Veda

Experimentálna vakcína proti rakovine mení nádorové bunky na zradcov

MRI snímky mozgu.

Tím vedcov sa snaží urobiť z rakoviny najväčšieho nepriateľa. Ich kandidát na experimentálnu vakcínu využíva modifikované nádorové bunky na dodanie toxického nákladu do zvyšku rakoviny a zároveň uľahčuje imunitnému systému zacielenie a zapamätanie si budúcej rakoviny. V novom výskume vakcína priniesla sľubné výsledky proti najbežnejšej forme rakoviny mozgu – aspoň u myší.

vakcíny proti rakovine Zvyčajne sú liečivé, čo znamená, že sú určené na liečbu existujúcej rakoviny alebo na zabránenie jej návratu. Snažia sa využiť zlom v pancieri rakoviny, ktorý mu normálne umožňuje vyhnúť sa imunitnému systému. Často sa to robí tréningom imunitných buniek, aby rozpoznali nejakú kľúčovú časť rakovinových buniek, ako sú napríklad rakovinotvorné proteíny, spiace rakovinové bunky alebo iné spôsoby podávania. vírus, Vedci z Harvard Medical School a Brigham and Women’s Hospital pod vedením Khalida Shaha však pracujú na trochu inom prístupe. Jeho plánom je vziať živé rakovinové bunky a geneticky ich premeniť na zradcov.

čítaj viac

„Náš tím sledoval jednoduchú myšlienku: vziať rakovinové bunky a premeniť ich na zabijaky rakoviny a vakcíny,“ povedal Shah, riaditeľ Centra pre kmeňové bunky a translačnú imunoterapiu na Harvarde a Brighame.

Tím dúfa, že udrží rakovinové bunky nažive tým, že využije ich prirodzenú tendenciu hľadať svoj vlastný druh. Ale tieto upravené terapeutické nádorové bunky – alebo ThTC, ako ich vedci vytvorili – boli modifikované pomocou CRISPR-Cas9 dvoma dôležitými spôsobmi. Po prvé, bunky sú určené na produkciu účinných látok zabíjajúcich nádory. A po druhé, majú produkovať ďalšie proteíny, ktoré upútajú pozornosť imunitného systému, čo v ideálnom prípade znamená, že telo si prirodzene dokáže vybudovať dlhodobú imunitu proti rakovine. Na ďalšie zaistenie bezpečnosti liečby sú bunky naprogramované tak, aby niesli dvojitý spínač zabíjania, ktorý im umožňuje ľahké zničenie, ak sa pokúsia rozšíriť.

READ  Opičie kiahne: Prvý možný prípad prenosu z človeka na psa „nie je prekvapujúce“, hovorí WHO

v jednej štúdii publikovaný Vo vedeckej translačnej medicíne tím oznámil svoje počiatočné zistenia s použitím vakcíny proti glioblastómovým nádorom, najbežnejšej a často smrteľnej forme rakoviny mozgu. U rôznych myší, vrátane myší chovaných na ľudský imunitný systém, sa vakcína javila ako bezpečná a účinná pri zabíjaní nádorov, stimulovala trvalú imunitnú odpoveď a predlžovala prežitie myší.

Štúdie na zvieratách sú dôležité, ale sú len začiatkom dokazovania, že experimentálna liečba môže u ľudí fungovať. To znamená, že úspech zaznamenaný u humanizovaných myší je dobrým znamením pre budúce štúdie. A tím tvrdí, že ich bunková vakcína by sa mohla potenciálne použiť na liečbu a prevenciu rôznych solídnych nádorov v celom tele.

„Vyvíjame autológne a alogénne upravené vakcíny na báze nádorových buniek novej generácie a dúfame, že naša terapeutická stratégia bude mať potenciál ovplyvniť pacientov tým, že zabráni progresii nádoru, recidíve a metastáze,“ povedal Shah v e-maile Gizmodo.

Za predpokladu, že výskum tímu bude naďalej prinášať ovocie, povedal Shah, klinické skúšky ich vakcíny by mohli prísť o tri až päť rokov. iné vakcíny proti rakovinePatria sem vakcíny proti COVID-19 vyrobené pomocou rovnakej platformy založenej na mRNA, ktorá sa už testuje na ľuďoch.

viac od gizmodo

zaregistrovať Newsletter Gizmodo. Pre najnovšie správy, Facebook, Twitter A instagram,

Kliknite sem a prečítajte si celý článok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close