva sa s hlbokými kaňonmi Candor Chaos, súčasťou kaňonového systému, o ktorom sa predpokladá, že je sľubný pri hľadaní vody na Marse.

sledovanie neutrónov

Igor a jeho kolegovia analyzovali pozorovania FREND od mája 2018 do februára 2021, ktoré mapovali obsah vodíka v pôde Marsu detekciou neutrónov namiesto svetla.

READ  NASA odkladá generálku na novú megaraketu

„Neutróny vznikajú, keď sa na Marse zrazia vysoko energetické častice známe ako ‚galaktické kozmické lúče‘; suchšia pôda vyžaruje viac neutrónov ako mokrá pôda, a tak môžeme zistiť, koľko vody je v pôde, ktorá vyžaruje neutróny,“ hovorí spoluautor. Alexej Malakhov, tiež z Inštitútu pre výskum vesmíru Ruskej akadémie vied: „Unikátna pozorovacia technika FREND ďaleko prevyšuje predchádzajúce merania tohto typu. prináša priestorové rozlíšenie, vďaka čomu môžeme teraz vidieť vodné útvary, ktoré predtým neboli pozorované.

ExoMars Trace Gas Orbiter mapuje oblasti Valles Marineris bohaté na vodu

Orbiter ESA ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) objavil veľké množstvo vody v rozsiahlom údolnom systéme Marsu, Valles Marineris. Kredity: Ja z Mitrofanov et al. (2021)

„Našli sme centrálnu časť Valles Marineris naplnenú vodou – oveľa viac vody, ako sme očakávali. Je to podobné ako oblasti večne zamrznutej pôdy na Zemi, kde neustále nízke teploty spôsobujú, že sa pod suchými pôdnymi životmi natrvalo tvorí vodný ľad.“

Táto voda môže byť vo forme ľadu alebo vody, ktorá je chemicky viazaná na iné minerály v pôde. Iné pozorovania nám však hovoria, že minerály, ktoré vidíme v tejto časti Marsu, zvyčajne pozostávajú len z niekoľkých percent vody, oveľa menej, ako naznačujú tieto nové pozorovania. „Celkovo si myslíme, že táto voda bude s väčšou pravdepodobnosťou existovať ako ľad,“ hovorí Alexey.

Vodný ľad v tejto oblasti Marsu sa zvyčajne vyparuje v dôsledku teplotných a tlakových podmienok v blízkosti rovníka. To isté platí pre chemicky viazanú vodu: musí dôjsť k správnej kombinácii teploty, tlaku a hydratácie, aby voda nestrácala minerály. To naznačuje, že vo Valles Marineris musí existovať špeciálna, zatiaľ nevysvetliteľná zmes podmienok, aby sa šetrila voda – alebo že ju nejako dopĺňa.

Kozmická loď Mars Express

Umelcov dojem z Mars Express. Pozadie je založené na skutočnej snímke Marsu, ktorú urobila stereo kamera kozmickej lode s vysokým rozlíšením. kredit: Obrázok kozmickej lode: ESA/ATG Medialab; Ut: ESA/DLR/FU Berlín

„Tento objav je úžasným prvým krokom, ale potrebujeme viac pozorovaní, aby sme vedeli, s akým druhom vody máme čo do činenia,“ povedal spoluautor štúdie Hakan Swedam z ESA ESTEC v Holandsku a bývalý projektový vedec ESA. ExoMars Trace Gas Orbiter.

READ  Fyzici nájdu, čierne diery, ktoré sa točia dostatočne rýchlo, môžu získať nové sily

„Bez ohľadu na výsledok, vyhľadávanie ukazuje bezkonkurenčné schopnosti Vybavenie TGO Umožňuje nám „vidieť“ pod povrch Marsu – a odhaľuje veľkú, veľmi hlbokú a ľahko využiteľnú zásobáreň vody v tejto oblasti Marsu.“

skúmanie budúcnosti

Keďže väčšina budúcich misií na Mars je plánovaná tak, aby pristála v nižších zemepisných šírkach, nájdenie takéhoto rezervoáru vody tu je vzrušujúcou vyhliadkou na budúci prieskum.

Zatiaľ čo Mars Express našiel Známky hlbokej podzemnej vody v stredných zemepisných šírkach MarsuMILF s hlbokou kadenciou Tekutá voda pod južným pólom MarsuTieto potenciálne zásoby sa nachádzajú niekoľko kilometrov pod zemou, vďaka čomu sú menej využiteľné a dostupné na prieskum ako akékoľvek ložiská nachádzajúce sa tesne pod povrchom.

Candor Chasma, Mars

Perspektívny pohľad na Candor Chasma. Mars Express urobil snímku Candor Chasma, údolia v severnej časti Valles Marineris, 6. júla 2006, ktoré má byť na obežnej dráhe nad touto oblasťou. kredit: ESA/DLR/FU Berlín (G. Newcome)

Tento objav robí z Valles Marineris ešte sľubnejší cieľ pre budúce ľudské prieskumné misie na planéte. Najväčší kaňon slnečnej sústavy, Valles Marineris, je pravdepodobne najdramatickejšou krajinou Marsu a rysom, ktorý sa často porovnáva s Veľkým kaňonom Zeme – napriek niektorým desaťkrát dlhšie a päťkrát hlbšie,

„Tento výsledok skutočne demonštruje úspech spoločného programu ESA-Roscosmos ExoMars,“ hovorí vedec projektu ESA ExoMars Trace Gas Orbiter Colin Wilson.

„Ako a kde sa voda nachádza na súčasnom Marse si vyžaduje vedieť viac o tom, čo sa stalo“ Mars mal kedysi dostatok vodya obývateľné prostredie z prvých dní Marsu, čo nám pomáha hľadať možné známky minulého života a organickej hmoty.“

TGO bol spustený v roku 2016 ako prvý z dvoch štartov v rámci programu ExoMars. V roku 2022 bude orbiter pripojený o Európsky rover Rosalind Franklin a ruská povrchová platforma Kazachoka všetci budú spolupracovať, aby sme pochopili, či na Marse niekedy existoval život.

READ  Ako sledovať potenciálnu meteorickú búrku Tau Hercules online

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close