Svet

Falcone a Borsellino. Taliansko pobúrilo meno nemeckej pizzerie

Rozhodnutie súdu, ktorým sa nemeckej reštaurácii povoľuje používať v mene mená dvoch anti-mafiánskych hrdinov.

6. decembra 2020 o 20:44 TASR

FRANKFURT JE HLAVNÝ. Rozhodnutie súdu, ktorým sa nemecké povolenie povoľuje reštaurácia použiť v mene mien dvoch anti-mafiánskych hrdinov, vyprovokovaných v Taliansko pobúrenie.

Maria Falcone, sestra Giovanniho Falconeho – ktorú v roku 1992 zavraždila talianska mafia – zažalovala pizzeriu v nemeckom Frankfurte nad Mohanom za používanie názvu Falcone & Borsellino.

Uvádza sa to v novembrovom rozhodnutí súdu, ktoré mala v sobotu možnosť vidieť tlačová agentúra DPA.

Bolestný verdikt

Frankfurtský súd rozhodol v prospech reštaurácie, ktorá používala mená dvoch slávnych prokurátorov (alebo vyšetrujúcich sudcov) zaoberajúcich sa prípadmi mafiánov z r. Sicílsky Cosa Nostry. Mafia zavraždila oboch.

Reštaurácia je vyzdobená fotografiami z filmu Krstný otec a spomienkovými predmetmi od mafie, ktoré uľahčujú zločineckú organizáciu.

„Je to pre nás veľmi bolestivý verdikt,“ povedala v piatok Maria Falcone pre taliansku tlačovú agentúru ANSA s tým, že sa proti rozhodnutiu súdu odvolá.

Kritika zaznela v piatok a v sobotu okrem iného z talianskeho veľvyslanectva v Berlíne, od talianskych ministrov spravodlivosti a zahraničných vecí, starostu sicílskeho hlavného mesta Palermo a krajne pravicového vodcu Mattea Salviniho.

Podľa vyhlásenia nadácie Falcone Foundation reštauráciu objavil taliansky právnik a nadácia okamžite podnikla právne kroky bez toho, aby sa najskôr obrátila na reštauráciu.

Súd uznal, že názov reštaurácie posmrtne poškodil Falconovu reputáciu, ale to nestačilo na zákaz používania jeho mena 28 rokov po jeho smrti.

Existujú určité náznaky, že reštaurácia už nepoužíva názov Falcone & Borsellino, hoci webová stránka s týmto názvom stále funguje. Tieto mená už nie sú mimo budovy a do reštaurácie sa nedá telefonicky dostať, dodala DPA.

READ  Juhoafrickí vodcovia sa zaviazali, že budú konať proti islamskému povstaniu v Mozambiku

Právnici nadácie sa domnievajú, že majú dobré dôvody na odvolanie.

Symbol boja proti mafii

Giovanni Falcone bol taliansky prokurátor (alebo vyšetrujúci sudca), ktorý sa špecializoval na vyšetrovanie a odhaľovanie zločinov talianskej Cosa Nostra.

Bol jednou z vedúcich osobností boja proti organizovanému zločinu v Taliansku. Zomrel vo veku 53 rokov po atentáte na výbušninu uväznenú na ceste. Spolu s ním v aute zahynula aj jeho manželka a traja ochrankári.

O niekoľko týždňov neskôr mafia zabila aj 52-ročného Paola Borsellina. Výbušninu umiestnili priamo do jeho auta. Zobrala tiež životy piatich policajtov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close