Hlavné správy

Extrémizmus na Slovensku na vzostupe – EURACTIV.com

Za posledné dva roky bol hlásený zvýšený počet prípadov terorizmu a polícia v roku 2020 otvorila o 28 % viac prípadov terorizmu ako vlani, uviedlo vo výročnej správe Ministerstvo vnútra SR.

Polícia zaznamenala prejavy intolerancie súvisiace s popieraním holokaustu, diskrimináciou rómskej menšiny a glorifikáciou vojnového Slovenského štátu.

„Pravicovo-extrémistická scéna na Slovensku je primárne zložená z ultranacionalistických politických organizácií, ktorých činnosť je dlhodobo organizovaná v súlade so zákonom vzhľadom na ich politické ašpirácie. To znamená, že sa snažia minimalizovať zjavné extrémistické prejavy vo svojej prezentácii,“ dodal. uviedlo ministerstvo.

V porovnaní s obdobím pred pandémiou došlo k výraznému nárastu antisemitských extrémistických prejavov. Viac ako polovica vyšetrovaných prípadov terorizmu zahŕňa podozrenia z nezákonného správania na internete.

Podľa správy šírili po vypuknutí dezinformácie aj priaznivci pravicového extrémizmu na Slovensku. Konšpirácie a dezinformácie na internete a sociálnych médiách týkajúce sa možných príčin pandémie, spôsobu šírenia Covidu alebo jeho používania ako biologickej zbrane sa výrazne zvýšili.

Úradníci uviedli, že úmyselné obchádzanie pandemických obmedzení v obchodných reťazcoch si vyžiadalo občiansku neposlušnosť a nepokoje.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Expozícia stimuluje návštevu slovenského obyvateľstva na Taiwane

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close